Sufity napinane - cena, montaż, sprawdzone materiały

Sufity napinane, to do pewnego stopnia specyficzne sufity podwieszane. Może być bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli istnieje potrzeba przykrycia nieregularności na suficie lub na przykład rur które szpecą pomieszczenie. Dodatkowo sufit napinany wygląda bardzo efektownie i możemy dostosować go stylem i kolorystyką do naszego wnętrza. Ile kosztuje sufit podwieszany napinany? Na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować? Poniżej  informacje na temat sufitu napinanego krok po kroku!

Chciałbyś otrzymać oferty na zakup i montaż sufitu podwieszanego? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od lokalnych firm.

Ocena: 4,6/5 (głosów 18)

Sufit napinany w kuchni

Sufity napinane - charakterystyka

Sufit podwieszany składa się z płyt gipsowo - kartonowych, które są mocowane do konstrukcji nośnej. Jak już pisaliśmy, sufit napinany jest specyficznym rodzajem sufitu podwieszanego. Niektórzy eksperci oddzielają wręcz grubą linią oba rozwiązania, które mają więcej różnic niż podobieństw.

Przede wszystkim sufit napinany (można też spotkać nazwę sufit naciągany) wykonany jest z elastycznego materiału (najczęściej z PCV lub DPS). W odróżnieniu od tradycyjnego sufitu podwieszanego charakteryzuje się bardzo szybkim montażem i mnogością kształtów i możliwych stylizacji. Dostępne są między innymi sufity napinane lustrzane, matowe, transparentne oraz satynowe.

Oprócz przykrycia nieestetycznego starego sufitu - sufit napinany może optycznie powiększyć wnętrze. Jest to możliwe przy zastosowaniu struktury lustrzanej. Wysokie pomieszczenia mogą zostać realnie obniżone. Sufit podwieszany może powodować wybrzuszenia, sufit napinany jest gładki i równy. Można również uzyskać różne kształty, fale i łuki co przy technologii płyt gipsowo - kartonowych jest kosztowne i trudne do osiągnięcia.

Na rynku mamy również sufity napinane z nadrukiem UV, które świecą i jaśnieją całą powierzchnią. Możliwe są właściwie dowolne wzory i kolory. Całość efektu może być wzmocniona poprzez użycie taśm LED. W ofercie wielu firm również sufity zamszowe, imitujące gwiaździste niebo oraz tak zwane sufity wyspowe. Niektóre aranżacje przy użyciu powłok napinanych zwalają z nóg swoim rozmachem.

Sufit napinany jest odporny na wilgoć i drobnoustroje oraz grzyby i pleśń. Daje efekt dodatkowej izolacji akustycznej, gdyż wytłumia dźwięki. Ponadto oświetlenie sufitowe może być bardzo różnorodne (na przykład na całej powierzchni). Łatwo też utrzymać go w czystości. Można go stosować nie tylko w domach prywatnych, ale również we wszelkich pomieszczeniach usługowych, takich jak biura, przychodnie lekarskie, hotele czy banki. Bywa również stosowany jako element dekoracyjny w kawiarniach, pubach, dyskotekach i klubach. Z wielu zalet sufitu napinanego można wyszczególnić również szybki demontaż oraz wprowadzenie poprawek.

Cennik usług sufitów napinanych wraz z montażem jest bardzo często ustalany indywidualnie. Oświetlenie sufitowe to jeden z czynników który jest szczególnie brany pod uwagę. Kolejnymi są między innymi wysokość montażu, wielkość powierzchni i inne zmienne. Tak więc na pytanie ile kosztuje sufit napinany nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Postaramy się jednak na nie odpowiedzieć

Ile kosztuje sufit napinany - cena usługi i materiałów

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje sufit napinany wymaga wnikliwej analizy krok po kroku. Jak wspomnieliśmy, wielu usługodawców oferuje wycenę indywidualną. Jednak żeby wiedzieć czego się spodziewać, należy przejrzeć ceny tych przedsiębiorców, którzy je udostępniają. Drugą opcją jest uzyskanie dokładnej wyceny – w tym celu należy wypełnić ten formularz – w odpowiedzi skontaktują się z Tobą sprawdzone firmy wykonujące sufity podwieszane i przedstawią Ci swoje propozycje cenowe.

Cennik jest zależny od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim technologia wykonania a także struktura. Ceny sufitów lustrzanych mogą być wyższe niż matowych. Zdarza się jednak że ceny są ustandaryzowane i niezależne od tego jaki rodzaj sufitu napinanego wybierzemy, za montaż zapłacimy tyle samo. Ceny sufitów napinanych tego typu są podawane w przeliczeniu na metr kwadratowy. Dodatkowe elementy jak na przykład faliste krawędzie czy łukowy szew podawane są w cenach za metr bieżący. Cena za wewnętrzne wycięcie również będzie podawana w przeliczeniu na metr bieżący.

Ceny sufitów napinanych mogą się różnić

Ceny za metr kwadratowy materiału na sufit napinany zaczynają się od sześćdziesięciu kilku złotych i dochodzą nawet do dwustu. Skąd te rozbieżności? Otóż cennik materiałów odgrywa tu kluczową rolę. Na przykład za sufit satynowy lub matowy zapłacimy około 70 złotych, ale już za sufit o strukturze metalowej 90 zł.

Jeśli będziemy chcieli zakupić fotodruk, wtedy cena wzrośnie znacznie. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj materiału, za metr kwadratowy zapłacimy około 200 zł. Do ceny sufitu należy doliczyć koszt montażu. W zależności jaki jest cennik usług za m2 zapłacimy od 25 złotych.

Opcje dodatkowe wpływają na to, ile kosztuje sufit napinany

Ile kosztuje sufit napinany zależy również od opcji dodatkowych. Szeroki cennik usług możemy znaleźć nie tylko w firmach usługowych ale również w serwisie aukcyjnym allegro. Kilku producentów oferuje tam różne typy tego rodzaju sufitów.

W ofertach niektórych producentów są również dostępne sufity na wymiar - jest to stosunkowo rzadziej spotykane rozwiązanie. Czas wykonania takiego sufitu to około tydzień. Ceny zależą od powierzchni i struktury. Cena sufitu matowego to 650 zł netto (cena dotyczy rozmiaru 2m na 2m). Za sufit matowy o wymiarach maksymalnych 3m na 4m zapłacimy 1200 złotych. Niektóre firmy oferują również usługę montażu osobno. W tym przypadku sprawdza się zasada “w pakiecie taniej”. Za oddzielnie zakupioną usługę montażu zapłacimy od 420 złotych wzwyż.

Jak widać, cena sufitu napinanego nie jest niska, jednak ze względu na ewidentne zalety warto rozważyć jego montaż we własnym domu. Prawdą jest również, że większość firm jest skłonna obniżyć ceny finalne sufitu wraz z montażem, jeśli w jednym lokalu powłoki są montowane w kilku pomieszczeniach. Często firmy zaznaczają ten fakt w swoich ofertach.

Skoro cena napinanego sufitu jest wysoka, ile kosztuje sufit podwieszany? Wcale nie jest to rozwiązanie dużo tańsze, szczególnie jeśli zdecydujemy się na rozwiązania nietypowe, takie jak na przykład łuki. Jeżeli chcesz poznać szczegółową odpowiedź, proponujemy skorzystanie z naszego darmowego kalkulatora sufitów podwieszanych dostępnego tu.

Montaż sufitu napinanego krok po kroku

Zarówno sufit podwieszany jak i sufit napinany powinna montować wyspecjalizowana firma. Jednak jeśli chcemy koniecznie uniknąć kosztów z tym związanych, możemy taki montaż przeprowadzić samodzielnie. Dla osób które nigdy tego nie robiły będzie to stanowiło nie lada wyzwanie, jednak nie jest to przedsięwzięcie niemożliwe. Postaramy się krok po kroku przybliżyć najważniejsze punkty przy montażu sufitu napinanego.

Przede wszystkim należy zgromadzić potrzebne narzędzia. Oprócz standardowych, przydadzą się również bardziej profesjonalne. Producenci sufitów napinanych niejednokrotnie informują na swoich stronach internetowych o niezbędnym wyposażeniu narzędziowo - montażowym. Z pewnością przydadzą się nam takie narzędzia jak miedzy innymi: wkrętarka, wiertarka, młotek, nagrzewnica gazowa, piła wyposażona w tarczę do aluminium, szpachelki czyli tak zwane łopatki montażowe oraz niwelator laserowy.

Powłokę z której wykonane są sufity napinane mocujemy, a właściwie rozpinamy na listwach aluminiowych. Listwy powinny być przymocowane do ścian. Można je przytwierdzić do powierzchni betonowych, profili aluminiowych a także do drewna czy glazury. Do szkła czy glazury niezbędne będą odpowiednie kleje, przy innych powierzchniach - kołki montażowe.

W celu prawidłowego rozpięcia folii PCV niezbędny będzie pomiar sufitu. Powłoki napinane muszą odpowiadać tym wymiarom. Do prawidłowego montażu sufitu napinanego niezbędna będzie nagrzewnica gazowa. W pomieszczeniu gdzie przeprowadzana jest taka instalacja trzeba wytworzyć temperaturę rzędu 50 do 65 st.C. Folię do napinania rozpinamy w pierwszej kolejności w narożnikach, następnie napinamy i montujemy ją o listwę aluminiowa za pomocą harpuna w połowie długości każdego z boków. Cały proces powtarza się i trwa to do momentu, aż cała powłoka zostanie rozwieszona prawidłowo. Po tej czynności trzeba stopniowo zmniejszać temperaturę w pomieszczeniu.

Jak widać, samodzielny montaż jest teoretycznie możliwy, jednak nie jest zalecany. Fachowcy zrobią to lepiej, szybciej i skuteczniej. Koszt dodatkowych urządzeń i narzędzi które musimy nabyć niekoniecznie będzie dużo niższy niż wynajęcie specjalistów. Szczególnie że ewentualne błędy wykonawcze spowodują, że koszt sufitu napinanego będzie w końcowym rozliczeniu bardzo wysoki.

Tak więc podliczmy - przy założeniu że większość narzędzi mamy w domu: niwelator laserowy - 500 zł, nagrzewnica gazowa 200 do 400 zł - jak widać nie jest to wcale mały koszt, a te narzędzia mogą nam się więcej nie przydać. Cena za montaż nie jest tak wygórowana aby decydować się na cięcie kosztów w sposób który może doprowadzić do błędów - a te w konsekwencji i tak skończą się zatrudnieniem fachowców. Oszczędzanie nie powinno górować nad rozsądkiem.

, aktualizacja 16 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij