Projekty kuchni - jak wybrać idealne aranżacje kuchni

Zabierając się za remont kuchni w pierwszej kolejności warto znaleźć idealny projekt. Projekty kuchni dostępne są na licznych stronach internetowych, wiele osób decyduje się też na zatrudnienie projektanta wnętrz. Jednak idealna aranżacja kuchni musi uwzględniać Twoje preferencje. Dlatego zamiast kierować się gotowymi projektami kuchni, lepiej mieć własny pomysł na remont kuchni. Na pewno pomocne będą dla Ciebie nasze porady odnośnie aranżacji kuchni.

Remont kuchni - jak i gdzie szukać wykonawcy?

Najważniejszy jest pomysł. Jeżeli mamy koncepcję wyglądu kuchni to świetnie. W przypadku braku projektu, możemy zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy pomogą nam urzeczywistnić nasze marzenia. Koszt takiej usługi nie należy do najtańszych, jednak fachowa wiedza w tej dziedzinie może okazać się niezbędna. Kompleksowy projekt i aranżacja wnętrza oscyluje w granicach 60-90 złotych za metr kwadratowy, chociaż w szczególnych przypadkach ceny są znacząco niższe. Oczywiście zaletą takiego rozwiązania jest dopasowanie materiałów i pomysłów do możliwości finansowych klienta. Znacznie tańszą opcją, jest zakup gotowego projektu z różnych stron internetowych. Najtaniej jest oczywiście skomponować kuchnię zgodnie z własnymi potrzebami, gustem i zasobnością portfela. Niestety jest to również najbardziej czasochłonna opcja, wymagająca rzetelnego podejścia do sprawy i odrobinę wyobraźni przestrzennej.

Osobnym tematem jest wybór odpowiedniego wykonawcy, który z jednej strony zaproponuje atrakcyjną cenę, a z drugiej zapewni wysoką jakość wykonania. Oczywiście znalezienie tego typu firmy nie jest proste. Na rynku znajduje się wielu bardzo słabych wykonawców, jak również sporo firm, które za swoje usługi liczą sobie kilkukrotnie więcej od innych. Ceny są również bardzo zróżnicowane regionalnie - remont kuchni kosztuje dużo więcej w Warszawie, niż w małej miejscowości gdzieś w świętokrzyskim czy podlaskim. Dobrym rozwiązaniem będzie pozyskanie z rynku przynajmniej kilku ofert i dopiero na ich podstawie podjęcie decyzji o wyborze wykonawcy. Aby nie obdzwaniać kilkudziesięciu firm najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy oferowanej przez Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej bezpłatnie roześlesz zapytanie do wielu firm w Twoim regionie, a te, które będą zainteresowane jego realizacją zgłoszą się do Ciebie ze swoimi ofertami.

Remont kuchni w bloku - demontaż starych elementów oraz przygotowanie pomieszczenia

Jeżeli mamy już projekt kuchni oraz wybranego wykonawcę, możemy przejść do pierwszych prac. Następnym krokiem w remoncie kuchni jest pozbycie się starych mebli i rzeczy, które nie będą przydatne w nowej koncepcji. Tu ceny również są zróżnicowane. Koszt demontażu mebli kuchennych waha się w granicach 250- 400 złotych. Usunięcie futryny to cena od 50 do 70 złotych za sztukę. Kolejną, najbardziej brudzącą czynnością jest skucie płytek ceramicznych z podłogi i ścian. Średnia cena takich działań wynosi między 15 a 30 złotych za metr kwadratowy. Usunięcie powłok malarskich bądź okładzin oscyluje w granicach 5 złotych za metr kwadratowy. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju śmieci remontowe w postaci starych mebli, płytek, gruzu czy tapet właściciel lokalu wyrzuca na własny koszt. Odpady te można usunąć tylko i wyłącznie do specjalnego kontenera, wynajętego za pośrednictwem administracji, firmy usuwającej odpady komunalne z danego adresu lub firm świadczących usługi wypożyczania kontenerów budowlanych. Koszt takiego wynajmu waha się od 200 do 600 złotych.

Wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej

Przy okazji gruntownego remontu kuchni głównie w starym budownictwie, warto zainteresować się stanem instalacji elektrycznej. Jeśli jest ona dwużyłowa o aluminiowym rdzeniu warto wymienić w niej przewody na miedziane. Koszt wymiany instalacji elektrycznej w kuchni będzie uzależniony od wielu czynników - rozmieszczenia punktów, materiału, z jakiego zrobione są ściany i wielu innych czynników. Generalnie można przyjąć, że koszt takiej usługi oscyluje w granicach 55-110 zł za punkt, przy czym średnia cena wynosi około 69 zł/punkt. Przy założeniu, że mamy do wymiany 7 punktów elektrycznych (4 gniazdka, oświetlenie podszafkowe, lapma w kuchni oraz włącznik światła) koszt wyniesie około 480 zł. W koszt ten wchodzą materiały oraz komplet prac (wraz z kuciem ścian).

Na uwagę zasługuje również instalacja wodno-kanalizacyjna. Wymiana jednego punktu jest znacznie droższa, niż w przypadku instalacji elektrycznej. Średni koszt takiej usługi to około 200 zł za punkt, przy założeniu, że mamy w kuchni dwa punkty hydrauliczne (zlewozmywak oraz zmywarka do naczyń) ten punkt kosztu remontu kuchni wyniesie nas około 400 zł.

Remont kuchni zaczyna się od zmian ścian i podłóg. Najczęściej wykłada się je płytkami. Warto to zlecić doświadczonym specjalistom
Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu? Liczymy co do złotówki

Pomysł na remont kuchni - koszt wykończenia ścian i podłóg

Wykończenie ścian i podłogi to kolejny etap remontu kuchni w bloku. Na początek należy skuć stare płytki z podłogi i ścian. Koszt takich prac to średnio 22 zł/m2. Następnie można przystąpić do położenia płytek. W przypadku podłogi koszt płytek na powierzchnię 9 m2 to około 490 zł, z czego większość stanowi koszt samych płytek (około 42 zł/m2 przy czym ceny płytek kształtują się od 18 do około 100 zł/m2), do tego dochodzi klej dp płytek, preparat gruntujący oraz fuga. Układanie płytek to zwykle koszt około 50 zł/m2 ale tu również ceny kształtują się od 35 do 80 zł/m2 (pomijając szczególne przypadki, jak na przykład bardzo małe płytki - mozaikę). Łączny koszt remontu podłogi w kuchni wyniesie więc około 1.140 zł.

Koszt remontu kuchni musi uwzględniać również płytki na ścianach. Zwykle płytkami wykłada się tylko część ściany w okolicach blatów, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia podczas przygotowywania posiłków. Załóżmy, że w naszej kuchni potrzebujemy skuć a następnie położyć 10 m2 płytek na ścianach. Łączny koszt materiałów i robocizny za taki zakres prac wyniesie około 1.260 zł.

Alternatywą dla płytek mogłyby być nowoczesne panele ze szkła hartowanego. To stosunkowo nowy produkt, obecny na rynku na szeroką skalę od kilku lat. Ceny paneli szklanych są niewiele wyższe, a efekt dekoracyjny nieporównywalnie lepszy. Na tego typu panelach możemy nadrukować praktycznie dowolny obraz - od delikatnych wzorów, smakowitych owoców po wysokogórski, czy nadmorski krajobraz. Więcej informacji na temat paneli szklanych, jak również kody rabatowe na ich zamówienie możesz znaleźć w tym artykule.

Pozostałe ściany wystarczy pomalować specjalną farbą lateksową - odporną na często obecną w kuchni wilgoć. Koszt takich prac nie będzie zbyt wysoki. Do pomalowania 34 m2 powierzchni (25 m2 ścian i 9 m2 sufitu) będziemy potrzebować 5,5 litra farby gruntującej (dwukrotne gruntowanie) i około 3 litrów farby lateksowej (zakładamy jedną warstwę). Do tego dochodzi koszt malarza, który za trzy warstwy farby na takiej powierzchni weźmie około 340 zł. Jeżeli ogranicza nas budżet, takie prace możemy swobodnie wykonać sami kupując podstawowe narzędzia malarskie (komplet wałków i pędzli będzie kosztował około 50 zł).

Łazienki - akcesoria remontowe!

Remont kuchni a wymiana mebli kuchennych

Remont kuchni uwzględnia zwykle również wymianę wysłużonych mebli kuchennych. Koszt nowych mebli zależy przede wszystkim od tego, czy decydujemy się na gotowy zestaw ze sklepu, czy też preferujemy meble wykonane na wymiar.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Najtańsze zestawy mebli kuchennych możemy znaleźć już za kilkaset złotych. Bez większego problemu w marketach budowlanych znajdziemy podstawowe zestawy mebli kuchennych za około 600 zł, a na specjalnych promocjach nawet za połowę tej ceny. Trzeba jednak pamiętać, że są to produkty bardzo niskiej jakości, których żywotność będzie bardzo krótka. Za średniej jakości zestaw szafek (3-4 szafki na dole i 4-5 wiszących na górze) musimy zapłacić już 2.800-3.000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na wysokiej jakości zestaw mebli, w których wiele elementów można wybierać indywidualnie (na przykład systemy kuchni z IKEA), musimy się liczyć z wydatkiem około 5.000-6.000 zł za zestaw 9 szafek.

Kupując gotowy zestaw mebli, do kosztu remontu kuchni trzeba doliczyć cenę blatu (około 200 zł za metr bieżący blatu drewnianego, dla oszczędnych dostępne są również blaty laminowane w cenie około 50 zł za metr bieżący) oraz koszt montażu szafek - około 500 zł.

Dla porównania koszt mebli wykonywanych na zamówienie waha się od 600 do 2.500 zł za metr bieżący. Jeden metr bieżący szafek kuchennych oznacza metr szafki wiszącej + metr szafki stojącej (czyli góra + dół). 600 zł to najprostsze szafki wykonane z niskiej jakości materiałów, szafki powyżej 2.000 charakteryzują się najlepszymi materiałami oraz zaawansowanymi rozwiązaniami (różnego rodzaju karuzele w szafkach narożnych, systemy szufladowe itd.). Zwykle cena średniej jakości mebli na wymiar powinna wynosić około 1.200 zł za metr bieżący. Cena ta uwzględnia już koszt blatu drewnianego oraz koszt montażu szafek.

Wybór i montaż AGD to już ostatni etap remontu kuchni. W przypadku niektórych sprzętów AGD należy zatrudnić specjalistę, który je podłączy.
Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu? Liczymy co do złotówki

Remont kuchni a wymiana armatury kuchennej i sprzętu AGD

Kolejnym wydatkiem będzie zakup i montaż zlewozmywaka. Za dobrej jakości zlewozmywak zapłacimy około 250 zł, do tego 160 zł za baterię do zlewozmywaka, 78 zł za zastaw wężyków doprowadzających wodę i około 150 zł za montaż wszystkiego przez specjalistę (cena montażu uwzględnia wycięcie otworu w blacie).

Remont kuchni często wymaga również wymiany sprzętu AGD. Za dobrej jakości lodówkę do zabudowy o pojemności 220 litrów zapłacimy około 1.200 zł. Elektryczna kuchenka z piecykiem również to wydatek kolejnych 1.300 zł. Jeżeli potrzebujemy kuchenkę gazową z elektrycznym piecykiem, średniej jakości model możemy kupić nieco taniej - już za 949 zł. Za zmywarkę zapłacimy koleje 1.200 zł, a niezłej jakości okap kominowy będzie nas kosztował kolejne 240 zł. W sumie za wymianę podstawowego sprzętu AGD zapłacimy prawie 3.600 zł.

Jednym z ostatnich etapów remontu kuchni jest montaż nowego oświetlenia. Koszt lampy sufitowej oraz trzech punktów oświetlenia podszafkowego to około 460 zł (cena uwzględnia montaż - 200 zł). Można oczywiście zdecydować się na droższe oświetlenie punktowe w suficie, ale wtedy trzeba się liczyć z koniecznością montażu sufitu podwieszanego, który może kosztować od 70 do nawet 165 zł/m2

Ostatnimi kosztami będzie wymiana grzejnika (około 300-400 zł za grzejnik o mocy około 900-1.100 W), drzwi wejściowych (od 250 do 1.000 zł za komplet drzwi z ościeżnicą, średnia cena to około 450 zł, do tej ceny należy doliczyć około 180 zł za montaż) oraz koszt wymiany okna (700 zł z robocizną za spore okno).

Łączny koszt remontu kuchni

Modyfikuj
Podłoga Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Płytki na podłogę
$$ Płytki na podłogę 42,00 zł/m2 9,00 m2 378,00 zł
$$ Fuga na podłogę 13,52 zł/kg 3,15 kg 42,59 zł Dodatkowe
informacje
Klej do płytek - podłoga 1,60 zł/kg 40,50 kg 64,80 zł
Preparat gruntujący - podłoga 6,25 zł/kg 0,75 kg 4,69 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna – układanie płytek na podłodze 50,00 zł/m2 9,00 m2 450,00 zł
Robocizna - skuwanie starych płytek z podłogi 22,00 zł/m2 9,00 m2 198,00 zł
Inne
Łączny koszt: Podłoga
Ściany i sufit Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Płytki na ścianę
$$ Płytki na ścianę 41,50 zł/m2 10,00 m2 415,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Fuga na ścianę 13,52 zł/kg 3,50 kg 47,32 zł Dodatkowe
informacje
Klej do płytek na ściany 1,60 zł/kg 45,00 kg 72,00 zł
Preparat gruntujący powierzchnię ścian 6,25 zł/kg 0,83 kg 5,21 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna – układanie glazury na ścianach 50,00 zł/m2 10,00 m2 500,00 zł
Robocizna - skuwanie starych płytek z podłogi 22,00 zł/m2 10,00 m2 220,00 zł
Malowanie
Farba gruntująca biała 4,00 zł/litr 5,67 l 22,67 zł Dodatkowe
informacje
$$ Farba do kuchni 16,80 zł/litr 2,83 l 47,60 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - malowanie 6,00 zł/m2 34,00 m2 204,00 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Ściany i sufit
Hydraulika i elektryka Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Instalacja elektryczna
$$ Wymiana instalacji elektrycznej (z robocizną) 68,75 zł/punkt 7,00 pkt. 481,25 zł
Hydraulika
$$ Wymiana hydrauliki 200,00 zł/punkt 2,00 pkt. 400,00 zł Dodatkowe
informacje
Oświetlenie
$$ Lampa sufitowa 89,00 zł/szt. 1,00 szt. 89,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Oświetlenie pod szafkami kuchennymi 59,50 zł/punkt 3,00 pkt. 178,50 zł
$$ Robocizna - montaż oświetlenia 50,00 zł/punkt 4,00 pkt. 200,00 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Hydraulika i elektryka
Wyposażenie Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Meble kuchenne
$$$ Meble kuchenne na wymiar 2 500,00 zł/mb 4,00 mb 10 000,00 zł Znajdź
wykonawcę
Robocizna - montaż szafek kuchennych 500,00 zł Znajdź
wykonawcę
Blat kuchenny
$$ Blat drewniany 200,00 zł/mb 3,00 mb 600,00 zł Znajdź
wykonawcę
Armatura
$$ Zlewozmywak 249,00 zł/szt. 1,00 szt. 249,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Bateria do zlewozmywaka 160,00 zł/szt. 1,00 szt. 160,00 zł Dodatkowe
informacje
Wężyki, syfon i odpływ 78,00 zł Dodatkowe
informacje
Robocizna - montaż zlewozmywaka 150,00 zł Dodatkowe
informacje
AGD
$$ Lodówka wolnostojąca, poj. ~220 litrów 1 200,00 zł/szt. 1,00 szt. 1 200,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym 949,00 zł/szt. 1,00 szt. 949,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Zmywarka wolnostojąca 1 200,00 zł/szt. 1,00 szt. 1 200,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Okap kominowy 240,00 zł/szt. 1,00 szt. 240,00 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Wyposażenie
Inne Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Ogrzewanie
$$ Grzejnik 379,00 zł/szt. 1,00 szt. 379,00 zł Dodatkowe
informacje
Okno
$$ Okno PCV - białe 336,63 zł/m2 1,65 m2 555,44 zł
$$ Montaż okna 75,00 zł/m2 2,00 m2 150,00 zł
Inne
Łączny koszt: Inne
SUMA: 20 431,07 zł

Podsumowując koszt remontu kuchni w zależności od jego zakresu może nas kosztować od 2-3 tysięcy złotych (przy wymianie lub odświeżeniu tylko kilku elementów) do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W naszym przypadku obliczyliśmy kompleksowy koszt wszystkich prac i łączna cena - nieco ponad 20.000 zł zakłada gruntowną renowację i wymianę praktycznie wszystkich urządzeń. Koszt remontu kuchni może być oczywiście dużo niższy, jeżeli zrezygnujemy na przykład z wymiany mebli czy sprzętu AGD. Remont kuchni może wtedy nas kosztować właśnie 2-3 tysiące złotych.

Jeżeli chciałbyś dokładnie policzyć koszty remontu łazienki, zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora kosztów remontu kuchni (kliknij tu).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny