Co daje inwestycja w fotowoltaikę?

Produkowanie własnej energii elektrycznej ze słońca to prosty i skuteczny sposób na mniejsze rachunki za prąd i jednocześnie możliwość częściowego uniezależnienia się od wzrostu cen energii elektrycznej. Jest to możliwe, ponieważ nasze urządzenia w pierwszej kolejności wykorzystują prąd wyprodukowany przez mikroelektrownię, a dopiero w wypadku jego niewystarczającej ilości są zasilane z sieci energetycznej.

Sama obsługa instalacji nie wymaga od nas dużego wysiłku, gdyż produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane. Dzięki wysokiej jakości materiałów możemy być spokojni o stan naszych modułów oraz ich prawidłowe działanie. Producenci fotoogniw zapewniają, że po 12 latach osiągają one co najmniej 90% swojej mocy znamionowej, czyli takiej, przy której nadal działają sprawnie. Co więcej, po upływie 25 latach, ta wartość nadal nie osiąga mniej niż 80%.

Energia ze słońca jako rozwiązanie w pełni ekologiczne nie nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji oraz pyłów. Czyni to z niej jedno z najczystszych źródeł energii.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

instalacja fotowoltaiczna

Zanim przejdziemy do dokładnych szacunków, należy pamiętać, że ostateczny koszt jest w dużej mierze uzależniony od mocy instalacji, z której mają być zasilane domowe odbiorniki energii. W większości gospodarstw domowych wystarczająca okaże się instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWP, która jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd w przypadku 4-osobowej rodziny. Jeżeli zależy nam na instalacji o takiej mocy, to potrzebować będziemy ok. 10-12 paneli. Koszt jednego panelu o tej mocy to nawet kilkaset złotych. Jest to najdroższy element instalacji fotowoltaicznej. To nie jedyny wydatek, jaki musimy ponieść. Poprawne działanie instalacji fotowoltaicznej zapewnia falownik, czyli urządzenie zamieniające prąd stały na zmienny, który jest w stanie zasilić nasze urządzenia domowe. Koszt zakupu falownika to nawet 20% całej instalacji. Na tym nie kończą się nasze wydatki. Kolejne koszty pociąga za sobą konstrukcja mocująca, przewody, akcesoria oraz montaż, czyli nawet 15% wydatków.

Całkowita kwota inwestycji może się zmieniać nie tylko ze względu na moc instalacji, ale również jakość poszczególnych komponentów bądź rodzaj pokrycia dachowego oraz wielkość i kształt dachu, na którym moduły będą montowane. W ustaleniu finalnego kosztu pomóc nam mogą firmy, które zajmują się sprzedażą energii posiadające w swojej ofercie pakiety instalacji. Jedną z nich jest innogy Polska, która poza bezpłatnym audytem fotowoltaicznym oferuje kompleksowy nadzór nad montażem instalacji. Współpraca z innogy Polska to jednocześnie szansa na skorzystanie z wygodnej oferty ratalnej oraz pomoc w uzyskaniu wniosków o dofinansowanie na fotowoltaikę.

Jak znaleźć panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Ile można zyskać na inwestycji w fotowoltaikę?

Same koszty instalacji fotowoltaicznej niewiele nam mówią, ponieważ zestawić trzeba je z możliwymi zyskami. Fotowoltaika ma być przecież inwestycją, co oznacza, że z pewnością się zwróci, jednak kluczowy jest okres w jakim to się stanie. Producenci podają parametry paneli fotowoltaicznych dla osiągów mocy na poziomie 1000 W/m2 (tzw. moc szczytowa, czyli maksymalna moc paneli, którą osiąga się w warunkach laboratoryjnych), co w praktyce rzadko kiedy ma miejsce, ponieważ to ile energii dostarczy dana instalacji, zależy również od usytuowania panela, zacienienia czy temperatury otoczenia.

  • 1 kWh to koszt ok. 0,6 zł (według danych ze stycznia 2019 roku średnia cena prądu kształtuje się na poziomie 0,55 zł/kWh, dane dla taryfy G11, czyli dedykowanej gospodarstwom domowym),
  • instalacja o mocy 5 kWp pozwala zaoszczędzić nawet 2520 złotych rocznie,
  • w ciągu 10 lat uda nam się zatem zaoszczędzić ponad 25 tys. złotych, co równa się ze zwrotem naszej inwestycji,
  • po 10 latach instalacja fotowoltaiczna zaczyna zarabiać,
  • w związku z tym, że sprawność paneli fotowoltaicznych sięga nawet 25-30 lat, możemy liczyć na “darmową” energię nawet przez 20 lat.

Nie zawsze możliwe jest wykorzystanie całości wyprodukowanej energii, co może sprawić, że stopa zwrotu inwestycji w fotowoltaikę nieco się przedłuży. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie nadwyżek energii do sieci, za co otrzymuje się upust w opłatach za energię. Tego typu system rozliczania wszedł w życie w połowie 2016 roku i znacząco obniżył szacunkowy czas zwrotu wydatku na zakup instalacji fotowoltaicznej.

Nie ulega wątpliwości, że wybór fotowoltaiki niesie wiele korzyści zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym.  Żywotność paneli sprawia, że jeszcze długo po zwróceniu się inwestycji, możemy z niej korzystać. To dobra wiadomość dla osób, które zastanawiają się nad pozyskiwaniem energii z promieni słonecznych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny