Popularne wymiary parapetów wewnętrznych

Skoro mamy do czynienia ze standardowymi wymiarami okien, to również do nich są dopasowane konkretne wymiary parapetów. Na podstawie takich danych, będzie nam łatwiej ocenić, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny. Parapety wewnętrzne mają najczęściej 20, 25 lub 30 cm szerokości. Jeżeli chodzi o grubość, to minimalna wartość osiąga 2 cm w przypadku parapetów drewnianych. Natomiast parapety PCV przy tej samej szerokości, są dużo cieńsze. Natomiast posiadają zakładkę będącą estetycznym wykończeniem.

Standardowe wymiary parapetów wewnętrznych prezentują się w sposób następujący:

  • 182 cm długości x 30 cm szerokości x 2 cm grubości
  • 152 cm długości x 30 cm szerokości x 2 cm grubości
  • 122 cm długości x 30 cm szerokości x 2 cm grubości
  • 92 cm długości x 30 cm szerokości x 2 cm grubości
  • 99 cm długości x 25 cm szerokości - parapet  PCV
  • 186 cm długości x 20 cm szerokości - parapet PCV
  • 156 cm długości x 25 cm szerokości - parapet PCV
  • 126 cm długości x 30 cm szerokości - parapet PCV
  • 216 cm długości x 25 cm szerokości - parapet PCV

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Najczęściej planując, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, bierzemy pod uwagę maksymalną szerokość tego elementu. Okazuje się jednak, że należy również wysunąć parapet po bokach. Jest to bardzo ważne, aby zachować nie tylko odpowiednią estetykę, ale również zapewniając w ten sposób właściwą izolację okna.

W przypadku parapetów zewnętrznych należy dobrać ich szerokość większą o przynajmniej 3-5 centymetrów. To ochroni ściany przed spływaniem deszczówki. Natomiast montując parapety wewnętrzne, ta szerokość nie jest już taka ważna. Oczywiście dobrze jest wysunąć parapet o kilka centymetrów, ale wartość ta może w różnych przypadkach ulegać zmianom.

Jeżeli chcemy zakryć grzejnik, to szerokość parapetu powinna być dostosowana, aby zrównać zewnętrzną krawędź granicznym punktem wystawania kaloryfera. Jednak warto mieć na uwadze, że często w sypialni lub salonie decydujemy się na niskie i szerokie parapety. Wtedy należy je wysunąć nieco bardziej. Należy mieć oczywiście na uwadze, że takie parapety zazwyczaj wykonywane są na specjalne zamówienie.

Oczywiście myśląc o tym, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, nie możemy zapominać także o dopasowaniu odpowiedniej długości. W tym przypadku parapet należy wysunąć maksymalnie o 1,5 cm z każdej strony. Jest to tak samo ważne, jak odpowiednia głębokość parapetu, ponieważ w ten sposób będziemy mogli z powodzeniem pozbyć się wszelkich mostków termicznych. Nie możemy zamontować zbyt odstających parapetów, ponieważ będą one niewygodne w użytkowaniu. Sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów parapetów wewnętrznych.

Prawidłowy montaż parapetu

Wiedząc już, jaką zachować głębokość oraz szerokość parapetu, kolejnym krokiem będzie jego  odpowiednie zamontowanie. Pamiętajmy, aby montując parapet nad grzejnikiem, nie robić w zbyt bliskiej odległości. Ponieważ musimy zachować odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrze jest zatem zachować odległość przynajmniej 10 centymetrów od parapetu do kaloryfera.

Po wymierzeniu, w jakiej dokładnie pozycji ma znajdować się parapet, a także jaką głębokość ma osiągnąć, przechodzimy do ustabilizowania go w ścianie. W tym celu wykonujemy otwory w murze, które posłużą właśnie do montażu parapetu. Pamiętajmy o tym, aby koniecznie wyrównać miejsce pod parapetem. Jest to kolejne miejsce, w którym lubią tworzyć się niechciane mostki termiczne. Oczywiście zanim przejdziemy do klejenia parapetu, należy sprawdzić, czy głębokość wykonanych otworów będzie wystarczająca.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie parapetu pod ościeżnicę. Po wykonaniu tego etapu musimy zadbać o uszczelnienie wszystkich powstałych otworów. W zupełności do tego zadania sprawdzi się pianka poliuretanowa. Ten sam produkt sprawdzi się również podczas przyklejania parapetu do powierzchni. Jednak możemy zastąpić go również specjalnym klejem montażowym. Oczywiście wszystkie prace wykonujemy w warunkach, które zostały narzucone przez producentów klejów oraz uszczelniaczy.

Jeżeli decydujemy się na montaż parapetu z kamienia naturalnego, do połączenia należy użyć dedykowanej zaprawy. Ponieważ są to parapety na tyle ciężkie, iż pianka poliuretanowa lub klej mogą nie wytrzymać tak dużego obciążenia. Znając wszystkie powyższe kroki, uda nam się nie tylko prawidłowo wymierzyć parapet, ale jednocześnie będziemy mogli go samodzielnie zamontować.

Oprócz wiedzy na temat dopasowania parapetu do wnętrz warto również wiedzieć, jak zrobić prysznic bezbrodzikowy, co położyć na stare płytki w łazienkach, jak i również które panele winylowe czy laminowane okażą się najlepsze. Samodzielne majsterkowanie nie tylko obniża koszty remontu, ale także daje bardzo dużo satysfakcji.

ikona podziel się Przekaż dalej