Dom bliźniak

Czynniki cenotwórcze na rynku nieruchomości

Analizując oferty na rynku nieruchomości szybko można się przekonać, że nie są one jednakowe. Przykładowo segmenty pod Warszawą są znacznie tańsze niż podobne budynki w centrum stolicy czy w innym, mniejszym mieście. O koszcie decyduje nie tylko lokalizacja, chociaż jest ona jednym z najważniejszych czynników cenotwórczych. Ich analiza ma duże znaczenie podczas przeglądania dostępnych ofert zwłaszcza, jeśli potencjalnym nabywcom zależy na jak najkorzystniejszym zakupie. Jakie czynniki wpływają na cenę mieszkania w segmencie?

Lokalizacja nieruchomości na sprzedaż

Lokalizacja domu/segmentu z pewnością jest najważniejszym czynnikiem cenotwórczym. Jest on następstwem wartości działek, na których deweloper realizuje inwestycje. Im bliżej centrum miasta, tym wyższy jest koszt 1 m2 gruntu, co automatycznie wpływa też na ostateczną wartość budynku. Inwestor może pod tym względem regulować cenę, zmniejszając działkę przypisaną do nieruchomości. Jednak taki dom traci na atrakcyjności.

Na cenę wpływa też lokalizacja w obrębie konkretnej miejscowości. Rynek nieruchomości w Poznaniu, Krakowie czy warszawie kształtuje się niezależnie, dlatego taki sam dom w każdym z tych miast będzie miał inną wartość. Oczywiście w wielu sytuacjach wybór przyszłego miejsca zamieszkania pozostaje stałą, z uwagi na zatrudnienie, zamieszkanie bliskich członków rodziny czy też sentymentalne związki z miastem.

Pomimo to jednak można wybierać pomiędzy nieruchomościami w różnych dzielnicach czy na przedmieściach. Domy i mieszkania w Warszawie należą do najdroższych w Polsce. Pomimo to, wybierając osiedle w dzielnicy Wawer, z pewnością można zapłacić za nieruchomość mniej niż w centrum stolicy.

Zobacz nową inwestycję domów energooszczędnych w dzielnicy Wawer: https://www.hdkinvest.pl/osiedle-rozmarynu/

Wizja nowego osiedla domów energooszczędnych na Wawrze

Infrastruktura i okolice

Jednym z istotnych czynników, które decydują o cenie nieruchomości jest zagospodarowanie otoczenia oraz dostępność infrastruktury, dróg dojazdowych i środków komunikacji miejskiej. Dom od dewelopera ulokowany na podmiejskim osiedlu z dala od wszelkich dobrodziejstw cywilizacji znajdzie nabywcę tylko wtedy, gdy zachęci go wyjątkowo atrakcyjna cena. Nawet osiedle, którego okolice znajdują się w planie miejskiej rozbudowy, nie będzie atrakcyjne dla kupującego, gdyż dokonuje on oceny obecnego stanu i komfortu mieszkania w tym miejscu.

Przykładowo informacja, że w okolicy za 5-10 lat powstanie centrum handlowe czy szpital są dla klienta abstrakcją, gdyż kupno domu jest dla niego równoznaczne z poprawą komfortu życia natychmiast po wprowadzeniu się, a nie w kolejnej dekadzie. Warto też wspomnieć o znaczeniu okolicy dla cen budynków. Obszerne tereny rekreacyjne, park, las, dostępność ścieżek spacerowych i rowerowych z pewnością podnoszą atrakcyjność nieruchomości, a w następstwie – także jej cenę.

Dom z działką

Technologie i rozkład wnętrza

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o cenie domu czy segmentu jest technologia budowania. Składają się na nią zarówno wykorzystane materiały, jak i innowacyjne rozwiązania, zastosowane w planie architektonicznym budynku. Na jego wartość wpływa między innymi energooszczędność, która z drugiej strony jest też atutem dla osób poszukujących mieszkań ekonomicznych w eksploatacji.

W takiej technologii zostało wybudowane osiedle w dzielnicy Wawer pod Warszawą. Dzięki zastosowanym materiałom i szczelnym, energooszczędnym oknom, wnętrza budynków są ciepłe i nie wymagają dużych nakładów na ogrzewanie. Chociaż cena ich zakupu jest wyższa od nieruchomości stawianych w tradycyjny sposób, nadwyżka z pewnością szybko się zwróci w niższych rachunkach za prąd.

Droższe są też inwestycje, które powstają w oparciu o innowacyjne aranżacje wnętrz. Atutem domu, a jednocześnie czynnikiem, który wpływa na jego cenę jest uwzględnienie w projekcie elementów takich jak:

  • więcej niż jedna łazienka,
  • garderoba,
  • schowek gospodarczy,
  • spiżarnia,
  • dwa balkony,
  • wyposażenie takie jak centralny odkurzacz czy alarm systemowy.

W wielu przypadkach znaczenie ma również garaż. Chociaż jest on obecnie standardowym elementem każdego domu, segmenty w Warszawie mogą być wyposażone w garaże jedno- lub dwustanowiskowe, a także w dodatkowe miejsca postojowe na zewnątrz.

Metraż

Metraż w zasadzie jest drugim po lokalizacji czynnikiem cenotwórczym, który decyduje o tym, ile klient zapłaci za dom. Chociaż tę kwestię można rozpatrywać również w kontekście ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej, to warto wspomnieć o tym, że im większy budynek tym więcej kosztuje kupno domu. Ma to znaczenie dlatego, że deweloper, który realizuje inwestycje np. w dzielnicy Wawer, oferuje w niej tylko dwa lub trzy metraże do wyboru. W efekcie klient nie może kupić segmentu o powierzchni, którą sobie zaplanował, tylko taką, jaka jest dostępna. Różnice często sprowadzają się do 20-30 m2, co przy cenie np. 6000 zł/m2 oznacza dodatkowy wydatek w wysokości 120-180 tys. zł.

Stan surowy deweloperski

Ile kosztuje dom od dewelopera w Warszawie?

Wśród wielu ofert na rynku nieruchomości swoją przygotował także deweloper z Warszawy – firma HDK Invest. Przepiękne osiedle w dzielnicy Wawer wyróżnia się nie tylko spokojną atmosferą, niską zabudową i niewielką gęstością zaludnienia. Firma od lat inwestuje w nieruchomości, ciesząc się dużym zaufaniem klientów. Jej mocną stroną jest stosowanie innowacyjnych technologii, dzięki którym również segmenty pod Warszawą są komfortowe i bezpieczne.

W atrakcyjnej lokalizacji znalazły się domy bliźniaki w atrakcyjnych cenach, częściowo uwarunkowanych wielkością działki:

  • segment o powierzchni 127,90 m2 jest dostępny w cenie 640 000 – 690 000 zł,
  • segment o powierzchni 128,20 m2 jest dostępny w cenie 640 000 – 650 000 zł,
  • segment o powierzchni 164,30 m2 jest dostępny w cenie 890 000 zł.

Zamknięte osiedle Mrągowska znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów chronionej przyrody, przystanków kolei miejskiej i dróg dojazdowych do centrum Warszawy. W pobliżu nie brakuje też placówek edukacyjnych, handlowych i służby zdrowia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny