Kostka brukowa – od czego zależy cena?

Kostka kostce nierówna. Mimo że przechadzając się ulicami, szybko dostrzeżemy popularne wzory, to tak naprawdę istnieje niezliczona ilość modeli i kolorów, które często różnią się niuansami. Nawet drobne szczegóły wpływają jednak na estetykę, jak i aspekty techniczne kostki brukowej. Nie dziwi zatem, że również cena różnych modeli będzie się od siebie znacznie różnić. Co na nią wpływa? Istnieją trzy podstawowe czynniki.

Grubość

To od niej zależy, do czego można wykorzystać dany model kostki. Większa masa to także mniej kostek na palecie i oczywiście wyższa cena. Najczęściej spotykane kostki mają 4 cm grubości i są stosowane na chodnikach. Można z nich skorzystać przy budowie alejek ogrodowych lub na tarasie – zwłaszcza w przypadku bardziej ozdobnych wariantów. Grubsze kostki, powyżej 6 cm mogą służyć do budowy podjazdów i innych miejsc z ruchem aut.

Sposób wykonania

Metoda produkcji, a także użyty materiał w dużym stopniu determinuje końcową cenę produktu. Wyróżniamy kostki przemysłowe i szlachetne. Te pierwsze charakteryzują się prostym kształtem – prostopadłościan, sześcian lub klepsydra, a także skromną paletą dostępnych kolorów. Mają one być przede wszystkim wytrzymałe i pełnić funkcje użytkowe.

Kostki szlachetne występują w całym multum kształtów i kolorów, mają bowiem tworzyć fantazyjne wzory w reprezentacyjnych miejscach. Ich cena może być wielokrotnie wyższa od kostek przemysłowych.

Materiał

Powszechna kostka betonowa jest zazwyczaj dość niedrogim materiałem w przeciwieństwie do ozdobnej kostki z kamienia naturalnego, np. granitowej. Ułożenie kostki kamiennej jest zwykle również trudniejsze, a przez to droższe.

Kostka brukowa – cena

Kostka brukowa (sprawdź na: https://www.sklepzogrodzeniami.pl/kostka-brukowa) to zwykle bardzo ekonomiczny budulec. Ułożona w staranny sposób prezentuje się też estetycznie i może służyć przez długie lata. Z tego powodu powszechnie stosuje się ją zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. Ceny kostki, podobnie jak innych materiałów budowlanych wahają się regularnie, dlatego wszelkie podawane ceny należy traktować bardzo orientacyjnie. Najlepiej regularnie przyglądać się cenom kostki w wielu różnych miejscach i korzystać z promocji.

Kostki można kupić w sklepach stacjonarnych, składach budowlanych lub przez internet. Pamiętajmy, że dokonując zakupów przez internet, do zamówienia może być doliczony znaczny koszt transportu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić kostkę w sklepie stacjonarnym i przewieźć ją samodzielnie. Potrzebne jednak będzie auto przystosowane do transportu materiałów budowlanych – z pewnością nie osobowe. Zwykle cena kostki podawana jest za 1 m² lub też za całą paletę.

Kostka brukowa – cena za m2

Jeśli szukasz najtańszych kostek brukowych, to być może znajdziesz modele za około 30 zł/m². Zwykle najtańsze będą kostki o konstrukcji ażurowej z pustymi przestrzeniami wewnątrz. Mimo dużej oszczędności taka kostka nada się do zbudowania prostego podjazdu częściowo pokrytego trawą.

Większość najtańszych cienkich kostek brukowych powinna kosztować jednak około 40 zł/m². W podobnej cenie znajdziesz szare kostki z betonu o kształcie sześcianu lub prostopadłościanu. Dodatkowe barwy wiążą się z nieco wyższym kosztem – 50-60 zł/m². W podobnej cenie można znaleźć najtańsze propozycje z kostki granitowej. Zwykle kostka z granitu jest jednak sporo droższa, sięgając 100 zł/m² i więcej. Grubsze kostki brukowe kosztują więcej od tych przeznaczonych do ruchu pieszego. Ceny zaczynają się od 50 zł/m², ale oscylują zwykle w okolicach 60-80 zł/m². 

Trudno jest wskazać ceny szlachetnych kostek ozdobnych. Kostki o zakrzywionych, okrągłych krawędziach albo w jeszcze bardziej fantazyjnych kształtach mogą kosztować nawet 200 zł/m². Wiele zależy także od specjalnego rodzaju ich powierzchni, np. wygładzanej lub postarzanej. Często jednak nie będzie potrzebna duża ich ilość, gdyż do ułożenia pożądanego wzoru wystarczy zaledwie kilka-kilkanaście sztuk. Ceny kostek szlachetnych zaczynają się zwykle od nieco poniżej 100 zł/m².

Kostka brukowa – cena palety

Cena za m² jest wygodna do obliczania ilości potrzebnej kostki, ale w handlu bardzo często używa się cen za całą paletę. Znacznie ułatwia to oszacowanie kosztu nie tylko całego zamówionego towaru, ale i jego transportu. Ile kosztuje paleta kostki brukowej? Najpierw warto dowiedzieć się, ile metrów kwadratowych budulca mieści się na każdej palecie – zwykle będzie to od 10 do 15 m². Zależy to od grubości kostki i jej kształtu. W związku z tym paleta najtańszej szarej kostki może kosztować 300 zł, ale oczywiście w przypadku bardziej złożonych wzorów i kolorów cena ta zauważalnie się podniesie. Przeciętną paletę kostki brukowej zakupimy za około 400 do 600 zł. Nietrudno zgadnąć, że palety wspominanych kostek szlachetnych osiągną o wiele wyższe ceny przekraczające nawet 1000 zł.

Cena ułożenia kostki brukowej

Ułożenie kostki brukowej nie jest zwykle zbyt pracochłonne ani trudne, niemniej wymaga posiadania pewnej wiedzy i wprawy. Warto zlecić położenie kostki brukowej specjaliście, zwłaszcza jeśli teren posesji ma bardziej zróżnicowane ukształtowanie terenu – mowa o wzniesieniach i przeszkodach terenowych. W takim wypadku do kosztu samej kostki trzeba doliczyć jeszcze koszt wynajęcia specjalisty. Co prawda podniesie to ostateczny bilans wydatków na zbudowanie chodnika czy podjazdu, ale poza oszczędzonym czasem uzyskamy gwarancję dobrze wykonanej konstrukcji.

Ceny ułożenia kostki nie są mimo wszystko zbyt wygórowane i zawierają się w zakresie 50-100 zł/m². Czynnikami obniżającymi lub podwyższającymi te wartości będą: ukształtowanie terenu, rodzaj budowanej ścieżki lub podjazdu, całkowita powierzchnia położonej kostki. Trzeba niestety liczyć się też z tym, że podczas prac wynikną nieprzewidziane trudności, dodatkowo podwyższając koszt przedsięwzięcia.

Co wziąć pod uwagę, kupując kostkę brukową?

Ceny kostki brukowej mogą być zarówno przystępne, jak i całkiem wysokie. Zwłaszcza w tym drugim wypadku warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowania i straty pieniędzy. Co powinno wzbudzać czujność? Z pewnością obecność licznych pęknięć i przebarwień na kostce. O ile przy tańszych wariantach jest to w pewnym stopniu do zaakceptowania, to na pewno trzeba unikać kostek z ukruszonymi narożnikami. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy dany produkt spełnia normy określone dla tego rodzaju budulca.

Na pewno nie warto oszczędzać, wybierając produkty niskiej jakości – używanie ich zemści się po niedługim czasie pękającymi od wilgoci i obciążeń elementami ścieżek. Dobrze jest także przed każdym zakupem zastanowić się nad projektem i kosztorysem całego przedsięwzięcia, tak aby efekt ostateczny cieszył oko i nie obciążył portfela ponad założenia.

ikona podziel się Przekaż dalej