Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne?
Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne? Okazuje się, że możliwości są praktycznie nieograniczone, a zmiany klimatyczne zachodzące także w Polsce również przyczyniają się do większej opłacalności fotowoltaiki. Instalacja systemu fotowoltaicznego może zwrócić się już po 6 – 7 latach od montażu. W tym artykule sprawdzamy, ile energii ze słońca można pozyskać dzięki fotowoltaice.
W jaki sposób panele fotowoltaiczne produkują prąd?
W panelach fotowoltaicznych, a konkretnie w znajdujących się wewnątrz półprzewodnikach krzemowych, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Padające na panele promieniowanie słoneczne wywołuje zmiany zachowania elektronów półprzewodników. Zjawisko fotowoltaiczne powoduje wytwarzanie się energii elektrycznej w postaci prądu stałego. Następnie doprowadzony do paneli solarnych falownik (inwerter) zmienia prąd stały na prąd zmienny, który można używać do zasilania dowolnych urządzeń elektrycznych w domu. Istnieje też możliwość magazynowania energii i przesyłania jej do sieci. Sposób działania paneli słonecznych jest tak naprawdę bardzo prosty, a najważniejsze jest to, że z darmowej energii elektrycznej może skorzystać praktycznie każdy, kto ma grunt lub dach.
Jesli nie wiesz, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, zapoznaj się z obszernym poradnikiem na Ekofachowcy.pl.
Ile prądu z paneli fotowoltaicznych?
Aby zobaczyć, ile prądu produkują panele fotowoltaiczne, należy sprawdzić parametr mocy nominalnej danego ogniwa. Współcześnie produkowane panele solarne zwykle wytwarzają 280 – 400 W. To jednak nie wszystko. Dla sprawdzenia rzeczywistego stopnia produkcji prądu przez fotowoltaikę, koniecznie jest zweryfikowanie poziomu uzysku. Jeśli więc jeden panel fotowoltaiczny – załóżmy, że ma moc 350 W – będzie pracował przez jedną godzinę z pełną mocą, to właśnie tyle w tym czasie uda się wytworzyć prądu.
Ile prądu na rok z fotowoltaiki?
Ogólna zasada mówi, że na każdy 1 kWp odpowiednio zainstalowanej instalacji solarnej powinno przypadać uzyskanie prądu rzędu około 1000 kWh przez rok. Reguła ta pokazuje, jaka powinna być efektywność energetyczna instalacji solarnej. To, ile prądu na rok z fotowoltaiki można pozyskać, zależy przede wszystkim od wielkości samej instalacji.
Wyposażając się w moduły o łącznej mocy nominalnej rzędu 3000 Wp (10 x 300 Wp) – przy uwzględnieniu zmiennych warunków pogodowych i mało nasłonecznionych warunków zimowych – przez rok uda się wygenerować od 2000 do 3000 kWh. Taka ilość zgromadzonej energii zgodnie z aktualną taryfą konsumencką kosztowałaby przy standardowym poborze około 1500 – 2000 złotych. Kwota ta stanowi realną oszczędność roczną przy tego typu – stosunkowo małej – inwestycji w kilka paneli solarnych. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny jest w stanie zwrócić się już w przeciągu 6 – 7 lat, a czasem nawet szybciej.
W jakich godzinach panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu?
Efektywność pracy paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest poziom nasłonecznienia. Statystycznie największe nasłonecznienie w polskiej strefie klimatycznej przypada między godziną 11 a 12. Intensywny okres nasłonecznienia dobowego przypada generalnie na czas od godziny 9 rano do 14 – 15 po południu.
W tym miejscu warto jednak odnotować, że inaczej będzie wyglądała estymacja dla instalacji zamontowanej w północnej Polsce, inaczej dla systemu znajdującego się na południu. Obydwa będą opłacalne, ale statystycznie – przy identycznej konfiguracji – szybciej zwróci się ta druga inwestycja ze względu na wyższy średni poziom nasłonecznienia.
Jak dobrać instalację fotowoltaiczną, aby produkować jak najwięcej prądu?
Wielkość inwestycji w panele fotowoltaiczne zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy opracować własne cele. Czy bardziej zależy nam na generowaniu dodatkowych oszczędności na rachunkach za prąd, które stale rosną, czy też chcemy dążyć do pełnej niezależności energetycznej? Po drugie, konieczne jest obliczenie zużycia prądu w skali roku. Każde gospodarstwo domowe naturalnie będzie miało nieco inne zużycie prądu. Przyjmuje się jednak, że przeciętny dom jednorodzinny w Polsce zużywa około 4000 – 4600 kWh energii rocznie. Aby pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne takiego gospodarstwa, należy wyposażyć dom w instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 5 kWp – 5,5 kWp.
Takie zapotrzebowanie zostanie całkowicie zaspokojone po zakupie przykładowej instalacji fotowoltaicznej składającej się z 16 – 18 paneli solarnych o mocy 300 Wp każdy. Oczywiście pełna niezależność energetyczna ma także swoje wady. Czasem lepiej zaplanować zakup fotowoltaiki pokrywającej 80% – 90% zapotrzebowania energetycznego, by wykorzystywać preferencyjne ceny zakupu energii w zamian za magazynowanie w sieci jej nadwyżek powstających w okresie letnim.