Od czego może zależeć koszt strony internetowej?

Cennik stworzenia strony WWW będzie w dużej mierze uzależniona od stopnia jej rozbudowania. Najmniej za zrobienie strony WWW zapłacą osoby, które zdecydują się na skorzystanie z gotowych szablonów, a ich domena nie będzie wypełniona zbyt dużą ilością treści Ogólnie przyjmuje się, że im więcej podstron do wykonania, tym wyższy okaże się koszt strony internetowej.

Zrobienie strony WWW ze spersonalizowanym szablonem, pełnym dopasowaniem do oczekiwań klienta i skomplikowaną budową z pewnością okaże się najdroższym rozwiązaniem. Jednak zwróćmy tutaj uwagę na fakt, że wyższa cena zaprojektowania strony WWW oznacza jednocześnie większą oryginalność i lepszą jakość. Jest to prosty sposób na przyciągnięcie większej ilości odbiorców, którzy mogą być potencjalnym klientem czy kontrahentem.

Założenie strony często nie oznacza jeszcze końca wydatków. Podstrony większości firm wymagają bieżącej aktualizacji, która pozwoli dopasować ofertę do wymagań konkretnej branży. Agencja reklamowa może zaproponować nie tylko założenie strony, ale i jej prowadzenie lub promowanie. Cena tego typu usługi jest już zazwyczaj ustalana w sposób indywidualny z klientem i uzależniona między innymi od zasięgów.

Gotowy szablon czy indywidualny projekt strony WWW?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, cennik za zrobienie strony z gotowego szablonu okazuje się najbardziej atrakcyjny. Jest to związane z najmniejszym skomplikowaniem prac dla wykonawcy. Jednak nie oznacza to, że gotowy szablon okaże się gorszy. Jest to rozwiązanie dedykowane dla grupy osób, które nie mają szczególnych wymagań dotyczących wyglądu i budowy strony. Doświadczony programista będzie w stanie dopasować wygląd szablonu do niewygórowanych wymagań klienta.

Drugie rozwiązanie to projekt indywidualny. Koszt strony internetowej z projektem indywidualnym często okazuje się nieco wyższy. W zamian otrzymujemy unikatową stronę WWW, która spełni nasze indywidualne oczekiwania i potrzeby danej firmy.

Proces tworzenia stron indywidualnych składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest tak zwana faza koncepcyjna, podczas której wykonawca zbiera materiały od klienta i zapoznaje się z jego oczekiwaniami. W drugim kroku można już przejść do projektu graficznego, a następnie do kodowania. Po wykonaniu powyższych czynności wykonawca i klient przechodzą jeszcze przez fazę testów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, na stronie pojawiają się teksty, filmy lub ewentualne zdjęcia. W tym momencie założenie strony jest już wykonane. Jednak często nie oznacza to jeszcze końca usług projektanta. Do jego zadań może też należeć optymalizacja strony WWW oraz pozycjonowanie.

Ile kosztuje strona internetowa?

Wiemy już, co wpływa na cennik za założenie strony. Nie ustaliliśmy natomiast ile kosztuje strona internetowa. Załóżmy zatem, że zrobienie strony przebiega w trzech standardach. Będzie to standard ekonomiczny, pośredni oraz wysoki.

Cennik agencji reklamowych zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 300 – 500 zł za wykonanie strony WWW. Jest to minimalna cena stworzenia strony z gotowego projektu. W cenie mamy dopasowanie do potrzeb klienta, optymalizację oraz pełne założenie strony. Tego typu cennik obejmuje jedynie proste realizacje z kilkoma podstronami.

Ile kosztuje strona internetowa w standardzie pośrednim? Stawka za wykonanie strony w standardzie pośrednim będzie już nieco wyższa i rozpoczyna się mniej więcej od kwoty 1 000 zł. W owej cenie możemy zamówić wykonanie bardzo prostej strony internetowej według spersonalizowanego projektu czy wykonanie nieco bardziej skomplikowanej strony WWW z gotowego szablonu. Cena 1 000 zł jest tu zazwyczaj kwotą minimalną, a ostateczny koszt stworzenia strony okazuje się nieco wyższy.

W trzeciej kolejności występują koszty zaprojektowania strony o wysokim standardzie. Zazwyczaj będzie to wykonanie strony według spersonalizowanego projektu i uzupełnienie jej wieloma podstronami. Wykonanie tego typu usługi zazwyczaj okazuje się najbardziej czasochłonne, skąd wynika wyższa cena. Wykonanie strony może tu kosztować około 2 000 – 3 000 zł, a czasem nawet więcej. Taka cena zaprojektowania zapewnia, że strona będzie posiadała system zarządzania treścią i poprawnie wyświetli się na urządzeniach mobilnych.

Koszt strony internetowej, a wykonawca

Stworzenia strony internetowej może podjąć się zarówno doświadczona agencja reklamowa, jak i programista freelancer. Jest to jeden z czynników, który wpłynie na koszt stworzenia strony. Z reguły doświadczona i renomowana agencja reklamowa oznacza najwyższy koszt usługi. Jednak to także rozwiązanie dopasowane do potrzeb bardziej wymagających klientów. Do stworzenia strony zazwyczaj tworzy się spersonalizowane szablony, a nad ostatecznym wyglądem pracuje kilku zawodowych wykonawców.

Mniejsza, początkująca agencja reklamowa oznacza nieco niższe ceny usługi. Jeszcze atrakcyjniejsze stawki zazwyczaj dotyczą prywatnych programistów, którzy podejmują się stworzenia strony na potrzeby klienta. Cena zaprojektowania strony przez doświadczonego programistę będzie nieco niższa od stawki, którą zapłacimy w agencji reklamowej z pośredniej półki cenowej. Koszt zatrudnienia początkującego programisty okaże się najniższy. Jednak niesie to za sobą pewne ryzyko w postaci gorszego wyglądu i ograniczonej funkcjonalności naszej strony WWW.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny