Budowa dachu dwuspadowego – projekt i materiały

Jak zrobić dach dwuspadowy?

Dach dwuspadowy, jak sama jego nazwa wskazuje, składa się z dwóch połaci połączonych ze sobą za pomocą kalenicy. Najczęściej wykorzystuje się drewnianą więźbę dachową, która to może być jętkowo-krokwiowa lub płatwiowo-kleszczowa. Zatem pierwszym etapem budowy dachu jest zrobienie konstrukcji z drewna. Jednym z kolejnych etapów jest położenie folii dachowej i innych materiałów hydro i termoizolacyjnych. Na koniec pozostaje zrobienie pokrycia dachowego z blachy blachodachówki czy dachówki.

W przypadku kompleksowego myślenia o dachu, to warto jeszcze pamiętać o montażu rynien, zrobieniu komina czy ociepleniu poddasza od wewnątrz. Budowa domu to przysłowiowa „skarbonka bez dna”, co najlepiej widać, kiedy jest się już w trakcie niej. Warto również wiedzieć, jak obliczyć, ile pustaków na dom jest potrzebnych lub jaki materiał będzie najlepszy do ocieplenia domu jednorodzinnego.

Co jest potrzebne do zrobienia dachu dwuspadowego?

W zależności od wyboru rodzaju więźby dachowej potrzebne będą różne kształty elementów drewnianych. Jakość wybranego drewna będzie miała duże znaczenie w kontekście późniejszej jakości i trwałości całej konstrukcji dachowej. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, aby służyło przez wiele lat. Koszt takich elementów więźby dachowej nie jest najniższy niestety.

Oprócz konstrukcji drewnianej konieczne są także specjalne łączniki czy inne elementy. Nie można także zapominać o jednym z większych kosztów, czyli zakupie pokrycia dachowego. Wybierać można między blachą, blachodachówką czy dachówką. Różnice w cenach za 1 metr są widoczne zarówno wśród kilku producentów, jak i między różnymi sklepami czy marketami budowlanymi.

Do zrobienia dachu dwuspadowego potrzebna jest także ekipa budowlana, która wykona więźbę dachową, zajmie się położeniem blachodachówki, blachy czy dachówki oraz wykona obróbki blacharskie. Robocizna powinna zostać ujęta w kosztorysie budowy dachu. Jeśli dach jest remontowany czy przebudowywany, to konieczne jest wykonanie projektu, co powoduje dodatkowe koszty w biurze architektonicznym. Jeśli dach jest wykonywany po raz pierwszy podczas budowy domu, to całościowy projekt budynku zawiera już w sobie schemat jego wykonania. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat dachu czterospadowego.

Koszt wykonania dachu dwuspadowego

Robocizna – koszt i porady praktyczne

Wzrastające ceny usług dotyczą również sektora budowlanego. Coraz wyższe koszty prowadzenia firmy zmuszają przedsiębiorców do systematycznego podnoszenia ceny zrobienia 1 metra dachu czy ocieplenia domu. Przygotowując kosztorys inwestycji, nie można jednak zapomnieć o robociźnie, ponieważ jest to znaczna część całkowitych wydatków związanych z wykonaniem dachu. Niemniej jednak zauważalne są różnice w koszcie robocizny między województwami czy nawet między różnymi ekipami w tej samej okolicy. Dobre zrobienie dachu wymaga od ekipy budowlanej dużego doświadczenia i nieskazitelnej solidności. Nie warto zatem oszczędzać na wyborze ekipy fachowców.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór ekipy budowlanej na podstawie opinii od osób z rodziny czy znajomych. Nie ma lepszego polecenia niż to dane przez zadowolonych klientów. Zminimalizowane jest wtedy ryzyko trafienia na specjalistów o wątpliwych umiejętnościach.

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo?

Na całkowity koszt wykonania 1 m 2 dachu składa się kilka czynników. Jednym z nich jest cena materiałów budowlanych, a przede wszystkim pokrycia dachowego, które to w dużej mierze wypełnia kosztorys. Kolejnym elementem kosztorysu jest koszt robocizny oraz ewentualnie architekta i konstruktora, który musi przygotować projekt dachu. Jak widać, znaczna ilość czynników wpływa na końcowy koszt inwestycji.

Zatem ile kosztuje m2 dachu na gotowo? Aby dokonać kalkulacji, wystarczy wszystkie koszty zsumować i podzielić przez ilość metrów kwadratowych dachu. Ale! Ostateczny koszt inwestycji zależy również od tego, czy dach zostanie wykonany metodą gospodarczą czy systemem zleconym. Oczywiście, im większy udział w pracach samego inwestora, tym mniejsza cena usług związanych z wykonaniem dachu.

Kosztorys dachu domu jednorodzinnego – porady praktyczne

Przede wszystkim warto wypisać wszystkie wydatki planowane z budową dachu, aby nie ominąć żadnego z kosztów. Czasem lepiej się zaskoczyć na końcu inwestycji z uwagi na zaoszczędzone pieniądze niż martwić się w trakcie, skąd wziąć na pieniądze na jej dokończenie. W budowlance zawsze wyskoczą jakieś nieprzewidziane awarie, usterki czy konieczne przeróbki, na które również warto zaplanować odpowiednią ilość gotówki.

Wykonanie dachu w domu jednorodzinnym jest jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych. Dach zamyka etap stanu surowego otwartego i można przejść do dalszych prac z montażem okien czy instalacją hydrauliczną. Niemniej jednak koszt wykonania m2 domu jest zwykle wysoki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 20,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny