Przeprowadzki bez tajemnic

Koszt pośrednika nieruchomości

Chociaż portale z ogłoszeniami pękają w szwach, dużo osób po prostu nie ma czasu na samodzielne szukanie mieszkania, dlatego właśnie korzystają z usług pośrednika. Jakie są jego obowiązki? Na początku zbiera informacje o preferencjach klienta, jeśli chodzi o lokalizację, standard wykończenia, metraż, układ mieszkania, cenę oraz inne ważne punkty. Następnie przystępuje do poszukiwania ofert, które spełniają te wymagania. Wyselekcjonowane mieszkania są oglądane przez pośrednika wraz z przyszłym wynajmującym.

Pośrednik otrzymuje pieniądze, dopiero gdy zostanie podpisana umowa najmu. Ile wynosi prowizja pośrednika? Przy wynajmie zwykle jest to równowartość czynszu za jeden miesiąc. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że w Warszawie średnio za wynajem mieszkania o wielkości od 38 m² do 60 m² zapłacimy 2758 zł*, to właśnie tyle przekażemy również biurze nieruchomości za znalezienie wymarzonego gniazdka. Jest jednak jeszcze druga strona medalu, czyli korzystanie z pośrednika przez właściciela mieszkania. Kto wtedy płaci?

Zazwyczaj właściciel pokrywa ten koszt, jednak nie oznacza to, że wynajmujący zostanie w ogóle odciążony finansowo. Może na przykład zapłacić wyższą kaucję zwrotną, aby jakoś mu to zrekompensować. Zdarza się, że właściciel nie może z różnych względów zajmować się nieruchomością, więc powierza to właśnie agentowi (nie tylko znalezienie lokatorów, ale cały kontakt w trakcie trwania wynajmu). Wtedy ma pewność, że to on czuwa nad wszystkim, a on sam może zająć się własnymi sprawami. W takich przypadkach czynsz może być również wyższy.

Kaucja zwrotna – ile może wynosić?

Z kaucją zwrotną mamy do czynienia niemal zawsze podczas wynajmowania mieszkania. W ten sposób właściciel zabezpiecza się przed ewentualnymi zniszczeniami czy wycofaniem się oglądającego, jeśli dopiero za jakiś czas chce się wprowadzić. Najczęściej kaucja wynosi tyle, ile jeden czynsz, jednak można znaleźć ogłoszenia, w których ta kwota jest dwa lub trzy razy większa. Zwykle dotyczy to mieszkań o podwyższonym standardzie.

Jeżeli musisz jak najszybciej znaleźć mieszkanie, a z różnych przyczyn nie otrzymasz kaucji od poprzedniego właściciela, jesteś w dość trudnej sytuacji, jednak masz kilka wyjść. Po pierwsze, pomoc rodziny może się przydać, zwłaszcza jeśli studiujesz i nie masz stałego dochodu. W innym przypadku warto np. rozważyć pożyczkę gotówkową, którą z czasem spłacisz, a w tym czasie przeprowadzisz się do wymarzonego mieszkania. To rozwiązanie, z jakiego korzysta wiele osób, więc warto przemyśleć pomysł. Pożyczki gotówkowe dostępne są w wielu firmach, np. na stronie vivus.pl/pozyczka-gotowkowa/, gdzie pierwsza chwilówka jest za darmo (RRSO 0%).

Przeprowadzki bez tajemnic

Firma transportowa – opłaca się czy nie?

Przeprowadzka kojarzy się przede wszystkim z pakowaniem kartonów i walizek, ale również z przewozem tych rzeczy. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli nie posiadasz własnego samochodu i nie otrzymasz pomocy od rodziny czy znajomych. Koszt wynajęcia firmy przeprowadzkowej waha się w zależności od miasta, w którym mieszkasz i samej oferty. Przykładowo w Warszawie znajdziesz oferty w granicach 60 złotych, jeśli chodzi o wynajem auta, jednak koszt ten zwiększa się, jeśli chcesz mieć do pomocy również pracownika firmy.

Jeżeli więc masz dużo rzeczy, zwłaszcza ciężkich, których nie możesz sam ich przewieźć, warto skorzystać z takiej pomocy. Angażowanie znajomych i rodziny jest jednak najczęstszą praktyką, ponieważ wydaje się, że to darmowa usługa, tymczasem zazwyczaj jakoś chcemy się odwdzięczyć. To z kolei może rodzić konflikty i niezadowolenie jednej ze stron. W przypadku firmy przeprowadzkowej płacisz za usługę, czekasz na realizację i możesz spać spokojnie.

Meble do pustego mieszkania

W wielu zachodnich krajach najczęściej wynajmowane mieszkania są praktycznie puste, dlatego wożenie swoich mebli jest bardzo popularne wśród tych, których nie stać na kupno lokum. W Polsce większość mieszkań przeznaczonych do wynajęcia ma meble i potrzebne sprzęty. Zdarza się jednak, że widzisz ogłoszenie idealnego, dużego gniazdka w dobrej lokalizacji i atrakcyjnej cenie, ale brakuje w nim łóżka, szafki czy kanapy.

Czy opłaca się kupować meble do wynajmowanego mieszkania?

  • Jeśli czynsz jest naprawdę korzystny, a układ i lokalizacja naprawdę ci odpowiadają, rozejrzyj się za niedrogimi, ale uniwersalnymi meblami.
  • W dzisiejszych czasach można urządzić pomieszczenie za niewielkie pieniądze, ale stylowo.
  • Jeśli odpowiednio wybierzesz, te meble posłużą ci na lata.
  • Nawet jeśli znudzą ci się po jakimś czasie, możesz łatwo je sprzedać.

*bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-kwiecien-2018-Raport-Bankier-pl-7584745.htmlartykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 53,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny