Chirurgia plastyczna nosa – rodzaje zabiegów

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje operacja nosa, powinniśmy omówić podstawowe rodzaje zabiegów. Chirurgia plastyczna nosa lub, innymi słowy, rynoplastyka dzieli się na zabiegi otwarte oraz zabiegi zamknięte.

  • Rynoplastyka otwarta – podczas zabiegu wykonuje się nacięcie nosa prostopadle do przegrody. Pozwala to na ułatwienie dostępu do operowanych części nosa i uzyskanie dużej precyzji zabiegu. Otwarta operacja powoduje jednak obrzęk i wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji pacjenta. Po wykonaniu zabiegu może pozostać niewielka blizna, co jest jednym z głównych mankamentów metody.
  • Rynoplastyka zamknięta – zabieg polega na wykonaniu cięć we wnętrzu nosa, bez ingerencji w skórę. Metoda nie pozostawia blizn jak rynoplastyka otwarta. Atutem tego rozwiązania jest także szybsza rekonwalescencja pacjenta. Zabieg wykonany techniką zamkniętą pozwala na zmianę kształtu i rozmiaru nosa.

Korekta nosa może być także podzielona według obszarów zabiegu. W tej grupie znajduje się chirurgia tkanek chrzęstnych oraz chirurgia nosa kostnego.

Chirurgia plastyczna nosa na częściach chrzęstnych umożliwia wykonanie podstawowych zabiegów korekcyjnych. Do najczęściej przeprowadzanych operacji należy:

  • Podniesienie lub obniżenie czubka nosa.
  • Korekta nosa w obrąbie zmiany kształtu i objętości nozdrzy.
  • Uzupełnienie brakujących tkanek (rynoplastyka augmentacyjna).
  • Konchoplastyka.

Operacja plastyczna nosa może być także przeprowadzona na tkankach kostnych. Do grupy najczęściej przeprowadzanych zabiegów należą tutaj:

  • Septoplastyka – chirurgia plastyczna nosa w postaci korekcji przegród nosowych.
  • Operacja plastyczna garbu nosa – zabieg pozwalający na zmianę kształtu i wielkości nosa.
  • Korekta nosa (zmniejszenie lub skrócenie) – jest to tak zwana rynoplastyka redukcyjna.
  • Poczwórna osteotemia – pełna zmiana kształtu nosa. Tego typu operacja plastyczna pozwala na usunięcie garbu, wyprostowanie nosa oraz poprawę różnego rodzaju zniekształceń nosa.

Ile kosztuje operacja nosa?

Operacja zmniejszenia nosa lub prostowanie nosa to zabiegi, które możemy wykonać w wielu prywatnych klinikach medycznych. Koszt operacji nosa będzie uzależniony od specyfiki zabiegu i przeważnie jest ustalany po indywidualnym kontakcie z pacjentem. Kliniki na ogół prezentują poglądowe ceny w uśrednionych przedziałach od do.

Ile kosztuje operacja nosa? Pełna korekta nosa lub, innymi słowy, operacja totalna na ogół wiąże się z dość wysokimi cenami. Średni koszt operacji nosa waha się w przedziale 15 000 – 23 000 zł.

Jeszcze bardziej skomplikowanym zabiegiem jest wtórna chirurgia plastyczna nosa. Jej zadaniem jest wprowadzenie poprawek po poprzednim, niesatysfakcjonującym zabiegu. Wtórna korekta nosa może być także wykonana w celu poprawy profilu przegród nosowych. Warto wiedzieć, że wtórna operacja plastyczna jest bardziej ryzykowna, bowiem chirurg operuje osłabione po poprzednim zabiegu tkanki. W związku z większym stopniem skomplikowania i wyższym ryzykiem koszt operacji nosa może być tu najwyższy. Rewizyjna operacja plastyczna przeważnie kosztuje około 21 000 – 25 000 zł. Cena niektórych zabiegów może okazać się jeszcze wyższa.

Chirurgia plastyczna nosa może być też przeprowadzona jedynie na części chrzęstnej. W tej kategorii mieści się między innymi operacja zmniejszenia nosa, za którą zapłacimy około 14 000 – 19 000 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Prostowanie nosa jest kolejnym popularnym zabiegiem, który można wykonać w renomowanych klinikach medycznych. Tego typu operacja plastyczna zazwyczaj odbywa się na części kostnej. Średni koszt operacji nosa mieści się w przedziale 12 000 – 17 000 zł.

W grupie często wykonywanych zabiegów znajduje się także prostowanie przegrody nosowej. Jest to jeden z zabiegów plastycznych, który wpływa nie tylko na wygląd, ale i zachowanie zdrowia pacjenta. Krzywe przegrody nosowe mogą stanowić poważny dyskomfort, a niejednokrotnie prowadzą także do rozwoju wad słuchu. Zabieg prostowania krzywej przegrody nosowej może być refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Zabiegi refundowane przez NFZ mogą wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na prywatny zabieg w sprawdzonej klinice medycznej. Średni koszt operacji nosa mieści się w tym wypadku w przedziale 6 000 – 9 000 zł.

Kobieta oglądająca swój nos, a także informacje, ile kosztuje operacja nosa w prywatnej klinice
Koszt operacji nosa, czyli ile kosztują zabiegi chirurgii plastycznej nosa, ceny i najważniejsze informacje
Ile kosztuje operacja zmniejszenia nosa i inne zabiegi rynoplastyczne? Aktualizacja cen: wrzesień 2021 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Pełna korekta nosa

15 000 zł

23 000 zł

Wtórna korekta nosa

21 000 zł

25 000 zł

Operacja plastyczna części chrzęstnej nosa

14 000 zł

19 000 zł

Operacja plastyczna części kostnej nosa (np. prostowanie nosa)

12 000 zł

17 000 zł

Koszt operacji nosa w zakresie prostowania przegrody nosowej

6 000 zł

9 000 zł

Przykładowe źródła: https://www.drszczyt.pl, https://www.kliniki.pl

Kiedy warto wykonać operację plastyczną nosa? Najczęstsze wskazania do zabiegu

Korekta nosa może być wykonana w celach estetycznych lub zdrowotnych. Poprawa wyglądu nosa (np. operacja zmniejszenia nosa) może w istotny sposób pomóc w wyeliminowaniu wielu kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Zabiegi estetyczne są wskazane szczególnie u osób, których nos posiada widoczne defekty, jest zniekształcony w wyniku urazów lub stanowi wstydliwy element wyglądu.

Prostowanie nosa może mieć także aspekt zdrowotny. Wspomniane wcześniej prostowanie krzywych przegród nosowych chroni przed chorobami i może w istotny sposób poprawić komfort życia. Ważnym wskazaniem są tutaj problemy z oddychaniem oraz pogłębiające się problemy ze słuchem.

Zabieg korekty nosa powinien być wykonany przez doświadczonego chirurga. Z pewnością warto wybrać doświadczoną, renomowaną klinikę, która posiada dobre opinie. Operacja zmniejszenia nosa lub prostowanie są zabiegami wykonywanymi w wielu placówkach. Wybór sprawdzonego miejsca może zadecydować o ostatecznym efekcie estetycznym i poziomie zadowolenia z zabiegu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny