Cena kostki brukowej 

Kostka brukowa jest niemalże podstawą, gdy myślimy nad tym, jak zaaranżować ogródek czy przestrzeń miejską. Większość osób nie bez powodu interesuje cena, jaką należy zapłacić za konkretny rodzaj. Jakie są zatem dla kostki brukowej ceny za m2? Ile kosztuje kostka na taras?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej, a także inne kwestie dotyczące kostki brukowej i jej ceny jest dosyć szeroka. W zależności od tego, jaka interesuje nas kostka brukowa cena za metr może być bardzo różna. Metr kwadratowy kostki brukowej w sklepie Bricoman waha się przeważnie między 30 a 50-60 złotych. Najtańsze kostki brukowe to oczywiście te standardowe, czyli w kształcie podwójnego T, ażurowe lub klasyczne, prostokątne. Te droższe zwykle występują w innych kształtach i mają różne kolory.

Kostki brukowe w odcieniach czerni, ciemnej szarości, brudnej czerwieni czy kolorze ceglastym zwykle są nieco droższe. W okolicach 30-40 złotych możemy kupić kostkę brukową w standardowych kolorach szarości.

Jeżeli zależy nam na nieco bardziej fantazyjnych wzorach i kolorach na naszym tarasie albo ścieżce, to warto postawić na kolorowe kostki brukowe, które dadzą nam większe pole do popisu. Oznacza to oczywiście nieco wyższą kwotę za metr kwadratowy. W sklepie Bricoman.pl znajdziecie szeroką ofertę kostki brukowej .

Materiały potrzebne do ułożenia kostki brukowej – ceny 

Gdy już zdecydujemy się na to, by ułożyć kostkę brukową, na przykład przed swoim domem, należy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Oczywiście, wybór odpowiedniej kostki brukowej, która będzie spełniać nasze wymagania, w tym również te dotyczące walorów estetycznych, jest najważniejszy. Gdy już mamy to za sobą, pora pomyśleć o wszystkich najważniejszych materiałach, które są potrzebne do ułożenia kostki brukowej. Nie możemy zapomnieć o najbardziej podstawowych narzędziach, takich jak przyrządy pomiarowe, łopata, czy taczka. Równie ważny, a właściwie nawet ważniejszy jest piasek do kostki brukowej – bez tego ani rusz!

Wypełnianie kostki brukowej piaskiem to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów na to, by ją zabezpieczyć. Sprawia on, że kostka brukowa świetnie przepuszcza wodę. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że żadna metoda, w tym również ta z piaskiem, nie jest idealna. W szczelinach między kostkami brukowymi mogą pojawić się rośliny, które należy regularnie wyrywać. Nie jest to jednak na tyle duży problem, by rezygnować z wypełniania przestrzeni między kostkami brukowymi piaskiem. Ponadto ta metoda jest bardzo łatwa w wykonaniu i niedroga. Na stronie internetowej Bricoman można kupić piasek do kostki brukowej  w cenie 9,95 zł za 25 kilogramów.

Warto również zwrócić uwagę na impregnaty i farby do kostki brukowej.

Od czego zależy cena kostki brukowej? 

Wiele osób podczas wybierania odpowiedniej kostki brukowej może zastanawiać się nad tym, od czego zależy cena poszczególnych produktów. Bardzo wiele aspektów wpływa na to, ile ostatecznie zapłacimy za wybraną przez nas kostkę brukową. W kwestii ceny należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, z czego kostka brukowa jest zrobiona, jakiej jest grubości i kto jest jej producentem. Ile kosztuje metr kostki brukowej, która jest dobrej jakości? Jaki będzie koszt odpowiedniej kostki na taras?

Najpopularniejszą i jedną z tańszych kostek brukowych jest kostka betonowa, którą zwykle możemy kupić za około 30 złotych. Droższe są te granitowe, czyli kamienne. W sklepie Bricoman kosztują około 50-60 złotych. W przypadku tych najdroższych cena może sięgać nawet do 70 złotych. Choć koszt jest wysoki, to jednak granitowe kostki brukowe cechują się niezwykłą wytrzymałością i trwałością. Bez większego problemu zniosą bardzo niskie temperatury i przetrwają wiele lat.

Na stronie internetowej Bricoman można znaleźć kostki brukowe marki Bruk-Bet. Klasyczną, szarą kostkę brukową tego producenta można kupić za jedyne 28 złotych za metr kwadratowy. Jest to jedna z najtańszych kostek brukowych, jakie możemy dostać w sklepie Bricoman. Inne kostki tego producenta również zadowalają swoją ceną. W sklepie Bricoman możemy znaleźć także kostki brukowe marki Certus Panteon, które zdecydowanie nie należą do najtańszych. Większość z nich możemy kupić za około sześćdziesiąt złotych za metr kwadratowy. Oczywiście są to w większość kostki granitowe, które mają wiele zalet, a to przekłada się na ich cenę.

Im grubsza jest kostka brukowa, tym trwalsze będzie podłoże z niej zbudowane. Grubości kostek wahają się zwykle między czterema a ośmioma centymetrami. Te o wielkości czterech centymetrów dobrze sprawdzą się w miejscach, które nie potrzebują sporej wytrzymałości, takiej jak chodnik czy ścieżki rowerowe. Grube kostki to dobry wybór na podjazdy dla samochodów i parkingi. Oczywiście im grubsza, tym droższa kostka, o czym należy pamiętać.

Koszt robocizny – cena ułożenia m2

Oprócz tego, że kostkę brukową trzeba wybrać, dokupić do niej odpowiedni sprzęt, to jeszcze należy ją położyć. Z powodzeniem można to zrobić samemu, jednak nie każda osoba czuje się na siłach, by to zrobić. Nie jest to oczywiście żaden problem, ponieważ bez żadnych trudności można wynająć do tego ekipę, która zrobi to za nas.

Z kosztem robocizny za ułożenie kostki brukowej jest różnie i bardzo dużo zależy od tego, z jakiego materiału zrobiona jest wybrana przez nas kostka brukowa, jak duża i gruba jest, a także jak duży teren należy wyłożyć kostką.

Koszt ułożenia kostki brukowej w przypadku standardowej betonowej kostki na tarasie nie powinien być wysoki. Dość drogo wyjdzie nas zapłacenie robocizny za małą kostkę, ponieważ jest to bardziej pracochłonne. Analogicznie będzie w przypadku wyłożenia dużych terenów. Jeśli chodzi o cennik, najdrożej jednak zwykle wychodzi granitowa kostka brukowa.

Podsumowując, ile kosztuje ułożenie kostki, wygląda to następująco: za standardową, klasyczną kostkę ceny wahają się w przedziale 40-50 złotych za metr kwadratowy, cena za ułożenie mniejszej kostki to około 50-70 złotych za metr kwadratowy, natomiast za robociznę za położenie granitowej możemy zapłacić od 70, do nawet 90 i więcej złotych za metr kwadratowy. Są to przybliżone i uogólnione kwoty – w przypadku kostki brukowej cena robocizny może się też różnić w zależności od firmy, którą wybierzemy.

Dlaczego warto ułożyć kostkę brukową? 

Jest wiele powodów, dla których warto położyć kostkę brukową. Oczywiście do większości ludzi najczęściej przemawia argument mówiący o tym, że jest to po prostu bardzo estetyczne i jest to jak najbardziej dobry powód.

Kostka brukowa jest również bardzo praktyczna. Chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemnie może zrobić się podczas ulew w ogródku, na którym znajduje się jedynie trawa i ziemia. Choć część terenu przed domem wyłożona kostką brukową, pozwoli nam uniknąć bałaganu, kałuż i błota. Poza tym, o wiele łatwiej jest parkować na twardym podłożu z kostki brukowej niż na trawniku, prawda?

Gdzie układamy kostkę brukową? 

Kostkę brukową możemy ułożyć w naprawdę wielu miejscach. Najlepiej sprawdza się jednak na podjazdach, przed domami, w ogródkach, na tarasach, na chodnikach i parkingach, czyli w miejscach, które wymagają stabilnego podłoża.

Rodzaje kostek brukowych 

Jest bardzo wiele różnych rodzajów kostki brukowej i każda z nich charakteryzuje się czymś innym, ale mają również wspólne cechy.

  • Kostka brukowa szlachetna to kostka typowo dekoracyjna. Występuje w wielu wzorach, kolorach, fakturach i kształtach.
  • Kostka brukowa płukana jest świetną, tańszą alternatywą dla kostki szlachetnej. Dzięki temu, że wypłukuje się z niej drobinki betonu bardzo przypomina kamień naturalny.
  • Kostka szczotkowana również ma wiele walorów estetycznych. Ma porowatą fakturę, która nadaje jej ciekawego wyglądu.
  • Łupana kostka brukowa imituje kamień. Ma nierówne brzegi i można powiedzieć, że jest nieco postrzępiona na rogach, co sprawia, że świetnie sprawdzi się na ozdobnych ścieżkach.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły