Studnie głębinowe – rodzaje i budowa studni głębinowej

Aktualnie każdy budynek mieszkalny musi mieć dostęp do bieżącej wody. Kiedy nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej jedyną możliwością, jest stworzenie studni. Sposób wykonania studni możemy podzielić na 2 rodzaje:

1. Kopane (kręgowe) – tradycyjne, zazwyczaj wykonywane ręcznie. Buduje się je, wkładając do wykopu cembrowinę, czyli betonowe kręgi, które zapobiegają osuwaniu się ścian.

2. Wiercone (głębinowe) – przeprowadzane przy użyciu specjalnej wiertnicy i dwóch rur. Wydajność studni kopanych jest niska, ich wykonanie prostsze, lecz wymagają więcej pracy. Studnie kręgowe w zależności od jakości gruntu mają od 4 do 12 m głębokości. Kopie się je bardzo rzadko ze względu na zamulenie i zanieczyszczenia, które do nich wpadają.

Wiercenie studni głębinowej

Racjonalnie myśląc, lepszym wyborem będzie wywiercenie studni głębinowej. Do odwiertu stosuje się wiertnicę oraz dwie rury: osłonową i filtracyjną. Pierwszą z nich wwierca się w miarę blisko warstwy wodonośnej. Następnie zostaje ona obsypana warstwą żwiru, dzięki czemu usprawnia dopływ wody do rury filtracyjnej z atestem do wody pitnej (umieszczanej wewnątrz osłonowej). Przeważnie studnie głębinowe kopie się na głębokość ponad 8 metrów. Nie pozwala to na samoczynne zassanie wody do ich wnętrza i wymusza zastosowanie pompy głębinowej.

Pompy głębinowe – wybór, rodzaje, cennik

Zatapialne pompy głębinowe mają napęd elektryczny dostosowany do pracy w wodzie, umożliwiając jej pobór na dużych głębokościach (od 20 do nawet 200 metrów). Zostają one dobrane odpowiednio do średnicy studni, a ich montaż następuje poniżej lustra wody. Jedną z głównych zalet pomp głębinowych jest to, że nie są hałaśliwe, gdyż pracują wewnątrz studni. Problemem może za to być naprawa, która wymaga wyjęcia odwiertu wraz z rurą. Teoretyzując, są one bezawaryjne, jednak warto dołożyć kilka złotych do odpowiednich zabezpieczeń przed zmianami napięcia, utratą fazy i przeciążeniami. Wybierając pompę głębinową, w szczególności zwróć uwagę na jej wydajność, wysokość podnoszenia oraz moc silnika. Koszt urządzeń niskiej i średniej klasy to od 300 do 1400 zł, a bardziej zaawansowanych – nawet kilka tysięcy.

Szykując się na pobranie wody z dużych głębokości, zakup również zbiornik hydroforowy. Ich cena to średnio 300-1000 zł.

Studnie głębinowe – wymagania, badania geologiczne, pobór wody pitnej

Badania geologiczne są podstawą do ustalenia szczegółów dotyczących odwiertów. Dzięki nim uzyskuje się tzw. profil litologiczny oraz odpowiedni dobór średnicy rur, długości filtra i poziomu jego osadzenia. Nie robiąc badań, narażasz się na większe koszty i niepotrzebną utratę czasu.

Aby otrzymać pozwolenie na odwiert studni głębinowej, należy spełnić określone wymogi prawa budowlanego tzn.:

  • pobór wody jest większy niż 5 m3 na dobę,
  • jest ona głęboka na ponad 30 m,
  • wodę pobiera się na cele gospodarcze,

Aby dostać pozwolenie, należy wypełnić wniosek, dołączyć do niego dokumentację geologiczną, rysunki wskazujące lokalizację studni oraz oświadczenie o posiadanym prawie do zarządzania nieruchomością na cele budowlane. Niektóre organy administracyjne dodatkowo wymagają innych dokumentów.

Studnia głębinowa - koszt

Metr bieżący odwiertu studni głębinowej zależny jest od warunków gruntowo-wodnych, rodzajów użytych materiałów i indywidualnych stawek firm w poszczególnych miastach (np. w Bielsku-Białej https://www.studniepolskie.pl/studnie-glebinowe/bielsko-biala/). Przy płytkiej i wydajnej warstwie wodonośnej cena będzie niższa. Koszt może wzrosnąć, gdy okaże się, że wymagane jest użycie droższych filtrów.

Średni rynkowy koszt wiercenia studni głębinowych (w zależności od średnicy rur) wynosi 150–300 zł za metr bieżący. Obejmuje on niezbędne materiały (rura, filtr). Niestety samemu trzeba zaopatrzyć się w pompę. Na podstawie uśrednionej kalkulacji przy założeniu, że będzie potrzebny odwiert na 15 m, całkowita cena wykonania studni głębinowej wynosi:

  • Odwiert – 15 m x 230 zł = 3450 zł
  • Pompa = 800 zł
  • Zbiornik hydroforowy = 600 zł

Łączny koszt studni głębinowej 4850 zł. W późniejszym czasie oczywiście dodatkowo dojdą opłaty za prąd i konserwację urządzenia.

Jeśli szukasz firmy na Śląsku lub w Małopolsce, która kompleksowo zajmie się dla Ciebie wykopaniem studni głębinowej, sprawdź firmę:

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny