Jaki parkiet do salonu?

Nowoczesne parkiety podłogowe wykonuje się na kilka sposobów. W salonach najczęściej stosuje się tzw. parkiet tradycyjny (składa się z deszczułek o długości 250-500 mm i szerokości 50-70mm). Każda tradycyjna klepka zostaje wyposażona w pióra i wpusty, które umożliwiają perfekcyjne połączenie oraz gwarantują dobrą izolacje akustyczną. Co ciekawe, klepki parkietu tradycyjnego można wytworzyć z niemal każdego rodzaju drewna rodzimego i egzotycznego. Daje to ogromne możliwości kolorystyczne oraz sprawia, że podłogi nabierają unikalnego charakteru. Cena deszczułek parkietu tradycyjnego jest bardzo zróżnicowana (zależy od rodzaju zastosowanego drewna) i waha się pomiędzy 50 a 250 zł/m2.

Korzystne oferty na układanie parkietu

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od układania parkietów - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Kolejnym typem nawierzchni, którą możemy ułożyć w salonie jest parkiet lamelowy. Klepki tego parkietu tworzy się z takich samych materiałów jak klepki parkietu tradycyjnego. Oba produkty różni jedynie fakt, iż klepki lamelowe posiadają gładkie krawędzie (pozbawione piór i wpustów). Poszczególne elementy parkietu łączy się ze sobą „na ścisk” i przykleja za pomocą specjalnego kleju. Koszt zakupu klepek lamelowych jest dość niski (40-70 zł/m2). Niższy koszt klepek wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów całej inwestycji, jednak należy pamiętać, iż tego typu rozwiązanie jest mniej trwałe niż parkiet tradycyjny. Kolejną niedogodnością może być ryzyko rozsychania klepek, co jest główną przyczyną powstawania nieestetycznych szpar, a także zgrubień.

W wielu nowoczesnych salonach stosuje się trzeci typ parkietu – mozaikę. Deszczułki mozaiki są zazwyczaj znacznie mniejsze niż w przypadku parkietu tradycyjnego czy lamelowego. Ich górna część jest przyklejona do cieniutkiej siatki lub papieru. Po dokładnym naklejeniu wszystkich elementów, papier i siatka zostają ściągnięte. Warto pamiętać, iż do ułożenia mozaiki często stosuje się różne typy drewna – co pozwala na stworzenie efektownych, kilkubarwnych wzorów. Koszt zakupu mozaiki waha się w granicach 60-90 zł/m2. Zatem możemy stwierdzić, iż jest to dość ekonomiczne, a jednocześnie efektowne rozwiązanie.

Koszt ułożenia parkietu jest zależny od bardzo wielu czynników, także od rodzaju parkietu, wielkości klepek czy sposobu jego montowania.
Ile kosztuje ułożenie parkietu w salonie?

Orientacyjne koszty robocizny

Koszty robocizny są ściśle uzależnione od wielkości i rodzaju parkietu, który chcemy ułożyć w naszym salonie. Najniższa cena obejmuje nielakierowane parkiety tradycyjne i lamelowe o dużych rozmiarach (koszt ułożenia to 25-40 zł/m2). Nieco droższe będzie ułożenie parkietu tradycyjnego lub lamelowego o mniejszych rozmiarach deszczułek – w tym wypadku przyjdzie nam zapłacić od 35 do 50 zł/m2.

Koszt ułożenia mozaiki jest porównywalny z sumą, którą trzeba przeznaczyć za ułożenie parkietu tradycyjnego i lamelowego (z dużych deszczułek). Za ułożenie metra kwadratowego mozaiki o standardowych rozmiarach zapłacimy od 40 do 70 zł. Do powyższych wydatków musimy też dodać koszty kleju (ok. 15-25 zł za 1 kg) oraz preparatu gruntującego (od 40 do 100 zł za litr).

Powyższe koszty układania parkietu są oczywiście jedynie poglądowe. Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty od lokalnych, sprawdzonych firm budowlanych - skorzystaj z naszej usługi Szukaj Wykonawcy. Roześlemy Twoje zapytanie do współpracujących z nami sprawdzonych wykonawców, a ci, którzy będą nim zainteresowani przedstawią Ci swoje oferty. Sam zdecydujesz czy i z której usługi skorzystać.

Podsumowanie kosztów

Przybliżone koszty ułożenia parkietu w pokoju o powierzchni 25 m2, pod uwagę zostąły wzięte trzy rodzaje parkietów - tradycyjny dębowy parkiet, parkiet lamelowy oraz mozaika

W trakcie tworzenia wstępnego kosztorysu musimy uwzględnić: rodzaj parkietu, wielkość deszczułek oraz orientacyjne koszty związane z ułożeniem wszystkich elementów. Załóżmy, iż nasz salon posiada powierzchnię 25 m2, a podłoga jest już osuszona i wyrównana.

Na początek należy ją zagruntować odpowiednim preparatem. Przyzwoitej jakości grunt poliuretanowy to wydatek około 61 zł za litr. Wydajność takiego środka to około 5 m2/litr. Wynika z tego, że potrzebujemy około 5 litrów gruntu poliuretanowego za 305 zł.

Koszt zakupu tradycyjnego parkietu z drewna dębowego to koszt około 3000 zł (przy założeniu ceny 120 zł/m2).

Jeśli zdecydujemy się na parkiet lamelowy, wówczas nasze wydatki będą nieco niższe. Za same deszczułki przyjdzie nam zapłacić 1250 zł (przy cenie 50 zł/m2).

Osoby, które zdecydują się na zakup mozaiki parkietowej zapłacą za nią około 1875 zł (przy cenie 75 zł/m2).

Do całokształtu wydatków dochodzi także koszt robocizny (około 750 zł w zależności od wielkości deszczułek) oraz klej (ok. 500 zł za średniej jakości klej wyceniany na około 17 zł/kg).

Podsumowując łączny koszt wykonania parkietu w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 będzie wahał się od 2800 zł przy parkiecie lamelowym do 4500 zł przy tradycyjnym parkiecie dębowym. Do ceny, w zależności od upodobań można doliczyć również listwy przypodłogowe oraz ewentualne lakierowanie (w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na montaż surowego, nielakierowanego parkietu).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny