Ocieplenie domu materiałem termoizolacyjnym

Od czego zacząć ocieplenie ścian zewnętrznych?

Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy ocieplenie ścian zewnętrznych wykonana się samodzielnie czy z pomocą fachowców. Na forach internetowych można znaleźć wiele porad dotyczących tematu budowy domu np. „jak zmierzyć kąt dachu?” czy „jak położyć gont?”. Jeśli ktoś ma umiejętności manualne i zapał do majsterkowania, to ocieplenie domu może nie być dla niego dużym wyzwaniem. Jeśli jednak termoizolacja i tematy z nią związane są zbyt trudne, to zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług ekipy specjalistycznej.

Kolejnym krokiem jest obliczenie powierzchni ścian, które będą poddawane ociepleniu. Zawsze warto zaokrąglić wartość, aby nie zabrakło materiałów podczas prac budowlanych. Jak obliczyć powierzchnię ścian? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z projektu architektonicznego budynku, na którym naniesione są wszystkie potrzebne parametry. Termoizolacja może być wykonana przy użyciu różnego rodzaju materiałów, dlatego warto się zastanowić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Na co zwracać uwagę podczas planowania?

Przede wszystkim dobrze jest skierować swoją uwagę na porównanie cen materiałów za 1 metr w różnych składach czy marketach budowlanych. Różnice w cenach tego samego produktu mogą być znaczące dla portfela inwestora. Niekiedy w sklepach pojawiają się czasowe promocje, dzięki którym można sporo zaoszczędzić na zakupach. Styropian sprzedawany jest w różnej wielkości czy grubości, na co też warto zwrócić uwagę, aby nie przepłacić. Im grubszy arkusz styropianu, tym jego funkcja termoizolacyjna będzie lepsza.

Wykonanie 1 metra kwadratowego ocieplenia ściany zewnętrznej jest umowną wartością, dzięki której można się wstępnie zorientować w cenach. Należy jednak pamiętać, że ściany zewnętrzne nie są typowymi kwadratami czy prostokątami, aby te obliczenia były proste i nieskomplikowane. Często ściany boczne zbudowane są na kształt trójkąta z uwagi na połacie dachu, a ściana frontowa zawiera w sobie drzwi wejściowe, bramę garażową czy okno narożne. Te szczegóły również należy wziąć pod uwagę podczas sporządzania kosztorysu potrzebnych materiałów czy oszacowaniu kosztów robocizny.

Kosztorys ocieplenie budynku jednorodzinnego

Cena materiałów, styropianu i robocizny – jak obliczyć całkowity koszt?

Ceny materiałów do wykonania ocieplenia stale rosną. Kosztorys termoizolacji budynku wykonany np. w 2018 roku może się znacznie różnić od tego z 2022 roku. Z drugiej jednak strony nie można zaoszczędzić przykładowo na jakości materiału, ponieważ będzie to zwiększać ryzyko koniecznych częstych napraw w przyszłości. Zatem ile kosztuje ocieplenie domu „od metra”?

Wykonanie ocieplenia budynku kosztuje minimum 70 zł za 1 m2 ściany zewnętrznej. Im wyższy koszt materiałów, tym wyższy będzie koszt całej inwestycji. Budynek jednorodzinny to najczęściej około 150-250 m2 ścian, dlatego też całkowita cena usługi może wynosić 20000 zł i więcej (materiały plus robocizna). Z uwagi na wzrosty cen podana kwota może być już za kilka miesięcy nieaktualna. Kosztorys wykonania ocieplenia domu powinien być wykonany bezpośrednio przed rozpoczęciem prac, aby potem uniknąć niemiłych zaskoczeń dotyczących nieplanowanych wydatków. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat kosztów ocieplenia domu jednorodzinnego.

Różnice w kosztach robocizny

Ile kosztuje ocieplenie domu? Czy można obliczyć wstępnie koszt robót? Systematyczny wzrost cen za usługi i materiały powoduje, że koszt robocizny przy ocieplaniu domu jednorodzinnego również wzrasta. Wydatki związane z prowadzeniem firmy również wzrastają i coraz bardziej zauważalne jest to w tzw. budowlance. Wykonanie termoizolacji domu jest bardzo ważnym etapem budowy, dlatego też ważne jest, aby ekipa budowlana była doświadczona. Niestety powoduje to kilka komplikacji po drodze. Po pierwsze na ekipy wysoko wyspecjalizowane często trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a po drugie cena za wykonanie usługi również będzie odpowiednio wyższa.

Niemniej jednak koszt wykonania 1 m2 ocieplenia styropianem może się inny niż podczas wykonania 1 m2 ocieplenia innym materiałem. Dodatkowo występują różnice w kosztorysie dotyczącym robocizny w zależności od województw czy miast/wsi. Decydując się na wykonanie termoizolacji budynku, warto skontaktować się z kilkoma ekipami budowlanymi, które przygotują własne kosztorysy. Dzięki temu będzie można wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Ile kosztuje ocieplenie domu jednorodzinnego? Porady praktyczne

Po pierwsze, warto dobrze przemyśleć całą inwestycję i dać sobie czas na wybór odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Nie należy się spieszyć z podjęciem decyzji, ponieważ chodzi tutaj o zarówno o bezpieczeństwo użytkowania domu, jak również o zapewnienie dobrej termoizolacji w miesiącach zimowych dla domowników. Jest to zdecydowanie inwestycja na lata.

Po drugie, najkorzystniej będzie porównać oferty różnych składów i marketów budowlanych oraz ekip fachowców. Wybieranie pierwszej lepszej oferty nie zawsze będzie optymalne. Z uwagi na dość dużą różnorodność usług na rynku wybór ten może przyprawić o zawrót głowy. Niemniej jednak chodzi tutaj o zainwestowanie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego warto dać sobie czas na podjęcie słusznej decyzji.

Po trzecie, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie skonsultować się z architektem czy konstruktorem danego projektu budowlanego, który pomoże obliczyć wymaganą ilość materiałów. Nierzadko również kierownik budowy może wtrącić swoje przysłowiowe trzy grosze i podzielić się własnym doświadczeniem z innych inwestycji. Korzystanie z doświadczenia osób trzecich będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej wiedzy na temat termoizolacji budynków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny