Co składa się na koszt prawa jazdy?

Decydując się na kurs prawa jazdy, z pewnością jesteśmy zainteresowani tym, jaki ostateczny koszt musimy ponieść. Okazuje się, że sam kurs, który odbędziemy w Ośrodku Szkoleniowym Kierowców, nie jest jedyną opłatą, z jaką należy się zmierzyć. Oprócz tego musimy również opłacić badania lekarskie, które pozwolą nam zostać kierowcą. Do dodatkowych opłat zalicza się również koszt poniesiony za egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Nie powinniśmy zapominać jeszcze o tym, że za wydanie dokumentu prawa jazdy również musimy ponieść konkretną opłatę.

Przeglądając oferty ośrodków szkoleniowych kierowców, warto sprawdzić, czy wyjątkowo atrakcyjna cena obejmuje wszystkie opłaty związane z uzyskaniem prawa jazdy. Bardzo często jednak taki koszt obejmuje wyłącznie kurs na zrobienie prawo jazdy. W związku z tym powinniśmy dokładnie wiedzieć, jakie konkretne opłaty musimy ponieść w drodze do stania się kierowcą. Warto również wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowych godzin w celu doskonalenia swoich umiejętności za kierownicą, a także kosztów poniesionych za poprawkowy egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Ile kosztuje prawo jazdy kat B?

Patrząc na wszystkie opłaty, zapewne chcemy dowiedzieć się, jaką ostatecznie sumę będziemy musieli zapłacić za zrobienie prawo jazdy, od momentu wybrania się na badania lekarskie, aż do chwili otrzymania dokumentu z urzędu. Na składowe całej sumy składają się:

  • Badania lekarskie - 200 zł
  • Komplet zdjęć - ok. 40 zł
  • Kurs prawa jazdy - ok. 2500-3000 zł
  • Egzamin teoretyczny kat B - 30 zł
  • Egzamin praktyczny kat B - 140 zł
  • Wydanie dokumentu prawa jazdy w urzędzie - 100,50 zł
  • Dodatkowa godzina szkoleniowa - od 100 zł

Jeżeli uda nam się zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B, to całkowity koszt za zrobienie uprawnień na jazdę samochodem osobowym, powinien zmieścić się w przedziale od 3 tys. do 3,5 tys. złotych. Jednak często bywa, że konieczne jest wykupienie dodatkowych godzin w ośrodku szkoleniowym, a także wykupienie kolejnych egzaminów praktycznych. W związku z tym koszt może wzrosnąć do 4 tys. lub nawet 5 tys. złotych.  Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile czeka się na prawo jazdy.

Kurs prawa jazdy kategorii B w różnych miastach - cena

Oczywiście kurs na prawo jazdy kategorii B może w niektórych miastach kosztować więcej, a w innych nieco mniej. Dlatego warto sprawdzić, ile kosztuje prawo jazdy nie tylko w Twoim mieście, ale również w sąsiednich miejscowościach. Ponieważ może się okazać, że dojeżdżając zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, możesz zaoszczędzić całkiem sporą sumę. Jednak takie ostateczne sumy warto sobie porównać, kalkulując wszystkie koszty, a także doliczając do nich ewentualne opłaty związane z dokupieniem godzin w ośrodku szkoleniowym.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny za kurs prawa jazdy w różnych miastach:

Miasto

Cena z kurs prawa jazdy

Bydgoszcz

Od 2499 złotych

Białystok

Od 2500 złotych

Gdańsk

Od 2750 złotych

Gorzów Wielkopolski

Od 3090 złotych

Katowice

Od 2600 złotych

Kielce

Od 2200 złotych

Kraków

Od 3000 złotych

Lublin

Od 2700 złotych

Łódź

Od 2350 złotych

Olsztyn

Od 2699 złotych

Opole

Od 2990 złotych

Poznań

Od 3000 złotych

Rzeszów

Od 2200 złotych

Szczecin

Od 3140 złotych

Toruń

Od 2500 złotych

Warszawa

Od 2150 złotych

Wrocław

Od 1999 złotych

Zielona Góra

Od 2700 złotych

Ile kosztuje prawo jazdy innych kategorii?

Wiedząc już, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B, a także ile zapłacimy za egzamin, na pewno chcielibyśmy dowiedzieć się również, ile zapłacimy za zrobienie uprawnień na kierowcę innych kategorii. Tutaj bardzo często pojawia się pytanie, jakie prawo jazdy na quada należy zrobić, żeby rzeczywiście móc nim pełnoprawnie się poruszać. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, czy quad jest zarejestrowany jako motorower, czy też pojazd samochodowy. Ponieważ w pierwszym przypadku w zupełności wystarczy posiadać kartę motorowerową. Natomiast już w drugim wymagane jest prawo jazdy kat. B lub B1.

Patrząc jednak na koszty związane z kursem na inne kategorie, powinniśmy mieć na uwadze szacunkowe ceny. W końcu już wiemy, że możemy natrafić na pewne promocje w ośrodkach szkoleniowych, ale także w niektórych regionach opłaty za kurs będą dużo wyższe.

Poniżej przedstawia się tabela z przykładowymi cenami za kurs prawa jazdy w poszczególnych kategoriach:

Kurs na prawo jazdy - kategoria

Cena

AM

Od 1000 złotych

A1

Od 1800 złotych

A2

Od 2000 złotych

A

Od 2000 złotych

B1

Od 2100 złotych

B+E

Od 1500 złotych

C

Od 3000 złotych

C+E

Od 2900 złotych

Na pewno nie są to jedyne pytania, z jakimi się zmierzamy jako przyszli kierowcy. Ponieważ do takich pytań zalicza się również między innymi to, ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu. Mając taką wiedzę, na pewno nie będziemy się obawiać żadnych zawiłości prawnych, które dla świeżo upieczonych kierowców mogą być początkowo niejasne.

ikona podziel się Przekaż dalej