Od czego zależy cena energii elektrycznej?

W Polsce istnieje ponad 300 podmiotów, które zostały uprawnione do dystrybucji energii elektrycznej. Najważniejsze z nich to firma Tauron, Enea, PGE, Innogy, Energa i Vatternfall. Koszt prądu będzie uzależniony od wybranego dostawcy, a także od taryfy.

W ofertach sprzedaży znajdziemy oferty jednotaryfowe oraz kilkutaryfowe. W drugim rozwiązaniu koszt prądu jest uzależniony od godziny. Operatorzy wyszczególniają tutaj stawki w godzinach szczytu, a także atrakcyjniejsze stawki w godzinach nocnych. Dla wielu osób jest to sposób na poczynienie pewnych oszczędności.

Ostateczny koszt prądu będzie też ściśle uzależniony od odbiorcy. Operatorzy Enea, Tauron, Vattenfall czy Energa przewidują inne stawki dla firm, a inne ceny dla odbiorcy indywidualnego. Pamiętajmy też, że każda zużyta kilowatogodzina wiąże się z dodatkowymi opłatami przesyłowymi. Warto mieć to na uwadze, jeśli chcemy dowiedzieć się ile kosztuje kWh w Warszawie, w Krakowie, w Poznaniu we Wrocławiu czy w Gdańsku.

Ile kosztuje kWh w różnych regionach kraju?

Koszt prądu u różnych dostawców

Cena energii elektrycznej zazwyczaj waha się wokół kwoty 0,40 – 0,60 zł. Jednak każda kilowatogodzina może posiadać inną stawkę u danego operatora. Dlatego poniżej porównamy kilka wybranych ofert dostawców energii.

Koszt prądu w taryfie G11 dotyczy większości gospodarstw domowych. Jest to najpopularniejszy przelicznik w większości budynków prywatnych. Ceny mają zazwyczaj charakter stały. Dla przykładu, koszt prądu w ofercie Enea wynosi 0,52 zł/kilowatogodzina. Jest to średnia suma opłat za kilowatogodzinę oraz opłat dodatkowych. Enea działa w wielu dużych miastach, w tym w Warszawie, Krakowie czy w Poznaniu we Wrocławiu czy w Gdańsku. Do ceny całkowitej należy także wliczyć miesięczne koszty abonamentowe.

Kolejnym popularnym dystrybutorem energii elektrycznej jest firma Tauron. Najdziemy w niej szeroką ofertę sprzedaży energii dla gospodarstw domowych oraz dla firm. Cena energii elektrycznej w taryfie G11 będzie ściśle uzależniona od czasu trwania umowy. Im dłuższa umowa z dostawcą, tym tańszy każdy kilowat prądu. Ceny firmy Tauron w taryfie G11 wynoszą około 0,50 – 0,54 zł.

W wielu miejscowościach (w Krakowie, w Poznaniu, we Wrocławiu, w Gdańsku czy w Szczecinie) możemy skorzystać także z oferty Energa. Jest to jeden z kluczowych dystrybutorów energii elektrycznych w naszym kraju. Niestety cena jego usług nie okazuje się najbardziej atrakcyjna. Średnia cena za kilowatogodzinę w taryfie G11 około 0,60 zł. Stawki za prąd dla firm mogą okazać się nieznacznie wyższe.

Kolejny znany dystrybutor to PGE, którego ofertę znajdziemy w niemal każdym mieście (w Gdańsku, a nawet w Katowicach). Cena za jedną kilowatogodzinę w taryfie G11 wynosi około 0,52 zł. Nieco atrakcyjniejszą ofertę mniejszy dystrybutor Innogy. Cena jednej kilowatogodziny wynosi tutaj około 0,48 zł, co okazuje się najbardziej atrakcyjnym wynikiem. Podobną ofertę przedstawia Vattenfall, którego stawka wynosi 0,49 zł. Niestety zarówno Innogy, jak i Vattenfall mają dość ograniczony zasięg działania.

Ile kosztuje kwh w taryfie G11?

Kilowatogodzina prądu w taryfie G11. Średnia cena z opłatami przesyłowymi

Enea

0,52 zł

Tauron

0,50 – 0,54 zł

Energa

0,60 zł

PGE

0,52 zł

Innogy

0,48 zł

Vattenfall

0,49 zł

Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i zawierają wartość opłat przesyłowych. Do kosztów całkowitych dochodzą także opłaty abonamentowe. Warto przy tym podkreślić, że większość dystrybutorów energii elektrycznej uzależnia swoje stawki od lokalizacji. Przykładowo, oferta Innogy w Warszawie może okazać się mniej atrakcyjna cenowo od stawki w Krakowie czy w Gdańsku. Odmienną stawkę uzyskamy także za prąd budowlany czy energię dla firm.

Prąd w taryfach budowlanych i energia dla firm

Każdy dostawca energii elektrycznej posiada w swojej ofercie taryfę G11 oraz G12. Są to stawki za prąd budowlany, a także dla firm. Cena za każdy kilowat prądu zazwyczaj okaże się tu wyższa w porównaniu ze stawkami, które płacimy przy taryfach dla gospodarstw domowych.

Ostateczna cena usługi będzie też uzależniona od lokalizacji. Dla przykładu, kilowatogodzina w Krakowie, Szczecinie czy Poznaniu, dostarczana przez PGE będzie nas kosztować 0,52 zł plus opłaty przesyłowe. Do kosztów całkowitych dochodzi także opłata abonamentowa.

Korzystając z prądu budowlanego, możemy też skorzystać z oferty dwutaryfowej. Jest to tak zwana taryfa C12a oraz C12b. Opłata dwutaryfowa oznacza zwiększenie stawki w godzinach szczytu oraz zmniejszenie jej w godzinach nocnych. Dokładne godziny powinny zostać podane na stronach dostawcy energii elektrycznej. Dobrym przykładem będzie tu taryfa G12 w Krakowie, Lublinie czy Katowicach. Średnia stawka PGE wynosi tutaj 0,61 w taryfie C12a, oraz 0,43 zł w taryfie C12b.

Warto pamiętać, iż opisane powyżej stawki energii elektrycznej dla firm to jedynie cena za kilowatogodzinę. Dostawca nie uwzględnił w niej opłat dodatkowych, dlatego realna stawka okaże się przynajmniej o kilkanaście groszy wyższa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny