Ile kosztuje ślub cywilny – podstawowa opłata

Ślub cywilny w Polsce można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Nie musisz wcale brać go w miejscu zamieszkania czy zameldowania jednego z małżonków. Mieszkaniec Warszawy może wziąć ślub w Sopocie, a miłośnik Gór ze Szczecina – w Zakopanem. Wystarczy udać się do wybranego urzędu stanu cywilnego i tam zapisać się na konkretny termin i wnieść opłaty.

Nie ma najmniejszego znaczenia, gdzie to zrobisz i szukanie oszczędności w mniejszych miejscowościach nie ma sensu – w tym wypadku cennik jest dokładnie taki sam. Cena wynosi 84 zł i jest to koszt jedynie za akt ślubu cywilnego. Urzędnik udziela go po prostu za darmo i nie pobiera żadnych opłat za przeprowadzenie ceremonii.

Nie jest to dużo, ale szybko może okazać się, że ślub w urzędzie stanu cywilnego będzie nieco większy. Wszystko przez to, że wymagane dokumenty, które trzeba przedstawić w urzędzie, także dodatkowo kosztują.

Cena: 84 zł

Koszt ślubu w USC – wymagane dokumenty

Jeśli ślub zawierają kawaler i panna obywatelstwa polskiego, nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów poza dowodem osobistym. Jednakże w przypadku wdowców lub osób po rozwodzie procedura wymaga przedstawienia dokumentów poświadczających brak przeciwwsakazań do zawarcia nowego małżeństwa. Jest to skrócony odpis małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, unieważnieniu, ustaniu małżeństwa lub jego nieistnieniu czy zgonie małżonka. Uzyskanie takiego dokumentu to stała opłata, która wynosi 22 zł. Wysokość opłaty jest regulowana ustawą i może być różna w różnych latach.

Czas na dopełnienie wszelkich formalności wynosi w urzędach około 30 dni. Jeśli jednak jest możliwy wcześniejszy termin ślubu, można go przyspieszyć. To oczywiście dodatkowo kosztuje – 39 zł za specjalne przyspieszenie terminu. To także standardowy koszt, obowiązujący we wszystkich urzędach stanu cywilnego.

Cena: 84 zł + 22 zł + 39 zł = 145 zł

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaki jest koszt wesela i ślubu.

Ile kosztuje ślub cywilny poza urzędem?

Nie tak dawno w Polsce pojawiła się możliwość brania ślubu poza urzędem. Dzięki temu ślub może być udzielony w dowolnym miejscu – ogrodzie, domu, na klifie, w parku czy pięknym ogrodzie. Oczywiście miejsce, w którym chcecie wziąć ślub musi być zatwierdzone przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Jeśli wybierasz miejsce, w którym chcesz wziąć ślub, musisz skierować wniosek do kierownika urzędu właściwego dla tego konkretnego miejsca. Oznacza to, że jeśli chcesz wziąć ślub na plaży w Jelitkowie, musisz udać się do urzędu w Gdańsku.

Para załatwiająca formalności oraz ile kosztuje ślub cywilny, koszt ślubu w USC, w urzędzie stanu cywilnego
Jaki jest koszt ślubu cywilnego w USC, czyli ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego

Jednak taka usługa niestety dodatkowo kosztuje i to sporo. Ile? Za zorganizowanie ślubu poza miejscem urzędu stanu cywilnego trzeba zapłacić nawet 1000 zł. Procedura wygląda tak samo, identycznie uzyskuje się akt ślubu cywilnego. Wyższe są tylko opłaty. Wniosek o zorganizowanie ślubu w innym miejscu składa się w urzędzie w czasie ustalania daty. To może być także sposób na przyspieszenie uroczystości.

Cena przyspieszonego ślubu w plenerze: 84 zł + 39 zł + 1000 zł = 1123 zł

Problem z posadzką?

Szukasz produktów dobrej jakości, łatwych w użyciu i szybkoschnących?

Poznaj farby, uszczelniacze oraz inne materiały firmy Watco, pozwalające na szybkie, wytrzymałe i długotrwałe utrzymanie posadzek technicznych i przemysłowych. Dzięki nam wykonasz więcej zleceń w tym samym czasie!

Sprawdź!

Koszt ślubu cywilnego z obcokrajowcem

Oczywiście cennik za udzielenie ślubu z obcokrajowcem jest nieco inny. Najważniejsze jest to, że osoby niebędące obywatelami Polski muszą złożyć dokument, który potwierdza, że mogą to zrobić według prawa kraju, z którego pochodzą. To znaczy, że jeśli chcesz wziąć ślub z osobą pochodzącą na przykład z Wielkiej Brytanii, musi ona zwrócić się o taki dokument do angielskiego odpowiednika urzędu stanu cywilnego. Cena może być różna w różnych krajach. Kiedy już uzyskasz dokument, przygotowanie formalności w Polsce będzie liczyło się z kosztem 39 zł. Oczywiście dokument ten należy przetłumaczyć

Jeśli jednak uzyskanie takiego dokumentu jest wyjątkowo trudne, na przykład jeden z narzeczonych pochodzi z kraju, w którym trwa wojna, o pozwolenie na ślub należy zwrócić się do sądu. Konieczne jest przeprowadzenie rozprawy, co oczywiście oznacza koszty sądowe. Opłata sądowa za wniosek o wszczęcie takiego procesu jest stała i wynosi 100 zł.

Cena ślubu cywilnego z obcokrajowcem: 84 zł + 39 zł +100 zł = 223 zł + ewentualne koszty tłumaczeń dokumentów w innym języku niż polski

Ślub w urzędzie stanu cywilnego – ile się czeka?

Wszystkie dokumenty, które są wymagane do udzielenia ślubu cywilnego są ważne 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że tyle trzeba czekać na ceremonię! Tutaj jest różne – czasami jest to kilka tygodni, czasami 3-4 miesiące. Wszystko zależy od wolnych terminów i miejsca. W bardziej atrakcyjnych salach ślubów w dużych miastach (na przykład położonych na starówkach) oczekiwanie może wynosić nawet 5 miesięcy! Dlatego warto zawczasu iść do urzędu stanu cywilnego i wyznaczyć datę.

Ile trwa ślub cywilny? To zależy w dużej mierze od osoby, która celebruje uroczystość i od tego, czego życzą sobie małżonkowie. Najczęściej jest to około 20 minut, chociaż czasami wystarczy 10, a czasami przeciąga się to nawet do trzech kwadransów. Jeśli w trakcie uroczystości składane są życzenia lub ktoś z bliskich państwa młodych wykonuje jakieś pieśni, może to trwać naprawdę długo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny