Rodzaje soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe – podział ze względu na zastosowanie

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują soczewki kontaktowe, musimy najpierw określić ich najważniejsze rodzaje. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele typów owych produktów. Najważniejszym kryterium podziału okazuje się zastosowanie.

Pierwszą grupą są korekcyjne szkła kontaktowe. Nie są to produkty lecznicze, lecz służące do wyrównywania różnych wad wzroku (np. szkła na astygmatyzm). Szkła do oczu korygują zarówno wady nabyte jak i wady wrodzone. Znajdziemy wśród nich tak zwane minusy oraz plusy. W ofertach sprzedaży znajdziemy sferyczne szkła kontaktowe do korekcji dalekowzroczności lub blisko wzroczności (wspomniane plusy lub minusy). Szkła korekcyjne do oczu mogą też posiadać postać toryczną. Są to szkła korekcyjne na astygmatyzm. Ostatnią grupą soczewek korekcyjnych są produkty multifocalne, które służą do korekcji starczowzroczności.

Druga grupa to szkła lecznicze do oczu. Ich zadaniem jest przeważnie przenoszenie leków. Soczewki lecznicze mogą być też stosowane w roli opatrunku przy urazach rogówki i innych, podobnych schorzeniach gałki ocznej. Warto także pamiętać, że szkła kontaktowe lecznicze mogą też korygować wady wzroku. Produkty lecznicze są niekiedy polecane na astygmatyzm, bowiem za ich pomocą można korygować stożek rogówki.

Ostatnia grupa soczewek do oczu to szkła kosmetyczne. Będą to wszelkiego rodzaju soczewki kolorowe, których koszt zakupu okazuje się bardzo zróżnicowany. Soczewki kolorowe pozwalają na zmianę koloru oczu, zwiększenie tęczówki czy zmniejszenie źrenicy. Dużą popularnością cieszą się także soczewki kolorowe, które tworzą efekt kociego oka. Ich cena będzie uzależniona od konkretnego producenta oraz specyfikacji.

Soczewki miesięczne, dwutygodniowe, a może jednodniowe?

Wybierając szkła kontaktowe, stajemy przed dylematem dotyczącym czasu ich używalności. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty jednodniowe (jednorazowe), dwutygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Czym się od siebie różnią?

Soczewki jednodniowe (np. Acuvue czy 1-Day)  to bardzo popularna grupa produktów. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się do stosowania jednorazowego. Wystarczy zdjąć je pod koniec dnia i wyrzucić. Szkła jednodniowe nie wymagają pielęgnacji, dzięki czemu są polecane dla osób, które dopiero zamieniły je ze standardowych okularów. Brak konieczności pielęgnacji wiąże się też z wysoką higieną, a także komfortem stosowania. Ceny za soczewki jednodniowe mogą być nieco wyższe ze względów na konieczność codziennej wymiany.

Kolejna grupa to szkła kontaktowe wielorazowego użytku. Podstawowym kryterium ich podziału jest czas przydatności do użytkowania. I tak w ofercie sprzedaży pojawiają się szkła korekcyjne dwutygodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, soczewki dwutygodniowe należy zamienić po upływie 14 dni od pierwszego użycia. W międzyczasie należy dbać o właściwą higienę i oczyszczanie szkieł kontaktowych. Drugie popularne rozwiązanie to soczewki miesięczne. Mogą to być soczewki kolorowe, lecznicze (np. na astygmatyzm) czy korekcyjne (np. minusy). Aktualnie jest to jedna z najpopularniejszych opcji, ze względu a atrakcyjne ceny zakupu. Soczewki miesięczne wymieniamy po upływie 30 dni od daty pierwszego użytkowania. Ostateczna cena zakupu będzie uzależniona od specyfiki szkieł oraz producenta. Soczewki miesięczne to produkty Acuvue, Acuvue 2, True Vision Toric, Acuvue Oasys for Astigmatism.

Soczewki miesięczne i dwutygodniowe nie wyczerpują jednak pełni możliwości producentów. Możemy nabyć tak zwane szkła konwencjonalne. Są to soczewki jednoroczne, miękkie i stosowane do 12 miesięcy od pierwszego użycia. Roczne szkła korekcyjne należą obecnie do rzadkości. Stosuje się je w sytuacjach, w których niemożliwe jest wykorzystanie szkieł o krótszym terminie przydatności.

Zadbaj o czystość powietrza w swoim domu

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Soczewki kolorowe

Ceny za soczewki kosmetyczne okazują się dość różnorodne. Pierwszym kryterium podziału będzie tu pojemność opakowania. Zazwyczaj w opakowaniach po 3 oraz 6 sztuk możemy zakupić soczewki kolorowe miesięczne i dwutygodniowe. Większe opakowania po 30 oraz 60 sztuk zawierają soczewki jednodniowe.

Ile kosztują soczewki kontaktowe o przeznaczeniu kosmetycznym? Dobrym przykładem będą tu soczewki miesięczne Dreamcon. Za trzytonowe, dobrej jakości soczewki kolorowe zapłacimy około 40 – 50 zł. W podobnych cenach nabędziemy szkła innych producentów.

Jednodniowe soczewki kolorowe nie cieszą się dużą popularnością. Średni koszt ich zakupu waha się pomiędzy kwotą 1 – 15 zł sztuka. Za 10 soczewek kolorowych Fresh Look 1-Day przyjdzie nam zapłacić około 40 zł. Z kolei cena pary miesięcznych soczewek Fresh Look Colour to około 70 zł za opakowanie.

Soczewki korekcyjne

Soczewki korekcyjne to najpopularniejsza grupa produktów. Ostateczny koszt ich zakupu będzie uzależniony od rodzaju wady wzroku. Dla przykładu, soczewki na astygmatyzm firmy Air Optix (np. minusy) będą wydatkiem rzędu 70 zł. Są to soczewki miesięczne, a w opakowaniu znajdują się 3 sztuki produktu.

Dużą popularnością cieszą się również soczewki dwutygodniowe. Koszt zakupu opakowania o pojemności 6 sztuk waha się w przedziale 60 – 130 zł. Dobrym przykładem będą tu soczewki korekcyjne, minusy Acuvue Oasys Hydraclean. Średnia cena ich zakupu to 70 do 85 zł za opakowanie. Soczewki Acuvue 2 kosztują około 80 – 95 zł za opakowanie 6 sztuk.

Jednodniowe soczewki korekcyjne generują różnorodne ceny zakupu. Średni koszt jednego opakowania o pojemności 30 sztuk waha się w przedziale 30 – 80 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy też jednodniowe szkła korekcyjne, których koszt zakupu będzie nieco większy.

Ile kosztują soczewki kontaktowe o przeznaczeniu leczniczym? Szkła lecznicze są dostępne jedynie w kontakcie z okulistą. Wykonuje się je na indywidualne zamówienie, dlatego cena zakupu jest mocno indywidualna. Przyjmujemy, że średnie ceny zakupu soczewek będą tu nieznacznie wyższe w porównaniu z wydatkami ponoszonymi na rzecz zakupu zwykłych soczewek korekcyjnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny