Sposób przeliczania 1 m3 i 1 kWh

Określając koszt za gaz ziemny, często bierzemy pod uwagę przelicznik na 1m3. Nic w tym dziwnego, bowiem cena m3 była miernikiem przez wiele lat.  Inny przelicznik stosowaliśmy zawsze, chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje kWh energii elektrycznej. Okazuje się, że aktualnie zrezygnowano z przeliczania zużycia gazu na m3, a jedynym stosowanym przez producentów przelicznikiem jest kWh.

Dlaczego aktualne ceny gazu nie są przeliczane ma m3? Zmiany w przelicznikach energii gazowej weszły w życie w związku z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Nowe zapisy prawne sprawiły, sprawiły, że cena m3 gazu została na stałe zamieniona na stawki za kWh.

Na szczęście stawka za kubik gazu może być przeliczona na kWh i ponownie na 1m3. Służą do tego różne, często dość skomplikowane wzory. Jeden ze wzorów, którymi możemy się posłużyć dotyczy zapotrzebowania na energię gazową. W tym celu mnożymy ilość pobranego gazu w metrach sześciennych przez współczynnik konwersji (przyjmijmy, że jego wartość wynosi 10,8). Naszym wynikiem będzie ilość pobranego gazu w kWh. Współczynnik konwersji jest wartością zmienną i został uzależniony od kaloryczności gazu. Dokładne informacje o współczynniku konwersji znajdziemy na naszych rachunkach za gaz.

Na stronach dostawców gazu możemy też odnaleźć proste kalkulatory przeliczające kubik gazu na kilowatogodziny. Bardzo uproszczony przelicznik wskazuje na to, że 1m3 gazu odpowiada wartości 11,1 kWh. Dzięki takiej kalkulacji jesteśmy w stanie szybko przeliczyć, jaka jest cena metra sześciennego gazu ziemnego. Pamiętajmy jednak, że jest to przelicznik mocno uproszczony, a przez to niedokładny. Gaz o wyższej jakości będzie posiadał wyższą kaloryczność, a co za tym idzie, 1m3 wygeneruje więcej kWh energii.

Ile kosztuje m3 gazu? Sprawdzamy oferty różnych dostawców i przeliczamy kWh

Koszt gazu w kWh

Jak już wspomnieliśmy, koszt gazu jest aktualnie przedstawiamy w przeliczeniu na kWh. Dlatego w poniższej tabeli dokonamy ogólnego porównania stawek kilku największych dostawców energii.

Pierwszym dostawcą jest PGNIG. Średnia opłata za gaz ziemny wynosi tutaj 12,357 gr/kWh. Jednocześnie jest to najwyższa stawka znanych dostawców. Nieco atrakcyjniejszą ofertę przedstawia Tauron. Średnia opłata za kWh energii gazowej wynosi 11,734 gr. Na trzecim miejscu znajduje się Błękitna Energia. Koszt za gaz ziemny ustalono tu na 11,562 gr/kWh.

Powyższe stawki mają charakter stały i nie są uzależnione od wybranej taryfy. Wybrana taryfa wpływa tu na wysokość opłaty abonamentowej. Inny sposób przeliczania zaoferowało PGE. Cena za gaz ziemny będzie tu uzależniona od długości trwania umowy. Stawka wynosi 11,144 do 11,614 gr/kWh.

Ile kosztuje gaz ziemny? Sprawdzamy ceny za kWh

Dostawca

Koszt kWh gazu ziemnego (stawka w groszach)

PGNIG

12,357

HEG gaz

11,305

Tauron

11,734

Błękitna Energia

11,562

PGE

11,144

11,614

Ile kosztuje m3 gazu?

Znamy już koszt za kWh gazu i uproszczony przelicznik. Możemy zatem określić, jaka jest cena metra sześciennego gazu ziemnego. Zakładamy przy tym, że średnie zużycie gazu w naszym budynku wynosi 200 m3, a wartość opałowa gazu to uproszczone 11,1.

Średnia cena m3 gazu ziemnego w PGNIG to wydatek rzędu 1,371 zł. Z kolei średnia cena metra sześciennego gazu ziemnego z HEG gaz wyniesie około 1,258 zł. Nieco wyższą stawkę oferuje firma Błękitna Energia, w której za kubik gazu zapłacimy około 1,283 zł. Najmniej korzystna dla odbiorcy okazała się oferta firmy Tauron. Średni koszt za kubik gazu wynosi tu 1,302 zł

Polska Grupa Energetyczna S.A oferuje swoim klientom różne stawki za gaz ziemny. Najniższa cena za kubik gazu wynosi 1,236 zł. Stawki wzrastają wraz z krótszym okresem umowy. Ile kosztuje m3 gazu przy krótkim terminie umowy? Jest to koszt rzędu 1,289 zł za kubik gazu.

Cena metra sześciennego gazu ziemnego – sprawdzamy stawki u różnych dostawców

Dostawca

Cena m3 gazu

PGNIG

1,371 zł

HEG gaz

1,258 zł

Tauron

1,302 zł

Błękitna Energia

1,283 zł

PGE

1,236 zł

1,289 zł

Powyżej zaprezentowaliśmy uśrednione ceny za 1m3 gazu ziemnego. Trzeba jednak pamiętać, że każdy 1m3 generuje także dodatkowe opłaty przesyłowe. Ostateczna cena dla odbiorcy z pewnością okaże się wyższa. W niektórych przypadkach, pełna stawka za 1m3 przekracza wartość 1,90 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także opłata abonamentowa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny