Składniki betonu B20

Dobry beton składa się z czterech składników, których proporcje powinny być odpowiednio dobrane do oczekiwanych parametrów. Pierwszą składową betonu jest cement. Na potrzeby prywatne najczęściej stosuje się cement CEM I 32,5 R. Bardziej ekologicznym produktem jest cement CEM II/A-S oraz CEM II/B-S z domieszką żużlu hutniczego. Ich mankamentem jest natomiast dłuższy czas wiązania, co wiąże się z bardziej czasochłonną pielęgnacją. Dlatego tradycyjny cement CEM I 32,5 R jest bardziej polecany do użytku w chłodne dni, kiedy czas wiązania i tak zostaje dodatkowo wydłużony w związku z pogodą.

Drugi składnik to domieszka wody. Do tworzenia betonu z betoniarki najlepiej nadaje się zwykła woda z wodociągu. Należy natomiast unikać wody o niesprawdzonych parametrach (np. ze studni). Niektóre ujęcia posiadają dużą zawartość wapnia, który pogarsza parametry gotowego betonu.

Trzecim składnikiem, który wrzucamy do betoniark,i jest odpowiednie kruszywo. W tej roli najczęściej wykorzystuje się oczyszczony piasek rzeczny. Grube kruszywo to z kolei odpowiednia ilość żwiru. Do wykonania mieszanki betonu najlepiej sprawdza się żwir 2/16 wzbogacony o domieszkę czystego, pozbawionego gliny piachu.

Jako czwarty składnik występują różnego typu domieszki. Co prawda nie są one niezbędne, jednak mogą poprawić wytrzymałość betonu oraz dodatkowo ograniczyć ilość potrzebnej wody. Dobrym rozwiązaniem na ogół okazują się domieszki uplastyczniające i domieszki upłynniające. Te drugie pozwalają na ograniczenie ilości wody o kilka do o kilkanaście procent.

Ile łopat piasku na worek cementu 25 kg? Właściwe proporcje do betoniarki

Znamy już podstawowe składniki, które należy wymieszać w betoniarce. Kolejnym pytaniem jest to, ile łopat piasku na worek cementu będzie wymagane?. Proporcje poszczególnych składników możemy przeliczać na kilogramy i mililitry, jednak znacznie prostsze okazuje się przeliczenie na wiadra i łopaty.

Do wykonania betonu klasy B20 (np. pod fundament) potrzebujemy:

  • Worek cementu (25 kg),
  • 10 litrów wody – 1 wiadro,
  • 8 wiader żwiru 2/16,
  • 4 wiadra czystego piachu,
  • Ewentualne domieszki polepszające parametry betonu.

Dla uproszczenia obliczeń zakładamy, że wiadro wody posiada 10 litrów. Podane proporcje będą odpowiednie dla betonu klasy B20. Wszystkie składniki możemy wymieszać w betoniarce. Inne proporcje występują przy przeliczeniu składników na łopaty. W tym przypadku do worka 25 kg cementu dodajemy około:

  • 6 łopat piasku,
  • 10 łopat żwiru,
  • 10 litrów wody – 1 wiadro,
  • Domieszki polepszające.
Robotnik nakłada beton na elewację, betonowa elewacja budynku, domieszki do betonu, jaka betoniarka jest najlepsza do mieszania cementu
Gotowy cement czy mieszany samodzielnie, jak wyrobić dobry beton, jakie składniki potrzebne są do zrobienia betonu

Proporcje przeliczane na łopatę mogą okazać się bardziej praktyczne w czasie pracy. Zarówno w pierwszym przypadku (przeliczenie na wiadra), jak i w drugiej sytuacji (przeliczenie na łopatę) uzyskujemy dobrą konsystencję betonu, który można wykorzystać np. pod fundamenty. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat cementu.

Jak zrobić beton z betoniarki?

W Internecie znajdziemy różne proporcje piachu, żwiru, wody i cementu, potrzebnego do wykonania betonu B20. W każdym przypadku należy stosować się do ogólnych wytycznych. Pierwszą z nich jest wykorzystanie wszystkich składników betonu. Niekiedy słyszymy o wykonaniu betonu bez piasku lub bez żwiru. Zarówno jeden, jak i drugi pomysł może pogorszyć parametry gotowej mieszanki. Beton bez piasku będzie podatny na wypłukiwanie. Co więcej, mieszanka bez piasku może charakteryzować się obniżoną wytrzymałością, większym skurczem i podatnością na pękanie. Dlatego zastosowanie mieszanki bez piasku lub bez żwiru nie jest polecane do żadnych prac budowlano remontowych i nie posiada uzasadnienia ekonomicznego.

Kolejną kwestią jest wybór miejsca, w którym przygotujemy mieszankę. Jeśli potrzebujemy niewielką ilość betonu, możemy wymieszać składniki we wnętrzu wiadra. Przy większych ilościach znaczącym ułatwieniem będzie użycie betoniarki.

W celu uzyskania betonu, należy stosować odpowiednią kolejność dodawania składników. Pierwsze w betoniarce znajdują się mieszaniny żwiru i piachu (zachowujemy odpowiednie proporcje w przeliczeniu na łopatę lub wiadra). Po dokładnym wymieszaniu żwiru i piachu dosypujemy odpowiednią ilość cementu (najczęściej będzie to worek 25 kg). Na koniec dodajemy wiadra wody. Jeśli mieszanina w betoniarce będzie zawierała dodatkowe domieszki, wlewamy najpierw połowę potrzebnej wody. Pozostała ilość mieszamy z dodatkiem i wlewamy do betoniarki. Konieczne jest stopniowe dozowanie wody w celu uzyskania optymalnej konsystencji. Dokładna ilość wody będzie bowiem uzależniona od stopnia wilgotności piachu i betonu. Czas mieszania kompletnej mieszanki w betoniarce na ogół trwa do 5 minut. Po tym czasie mieszanka betonu jest już gotowa do użytku.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, ile łopat piasku na worek cementu lub chcesz wiedzieć, jak obliczyć kubik betonu, skorzystaj z innych artykułów w serwisie. Uzyskasz w nim informacje o pracach budowlanych i remontowych, sprawdzisz jak wykonać fundamenty oraz dowiesz się, jak zrobić drenaż odwadniający wokół budynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny