Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Osoby, które do tej pory nie ubezpieczały nieruchomości, często są przekonane, że koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania jest bardzo wysoki – w końcu skoro sam dom swoje kosztował, to i polisa musi. Nic z tych rzeczy. Ubezpieczenie domu i mieszkania należy do dość tanich. Nic więc dziwnego, że ma je ok. 80% Polek i Polaków [i].
Ubezpieczenie domu i mieszkania – cena
Dobrze, w takim razie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i domu na aviva.pl? Odpowiedź „to zależy” jest mało satysfakcjonującą, ale jak najbardziej trafną w tym przypadku. Koszt ubezpieczenia domu zależy od wielu różnych czynników, wśród których należy przede wszystkim wyróżnić:
- cechy charakterystyczne nieruchomości – czy jest to dom wolnostojący, czy też mieszkanie; jaki ma metraż; kiedy ta nieruchomość została wybudowana, w jakiej lokalizacji się znajduje; czy wyposażona jest w jakieś formy zabezpieczeń i inne;
- zakres polisy – czy wykupujesz jedynie podstawowy pakiet ubezpieczenia domu od zdarzeń losowych, a może szukasz polisy, która ochroni Cię także przed skutkami włamania i kradzieży; czy interesuje Cię ubezpieczenie jedynie elementów nieruchomych, jak ściany i dach, czy też ruchomych, jak meble i sprzęty;
- sumę ubezpieczenia polisy – to, na ile chcesz ubezpieczyć dom, będzie miało duży wpływ na wysokość składki; aby uniknąć niedoubezpieczenia bądź nadubezpieczenia nieruchomości, warto trzymać się wyceny rzeczoznawcy;
- wybór ubezpieczyciela – to także jeden z czynników wpływających na ostateczny koszt ubezpieczenia mieszkania; cena polisy może czasem sporo się różnić, dlatego warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli. Pamiętaj jednak, że polisy, które na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, mogą różnic się istotnymi detalami zawartymi w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU). Czasem najtańsza oferta na rynku nie musi być tą najlepszą, bo np. wyklucza pewien typ zagrożenia. Dlatego oprócz ceny, zawsze porównuj zakresy danych ofert, nawet jeśli wydają się łudząco podobne.
Gdyby jednak w dużym przybliżeniu określić, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania, można śmiało odpowiedzieć, że na rynku znajdują się oferty nawet od 100 zł - jak np. oferta Avivy. W porównaniu ze składkami za ubezpieczenie samochodu czy też z kosztami polisy na życie, to naprawdę niewiele.
Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Być może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i dowiedziałeś się od swojego banku, w którym bierzesz kredyt, że masz obowiązek ubezpieczyć właśnie powstającą nieruchomość. Zaczynasz się więc zastanawiać, czy ubezpieczenie domu i mieszkania jest obowiązkowe. Tylko w dwóch przypadkach. Pierwsza sytuacja dotyczy ubezpieczenia domu w budowie– jeśli starasz się o kredyt na budowę domu, kredytodawca będzie wymagać od Ciebie ubezpieczenia nieruchomości jako formy zabezpieczenia. Drugą sytuacją jest ta, w której właściciel domu prowadzi działalność rolniczą, z której odprowadza podatek i posiada areał rolny przekraczający 1 ha. Wtedy taka osoba musi wykupić trzy ubezpieczenia: OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, OC pojazdu, a także ubezpieczenie budynków, wliczając w to także ubezpieczenie domu.
Jak widzisz, w zdecydowanej większości ubezpieczenie domu lub mieszkania nie jest obowiązkowe – a jednak zdecydowana większość Polek i Polaków je posiada. Przemawia za tym kilka argumentów. Przede wszystkim, jak już zwróciliśmy uwagę wcześniej, koszt ubezpieczenia domu nie jest zazwyczaj zbyt wysoki – zwłaszcza w porównaniu z wysokością składek innych ubezpieczeń. Po drugie wizja utraty domu bądź mieszkania w pożarze, powodzi czy z powodu huraganu dość silnie przemawia do ludzi, tym bardziej że tego typu sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Dom bądź mieszkanie to często najbardziej wartościowa własność, jaką posiada człowiek. Chęć chronienia się przed stratą finansową, wynikającą ze zniszczenia czy kradzieży jest absolutnie naturalna.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie domu i mieszkania?
Oprócz ceny ubezpieczenie domu ważny jest oczywiście również zakres polisy. Niezwykle istotne jest dokładne czytanie OWU, aby zawsze wiedzieć, kiedy można liczyć na odszkodowanie. Warto także zasięgnąć opinii o ubezpieczycielu i sprawdzić, jak sprawnie likwiduje szkody i wypłaca pieniądze. W sytuacji, gdy dojdzie do najgorszego, warto bowiem mieć po swojej stronie sprawdzoną firmę ubezpieczeniową.
[i] https://pomorska.pl/juz-80-proc-polakow-ubezpiecza-domy-i-mieszkania-czy-znasz-zakres-swojego-ubezpieczenia/ar/13420524
artykuł sponsorowany