Budowa dachu dwuspadowego – projekt i materiały

Dach dwuspadowy – krótka charakterystyka

Na wstępie należy wyjaśnić, czym jest wspomniany dach dwuspadowy i kiedy najczęściej się go stosuje. Projekt dachu dwuspadowego jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych podczas planowania budowy domu. Dlaczego? Głównie ze względów praktycznych! Przede wszystkim budowa dachu dwuspadowego nie jest skomplikowana, a do tego jej koszty są mniejsze niż w przypadku dachu czterospadowego o podobnej powierzchni. Co więcej, ewakuacja śniegu w sezonie zimowym nie przysparza wielu problemów, jak przykładowo w przypadku dachu płaskiego.

Dach dwuspadowy to charakterystyczny element tzw. nowoczesnych stodół, czyli domów wybudowanych na wzór wiejskiego budynku gospodarczego. Coraz więcej projektów architektonicznych opiera się na takim stylu budowania domów jednorodzinnych. Zatem solidne wykonanie więźby dachowej i skrupulatne położenie blachodachówki (lub innego pokrycia dachowego) jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa całej konstrukcji domu.

Jak zrobić dach dwuspadowy?

Proces wykonania projektu budowlanego powinien poprzedzać wszelkie prace na budowie. Nie tylko ze względów prawnych (sprawa pozwolenia na budowę/rozbudowę/nadbudowę), ale także z uwagi na konieczność dobrego rozplanowania całej konstrukcji. Dwie połacie dachu połączone są ze sobą za pomocą kalenicy, która to jest najwyższym elementem konstrukcji. Stopień nachylenia owych połaci powinien być dopasowany zarówno do ścian budynku, jak i planów aranżacji poddasza. Zrobienie odpowiednich wyliczeń matematycznych będzie kluczowe do wykonania projektu dachu.

Na etapie planowania więźby dachowej i konstrukcji dachu koniecznie trzeba również wybrać materiał, który będzie stanowił pokrycie dachowe. Blachodachówki, dachówki czy blachy różnią się od siebie parametrami, co również będzie istotne dla projektu, a dokładniej mówiąc dla oszacowania obciążenia dachu. Więźba dachowa projektowana jest z uwzględnieniem kilku czynników, a jednym z nich jest ciężar planowanego pokrycia dachowego. Do wyboru najczęściej jest więźba dachowa jętkowo-krokwiowa lub płatwiowo-kleszczowa.

Dach dwuspadowy to nie tylko konstrukcja z drewna i blachodachówka. Pod uwagę trzeba również brać koszt dodatkowych elementów dachu jak folie dachowe, system rynien, wykończenia blacharskie czy kominy. Zrobienie dachu dwuspadowego to nie tylko koszt tych „największych” elementów jak pokrycie dachowe czy drewno, ale także dużo innych pobocznych etapów, w tym również koszt robocizny. Zatem ile kosztuje m2 dachu na gotowo? O tym w kolejnym rozdziale!

Koszt zrobienia dachu dwuspadowego

Robocizna – ile kosztuje?

Koszty robocizny z roku na rok są coraz wyższe. Nie tylko z uwagi na rosnące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale także te związane z codziennym funkcjonowaniem jak np. cena za 1 litr paliwa. Dodatkowo robocizna może mieć inną wartość cenową w zależności od województwa czy biorąc pod uwagę miasto, a wieś. Jak zatem wyglądają uśrednione koszty robocizny w zależności od danego etapu wykonania dachu dwuspadowego?

Koszt robocizny wybranych etapów budowy dachu (cena od 1 metra kwadratowego)

Etap budowy dachu dwuspadowego

Orientacyjny koszt robocizny

Zrobienie więźby dachowej

40-80 zł/m2

Deskowanie

25-35 zł/m2

Foliowanie

5-15 zł/m2

Położenie pokrycia dachowego

50-100 zł/m2

Wykonanie systemu rynien

20-35 zł/mb

Wyłącznie na przykładzie powyżej wynotowanych etapów budowy dachu dwuspadowego można przyjąć, że koszt robocizny to minimum 140 zł za 1 metr kwadratowy. W powyższym zestawieniu nie zostały uwzględnione dodatkowe elementy jak obróbka komina, montaż okna dachowego, ocieplenie poddasza czy dodatkowe obróbki blacharskie, co podwyższyło by całkowity koszt robocizny. Jak już omówiony został kosztorys robocizny, to kolejnym krokiem w planowaniu budowy dachu dwuspadowego będzie uwzględnieniem kosztów materiałów budowlanych. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat dachu czterospadowego.

Kosztorys dachu domu jednorodzinnego – materiały i dodatkowe usługi

Ceny materiałów budowlanych są coraz wyższe podobnie jak koszt wspomnianej powyżej robocizny. W ostatnich latach w dość szybkim tempie wzrasta cena drewna, stali czy styropianu. Do zrobienia kosztorysu materiałów wykorzystane będą uśrednione ceny rynkowe.

Ceny wybranych materiałów budowlanych do budowy dachu dwuspadowego

Materiał budowlany

Orientacyjna cena

Folia dachowa

2-7 zł/m2

Folia paroizolacyjna

2-4 zł/m2

Prefabrykowana więźba dachowa

1200-1300 zł/3

Łata/kontrłata

1-2 zł/mb

Dachówka ceramiczna

30-150 zł/m2

Blachodachówka

25-90 zł/m2

Przede wszystkim warto wypisać wszystkie wydatki planowane z budową dachu, aby nie ominąć żadnego z kosztów. Czasem lepiej się zaskoczyć na końcu inwestycji z uwagi na zaoszczędzone pieniądze niż martwić się w trakcie, skąd wziąć na pieniądze na jej dokończenie. Być może konieczne będzie zamówienie transportu materiałów ze składu budowlanego, co będzie dodatkowo płatne lub zaplanowanie innej usługi, która w pierwotnych planie zrobienia dachu dwuspadowego nie miała miejsca.

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo?

Na podstawie powyższych kalkulacjiwidać, że na całkowity koszt wykonania 1 m 2 dachu składa się wiele czynników. Jednym z nich jest cena materiałów budowlanych, a przede wszystkim pokrycia dachowego, które to w dużej mierze wypełnia kosztorys. Kolejnym elementem kosztorysu jest koszt robocizny oraz ewentualnie architekta i konstruktora, który musi przygotować projekt dachu.Wykonanie dachu w domu jednorodzinnym jest jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych. Dach zamyka etap stanu surowego otwartego i można przejść do dalszych prac z montażem okien czy instalacją hydrauliczną.

Zatem ile kosztuje m2 dachu na gotowo? Aby dokonać kalkulacji wystarczy wszystkie koszty zsumować i podzielić przez ilość metrów kwadratowych dachu. Ale! Ostateczny koszt inwestycji zależy również od tego, czy dach zostanie wykonany metodą gospodarczą czy systemem zleconym. Oczywiście, im większy udział w pracach samego inwestora, tym mniejsza cena usług związanych z wykonaniem dachu. W powyższym zestawieniu koszt zrobienia 1 metra kwadratowego dachu na gotowo wynosi minimum 200-250 zł (bez uwzględnienia dodatkowych etapów jak przykładowo ocieplenie poddasza). W podobny sposób można wykonać obliczenia kosztów postawienia stanu surowego otwartego w tym, ile pustaków na dom zaplanować.

ikona podziel się Przekaż dalej