Zaprawa murarska – rodzaje

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa twardnienie zaprawy murarskiej. Wszystko bowiem zależy od dwóch czynników – rodzaju zaprawy i tego, jaki jest jej skład chemiczny. Chemia budowlana się ze względu na rodzaj zastosowanego składnika. Dlatego można wyróżnić zaprawy cementowe, wapienne, gipsowe, cementowo-wapienne czy szamotowe (przygotowane ze zmielonego proszku szamotowego).

Zaprawa murarska cementowa znajduje zastosowanie przy murowaniu elementów mocno obciążonych, także ścian i posadzek. Używa się jej także do osadzania elementów stalowych, na przykład słupków w ogrodzeniu. Rzadziej stosowana zaprawa wapienna jest mało wytrzymała na temperaturę, więc używa się jej tylko wewnątrz budynków, na przykład do przygotowania tynków. Podobne zastosowanie ma zaprawa gipsowa – jest to zaczyn gipsowy z wodą, bez żadnego kruszywa, dlatego jest mniej trwała. Zapraw szamotowych używa się na ścianach z ognioodpornych cegieł, jest bowiem całkowicie odporna na działanie płomieni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zaprawie wapiennej.

Twardnienie zaprawy murarskiej

Skład chemiczny konkretnej zaprawy decyduje o tym, jaki jest czas twardnienia zaprawy murarskiej. Inaczej będzie w przypadku wapna budowlanego, jeszcze inaczej cementu czy gipsu. Tak naprawdę twardnienie zaprawy murarskiej może być zależne także od warunków pogodowych, temperatury i stopnia wilgotności powietrza.

Czas twardnienia zaprawy murarskiej w zależności od rodzaju

Marka

Rodzaj

Min czas schnięcia

Max czas schnięcia

Zastosowanie

Cekol

Zaprawa murarska ZMT

3 h

24 h

Ściany i beton komórkowy

Atlas

Zaprawa murarska KB-15

2 h

24h

Ściany i beton komórkowy

Knap

Zaprawa szamotowa

2 h

3 h

Na powierzchnie ogniotrwałe

Atlas

Zaprawa murarska

28 dni

Murowanie cegieł, pustaków, materiałów ceramicznych, wapienno-piaskowych i betonowych

Baumit

Zaprawa betonowa

24 h

48 h

Wewnątrz i na zewnątrz

Twardnienie zaprawy murarskiej tego samego rodzaju może różnie trwać u różnych producentów. Na opakowaniu każdego rodzaju zaprawy murarskiej znajdziesz informacje czasie jej twardnienia. Proces może trwać od kilku godzin nawet do kilkunastu dni. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach zapraw budowlanych.

Twardnienie zaprawy wapiennej i gipsowej – proces

Chemia budowlana, aby była trwała, musi zostać w odpowiedni sposób przygotowana. Dotyczy to także zaprawy wapiennej – od tego zależy, czy spoiwo nie będzie się wykruszać. Po pierwsze ważne są proporcje zastosowane przy jej tworzeniu, po drugie niezwykle istotne jest to, jak przebiegnie cały proces.

Zaprawa podczas rozrabiania oraz twardnienie zaprawy wapiennej czy też twardnienie zaprawy murarskiej, czyli informacje, ile trwa twardnienie zaprawy
Ile trwa twardnienie zaprawy wapiennej i murarskiej

Reakcja twardnienia zaprawy gipsowej lub wapiennej przebiega mniej więcej w taki sam sposób. Twardnienie zaprawy wapiennej polega na reakcji dwutlenku węgla w powietrza z wodorotlenkiem wapnia (wapno gaszone), który znajduje się w zaprawie wapiennej. Do tego celu wapno palone – tlenek wapnia – nie jest stosowane. Sprawdź także ten artykuł o prawidłowych proporcjach betonu.

Polecana chemia budowlana

Dlatego zaprawa wapienna dość szybko twardnieje na powietrzu i okres czekania aż wyschnie nie jest długi. W wyniku twardnienia powstaje krzemian (IV) wapnia, który zwiększa porowatość spoiwa. To właśnie sprawia, że zaprawa wapienna jest trwała. Jeśli jeszcze zostanie wymieszana z piaskiem, będzie bardziej plastyczna. Zbyt duża ilość piasku sprawia, że może się zbyt kruszyć. Ilość wody także powinna być dobrze dopasowana do zaprawy i jej zastosowania, by było wygodnie je nakładać, ale żeby nie schła zbyt długo.

Reakcja twardnienia zaprawy gipsowej jest o wiele mniej skomplikowana. Tak naprawdę to tylko reakcja gipsu (uwodnionego siarczanu wapnia) z wodą. Tak przygotowana masa staje się plastyczna i można zastosować ją na tynki. Powinna być na tyle gęsta, by nie ściekała w czasie rozprowadzania po ścianach, ale nie tyle rzadka, by dało się to zrobić bez większego problemu. Zaprawy tego rodzaju często sprzedawane są już gotowe do użycia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tynkowaniu ścian w domu?

Jaki jest czas twardnienia zaprawy wapiennej?

Obecnie rzadko używa się samej zaprawy wapiennej. Dużo częściej jest ona połączona z innymi składnikami, które mają na celu zwiększenie jej wytrzymałości lub odporności na nacisk. Głównie jest to cement, ale nie zawsze, czasami w zaprawie wapiennej znajduje się także trass. Czas twardnienia jest więc zależny w głównej mierze od rodzaju domieszki.

Czas twardnienia zaprawy wapiennej w zależności od rodzaju

Marka

Rodzaj

Czas twardnienia

Zastosowanie

Baumit

Zaprawa cementowo-wapienna

24h

Tynk zacierany, tynk nakładany agregatem

Optosan

Zaprawa wapienno-trassowa

24 h

Renowacja i uzupełnianie ubytków

Dolina Nidy

Obrzutka cementowo-wapienna

3-5 h

Podłoża ceramiczne, wapienne i betonowe

Optolight

Historyczna zaprawa wapienno-trassowa

Od 10 h

Tynk do renowacji i uzupełniania ubytków

ikona podziel się Przekaż dalej