Czym są domy z keramzytu i od czego uzależnione są koszty budowy domu z keramzytu?

O domach z keramzytu jest głośno już od kilkunastu lat. Keramzyt jest lekkim, ale bardzo trwałym i odpornym na pleśń i wilgoć materiałem. Cechą charakterystyczną budynków z niego wykonanych jest przygotowanie wszystkich elementów domu w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają już gotowe, prefabrykowane elementy, z których wyspecjalizowane ekipy budowlane wznoszą nowy budynek w ciągu maksymalnie kilku tygodni. Więcej na temat samej technologii keramzytowej możesz znaleźć w tym artykule.

Koszt budowy domu z keramzytu jest ściśle uzależniony projektu. W naszych wyliczeniach przedstawimy niewielki modułowy dom parterowy z poddaszem użytkowym. Budynek będzie posiadał kompaktową kubaturę oraz zwykły, dwuspadowy dach z blachodachówki. Łączna powierzchnia użytkowa budynku na obu kondygnacjach wyniesie 100 m2. Warto pamiętać, że firmy produkujące gotowe domy z keramzytu mają do wyboru kilkanaście projektów. Oczywiście można też wykorzystać inne projekty, ale wtedy cena domu z keramzytu będzie zdecydowanie wyższa. Jeżeli chcesz skontaktować się z firmą oferującą projekty takich domów, wypełnij ten formularz.

Koszt budowy domu z keramzytu - stan surowy zamknięty

Pierwszym etapem prac jest geodezyjne wytyczenie budynku, roboty ziemne oraz wykonanie fundamentów. Przy budowie domów z keramzytu najczęściej stosuje się fundamenty płytowe. Z reguły nie muszą być zbyt masywne, bowiem gotowe ściany z keramzytu są niemal dwukrotnie lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki (szacujemy, że 1 m2 keramzytobetonowej ściany o grubości 38 cm waży zaledwie 420 kg). Mniejsza masa konstrukcji nośnej budynku przekłada się na ograniczenie wydatków na budowę fundamentu. Łączny koszt robót ziemnych oraz fundamentów pod dom o powierzchni zabudowy 50 m2 to ok. 30 000 zł.  W zakres prac wchodzi usunięcie warstwy humusu, wykonanie podbudowy, ustawienie styropianowych elementów brzegowych, a także betonowe wypełnienie płyty fundamentowej (grubości 15 cm). W przypadku fundamentów płytowych konieczne jest również wstępne rozprowadzenie instalacji, wykonanie przepustu wprowadzającego wodę do budynku, stworzenie podziemnej części kanalizacji, drenaż opaskowy oraz pozioma izolacja fundamentów. Powyższe działania podwyższą koszt budowy domu z keramzytu o kolejne 6 000 zł.

Drugim etapem budowy domu z keramzytu jest wykonanie zewnętrznych i wewnętrznych ścian. Wszystkie prace będą polegały na złożeniu domu z gotowych prefabrykatów keramzytowych, wykonanych w fabryce i przewiezionych na plac budowy. W zakres działań wejdzie więc transport prefabrykatów, montaż, zbrojenie konstrukcji oraz szpachlowanie bruzd montażowych.  

Oferty na domy z keramzytu

Jeżeli chcesz otrzymać ofertę od sprawdzonej firmy wykonującej domy z keramzytu w Twoim regionie - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Ściany zewnętrzne domu z keramzytu są zazwyczaj jednowarstwowe, a ich grubość wynosi ok. 15 cm + 20 cm ocieplenia styropianem. Średnia izolacyjność termiczna dla ściany ze styropianem grafitowym to U = 0,1514 W/m2*K, a w przypadku styropianu białego 0,18.

Prefabrykacja nie wymaga murowania z bloczków i zaprawy, gotowe ściany są montowane za pomocą dźwigu, a ściany łączone są w narożach budynkku albo w miejscu ścianek działowych.

W domu o powierzchni użytkowej 100 m2 znajduje się ok. 145 m2 ścian zewnętrznych oraz 70 m2 ścian wewnętrznych. Sumaryczny koszt ich wybudowania to ok. 70 000 zł. Co ważne, takie ściany posiadają od razu peszle pod instalacje i gotowe tynki, więc nie warto porównywać tej kwoty do tradycyjnych technologii budowy.

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu? Sprawdzamy ceny
Koszt domu z kermazytu symbolizowany przez niewielką makietę szarego domku na stosie dokumentów przy sporej wielkości kalkulatorze

W kolejnym etapie przechodzimy do wykonania drewnianego stropu i konstrukcji dachowej. Zarówno strop jak i wewnętrzne ściany szczytowe zostaną obite płytami OSB. Prosta więźba dachowa (o powierzchni 75 m2) będzie pokryta membraną i wykończona blachodachówką. W zakres prac wchodzi też wykonanie orynnowania, montaż kominów dymowych i wentylacyjnych. Orientacyjny cennik prac to:

 • 20 000 zł za drewniany strop i obicie płytami OSB
 • 15 000 zł za konstrukcję dachową
 • 2 000 zł za orynnowanie
 • 7 000 zł za montaż kominów dymowych i wentylacyjnych

Łącznia cena to ok. 44 000 zł.

Ostatnim etapem jest wykonanie schodów wewnętrznych wiodących na poddasze użytkowe. Przybliżony koszt wykonania schodów jednozabiegowych w domu z keramzytu jest taki sam jak w przypadku budynków tradycyjnych i wynosi ok. 6 000 zł.

Koszt budowy domu z keramzytu do stanu surowego zamkniętego zamknął się więc w kwocie ok. 120-130 tys. zł. Co ciekawe, przybliżony termin realizacji to ok. 7 tygodni, czyli o wiele krócej niż w przypadku domów budowanych w tradycyjnej technologii.

Jeżeli chciałbyś otrzymać od kilku firm oferty na budowę domu z keramzytu, skorzystaj z bezpłatnej usługi  Szukaj Wykonawcy. Wypełnisz formularz i potwierdzisz szczegóły zapytania. Skontaktują się z Tobą firmy z niezobowiązującą ofertą, z których możesz wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie.

Domy z keramzytu - stan surowy z wykończeniem elewacji

Wykończenie elewacji zewnętrznej w domu z keramzytobetonu obejmuje:

Ocieplenie – w domach keramzytowych najczęściej stosuje się ocieplenie ze styropianu grubości 20 cm. Na styropianie układa się siatkę zbrojącą, podkład pod tynk oraz właściwy tynk akrylowy. Naroża wokół budynków, naroża okienne oraz drzwiowe zostają zabezpieczone listwami narożnikowymi ze zbrojącą siatką. Cokoły budynku pokrywa się tynkiem mozaikowym. Koszt wykonania takiego ocieplenia w domu o podanych wymiarach wyniesie około 20 000 zł.

Podbitka – przyjmujemy wykonanie podbitki okapu z drewna sosnowego bądź świerkowego. Po wykonaniu drewno zostaje jednokrotnie pomalowane preparatem głęboko penetrującym. Koszt wykonania podbitki w naszym domu nie powinien przekroczyć 4 000 zł.

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu? Sprawdzamy ceny
Dom z kermazytu w szarym kolorze i o nowoczesnej bryle i stylistyce z garażem, rozświetlony lampkami przy niewielkim drzewie na tle nieba

Parapety zewnętrzne – zakładamy, że w zewnętrznych otworach okiennych zostaną ulokowane parapety z powlekanej blachy stalowej. Zakończenia parapetów będą dodatkowo zabezpieczone zaślepkami z PCV. Zakup i montaż parapetów nie powinno kosztować więcej niż 2 000 zł.

Łącznie prace przy elewacji domu z keramzytu kosztowały nas niecałe 25 tys. zł.

Koszt budowy domu z keramzytu - wykończenie wnętrza do stanu deweloperskiego

Wykończenie domu z keramzytu do stanu deweloperskiego właściwie nie różni się specjalnie od wykańczania tradycyjnego domu w technologii murowanej. Na koszt budowy domu z keramzytu wpłyną przede wszystkim takie czynniki jak:

 • Wykończenie instalacji elektrycznej w obrębie budynku wraz ze skrzynką z bezpiecznikami (przyłącze energii elektrycznej do budynku musi być wykonane przez inwestora i będzie stanowiło dodatkowy koszt na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od odległości od sieci energetycznej). Szacujemy, że w domu znajdzie się ok. 75 punktów instalacji elektrycznej. Koszt ich rozprowadzenia oraz podłączenia skrzynki bezpiecznikowej to ok. 8 000 zł.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna. Za wykonanie 17 punktów instalacyjnych zapłacimy ok. 6 700 zł.
 • Centralne ogrzewanie – Za wykonanie instalacji co, zakup i montaż grzejników zapłacimy 11 000 zł. Budynek będzie zasilany kotłem gazowym, którego koszt zakupu nie powinien przekroczyć 17 000 zł (wraz z montażem i dodatkowym osprzętem kotłowni).
 • Ocieplenie poddasza użytkowego - do prac zostanie wykorzystana wełna mineralna grubości 25 cm, ruszty z kształtowników metalowych, folia paroizolacyjna oraz płyty gipsowo kartonowe. Bruzdy będą jednokrotnie zaszpachlowane. Przyjmujemy, że powierzchnia ścian i skosów do ocieplenia wynosi 70 m2. Koszt powyższego etapu prac powinien zamknąć się w kwocie 6 500 zł.
 • Stolarka okienna – standardowe, pięciokomorowe okna z PCV w białym kolorze. W domu o powierzchni użytkowej 100 m2 powinno znaleźć się ok. 20 m2 okien. Łączny koszt ich zakupu oraz montażu to 8 200 zł. Warto rozważyć również okna energooszczędne, ale w ich wypadku koszt może być nawet trzykrotnie wyższy.
 • Drzwi zewnętrzne – zakres prac obejmuje transport i montaż stalowych drzwi antywłamaniowych. Koszty powinny zamknąć się w kwocie 2 300 zł.
 • Tynki – Ściany wykonane z prefabrykatów keramzytowych posiadają jednolitą fakturę, która nie wymaga tynkowania. Możemy jedynie rozważyć nałożenie na nie gładzi gipsowej. Zakładamy, że łączna powierzchnia ścian oraz sufitów do gładzenia wynosi 360 m2. Koszt tego etapu prac to ok. 7 600 zł.

Sumarycznie należy szacować, że koszty budowy domu z keramzytu do stanu deweloperskiego wyniosą w przeliczeniu na m2:

 • 3000-3200 zł/m2 dla domów parterowych
 • 2600-2800 zł/m2 dla domów z poddaszem użytkowym

Orientacyjny czas realizacji inwestycji przy pełnym zaangażowaniu ekipy budowlanej to 13 tygodni. Oferty na kompleksowe wykonawstwo możesz otrzymać wypełniając ten formularz.Dodatkowy kominek

Nasz keramzytowy dom jednorodzinny będzie ogrzewany energią elektryczną, jednak we wnętrzu zamontujemy także dodatkowy kominek. Będzie pełnił zarówno funkcje ozdobne, jak i energetyczne. Niezbędne będzie więc:

 • Wykonanie kominka z kształtek keramzytowych.
 • Montaż żelbetonowej czapki kominowej.
 • Montaż 2 ław i 8 stopni kominiarskich.
 • Zakup i montaż wkładu kominkowego.

Powyższe prace podniosą nasze wydatki minimum o kolejne 5 200 zł.

Ostateczny koszt budowy domu z keramzytobetonu

Budowa przykładowego, niewielkiego domu jednorodzinnego z keramzytu kosztuje ok. 200 tys zł. W przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej daje to ceny 2 000 zł.

Panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje

Cena 202 700 zł nie jest niska, jednak koszt budowy podobnego budynku w technologii murowanej byłby wyższy (a także znacznie bardziej czasochłonny). Pamiętajmy też, że kosztorysowany dom z keramzytu będzie wykonany systemem zleconym. Inwestor nie musi kontrolować przebiegu prac, a wykonawca zobowiązuje się do samodzielnego zrealizowania wszystkich etapów budowlanych. Ponadto w cenę wchodzi pełna dokumentacja projektowa, projekt zagospodarowania terenu, uzgodnienia branżowe, złożenie dokumentacji o pozwolenie na budowę/zgłoszenie zamiaru budowy, a także nadzór prac przez kierownika budowy. Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty na takie prace od profesjonalnych firm budowlanych, zachęcamy do skorzystania z tego formularza.

Pamiętajmy też, że powyższe wyliczenia stanowią jedynie wartość orientacyjną. Ostateczny koszt budowy keramzytowego domu jednorodzinnego zależy głównie od specyfikacji technicznej projektu budowlanego. Nie bez znaczenia będzie także standard wykończenia nieruchomości. Dlatego osoby zainteresowane ową technologią budowlaną powinny skontaktować się z konkretnym wykonawcą, który może przedstawić indywidualne cenniki inwestycyjne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny