Ile trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej?

Każdy bank pożyczający środki finansowe na mieszkanie zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Wpis hipoteki do księgi wieczystej wymaga dopełnienia kilku podstawowych formalności. Dlatego w poniższym tekście podpowiemy, jak szybko załatwić wpis do hipoteki i ile czasu trwa dokonanie wszystkich czynności prawnych.

Pamiętaj, że koszty wykończenia mieszkania możesz zawsze obliczyć na Kalkulatorach Budowlanych.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o księgach wieczystych

O czym informują księgi wieczyste?

Księgi wieczyste zakłada się dla każdej nieruchomości. W świetle prawa, nieruchomość nieposiadająca takiego dokumentu, w ogóle nie istnieje. Zmiany w nich dokonywane są wyłącznie na podstawie aktu notarialnego. W skład księgi wieczystej wchodzą cztery działy:

 • Dział I – zawiera informację o nieruchomości (metraż, lokalizację itp).
 • Dział II – zawiera informacje dotyczące właściciela nieruchomości, a także ewentualnych użytkowników wieczystych.
 • Dział III – obejmuje wszystkie wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych (nie uwzględniając hipoteki), a także wykaz ograniczeń związanych między innymi z rozporządzaniem nieruchomością.
 • Dział IV – zawiera informacje o ewentualnych obciążeniach nieruchomości (hipoteka i wszystkie informacje z nią związane).

Księgi wieczyste nie mogą być dowolnie modyfikowane. Wszystkie zmiany (np. wpis hipoteki) wymagają procedury sądowej, a efekty tych zmian można śledzić w samych księgach wieczystych, a dodatkowo na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (księgi wieczyste online - link)

Składanie wniosku i koszt wpisu hipoteki do księgi wieczystej

Aby załatwić wpis hipoteki do ksiąg wieczystych musimy udać się do Sądu Rejonowego, prowadzącego księgę wieczystą naszej nieruchomości. Następnie trzeba złożyć wniosek o wpis hipoteki. Zwykle taki wniosek dostajemy od banku. Koszt wpisu hipoteki do księgi wieczystej stanowi wartość stałą. Ponosimy go już z chwilą składania wniosku, który trzeba opieczętować znaczkami skarbowymi. Wartość znaczków to 200 zł.

Do wniosku o wpis hipoteki w księgi wieczyste trzeba dołączyć kilka załączników. Niezbędne będzie dołączenie oświadczenia o ustanowieniu hipoteki kaucyjnej na rzecz banku, a także zaświadczenie bankowe, potwierdzające nabycie kredytu.

Ile trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej? 2

Po dokonaniu wszystkich formalności trzeba jeszcze pobrać zaświadczenie o złożeniu wniosku o wpis hipoteki. Jest to informacja dla banku, który zyskuje pewność, że hipoteka będzie ustanowiona, a kredytobiorca wywiązał się z tej części umowy kredytowej.

Ile trzeba czekać na wpis hipoteki w księgi wieczyste?

Czy wiesz, że...

W zależności od doradcy kredytowego koszt kredytu w tym samym banku może być wyższy lub niższy nawet o kilka tysięcy złotych? Dlatego warto porównać warunki przynajmniej u kilku doradców. My polecamy wypełnienie krótkiego formularza na naszej stronie - na jego podstawie skontaktujemy Cię z bardzo solidnym pośrednikiem kredytowym oferującym korzystne rozwiązania w wielu bankach.

Czas oczekiwania na wpis hipoteki w księgi wieczyste zależy od obłożenia konkretnego sądu. W niektórych miastach na wpis do hipoteki trzeba czekać dwa, a nawet cztery miesiące. W innych załatwienie wszystkich formalności zajmie nieco mniej czasu. Brak wpisu hipoteki w księgi wieczyste wiąże się z tym, że bank próbuje zabezpieczyć swoje interesy w inny sposób. Najczęściej wprowadzaną formą zabezpieczenia instytucji bankowej jest ubezpieczenie pomostowe. Owe ubezpieczenie może w znaczący sposób podwyższyć comiesięczną ratę kredytu. Dodatkowe opłaty przestaną być naliczane w banku dopiero w chwili otrzymania potwierdzenia o wpisie hipoteki do księgi wieczystej. Zatem to właśnie w interesie kredytobiorcy pozostaje, by hipoteka została wpisana jak najwcześniej.

Dlatego warto wiedzieć, że nasza hipoteka może zostać wpisana do ksiąg wieczystych w trybie przyspieszonym. Owe przyspieszenie procedur sądowych wystąpi wyłącznie na wyraźny wniosek właściciela nieruchomości. Wystarczy złożyć podanie o wcześniejsze wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. Wniosek składamy w tym samym sądzie, w którym wpis ma zostać wykonany. Będzie to placówka właściwa ze względu na lokalizację nieruchomości objętej wpisem.

Najlepsze promocje na akcesoria do sypialni - sprawdź ceny!

Jednym z najistotniejszych elementów wniosku jest jego argumentacja. Musimy wskazać, dlaczego zależy nam na tym, by hipoteka została wpisana w trybie przyspieszonym. Przesłanką może być trudna sytuacja materialna związana z chorobą, utrzymaniem rodziny lub trudności w opłaceniu ubezpieczenia pomostowego.

Ile trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej? 3

Sąd rozpatrzy nasze podanie i podejmie decyzję o jego odrzuceniu lub wpisaniu hipoteki do księgi wieczystej w trybie przyspieszonym. W pierwszym przypadku, hipoteka zostanie wpisana w trybie standardowym. W drugim, wszystkie formalności będą trwały około dwóch tygodni. Po tym czasie możemy otrzymać pozytywną decyzję o wpisie hipoteki w księgi wieczyste.  Będziemy już w stanie odebrać odpis wpisu i przekazać go do banku. Dzięki temu szybko zakończymy naliczanie przez bank kosztownego ubezpieczenia pomostowego.

Jak odebrać odpis wpisu hipoteki w księgi wieczyste?

Wpis hipoteki wymagał procedury sądowej. Jednak odebranie odpisu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Odpis możemy uzyskać w oddziale sądu, właściwym ze względu na lokalizację nieruchomości. Warto też przypomnieć, że od pewnego czasu możemy też pobierać odpisy bez wychodzenia z domu. Proces przekształcania ksiąg wieczystych w pliki elektroniczne rozpoczął się już kilkanaście lat temu. Obecnie księgi wieczyste online są dostępne dla każdego internauty. Wraz z nowelizacją Ustawy o Księgach Wieczystych i Hipotece z dnia 24 maja 2013 roku wprowadzono możliwość samodzielnego wydrukowania odpisu z księgi wieczystej. Wydruk z elektronicznych ksiąg wieczystych online posiada status dokumentu urzędowego i musi zostać przyjęty przez bank.

Odpis z centralnej informacji ksiąg wieczystych możemy też uzyskać w sposób tradycyjny, udając się osobiście do sądu.

Księgi wieczyste online – jak odebrać odpis?

Aby uzyskać odpis drogą elektroniczna musimy znać numer księgi wieczystej. Wszystkie księgi wieczyste zostają opatrzone numerem, który składa się z kodu wydziału ksiąg wieczystych, numeru księgi, a także cyfry kontrolnej (przydzielanej z chwilą zakładania dokumentacji). Osoby dysponujące numerem księgi wieczystej powinny wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości ekw.ms.gov.pl. Znajduje się tam zakładka „składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”. Po kliknięciu w zakładkę wpisujemy numer księgi i wybieramy typ dokumentu, który chcemy pobrać. Następnie wybieramy formę dostarczenia (samodzielny wydruk bądź przysłanie dokumentu pocztą). Na stronie pojawi się informacja dotycząca kosztów uzyskania dokumentów. Musimy jedynie wykonać przelew pod wskazany numer bankowy i wskazać swój adres mailowy. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymamy na maila wiadomość z opłaconymi odpisami.

Ocena: 4,7/5 (głosów 7)
, aktualizacja 10 czerwca 2019
Komentarze (19)
 • 05 marca 2019 08:03 - ~Franio napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  w Krosnie na wpis do KW trzeba czekac 7 miesiecy. Polska to chory kraj.

 • 12 marca 2019 01:03 - ~Michał napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  We Wrocławiu wniosek został złożony w listopadzie i dopiero w marcu dostałem powiadomienie że wpis został dokonany. 5 miesięcy ;/ Mimo że wysłałem pismo z prośbą o wpis w trybie przyśpieszonym.

 • 12 marca 2019 02:03 - ~ania napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  ja czekam na księgę w Wołominie ponad 12 miesięcy prośba o przyspieszenie nic nie dała mija kolejne 3 miesiące..i co wy na to

 • 22 marca 2019 03:03 - ~Marzena napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  A ile trwa w Warszawie? Czy może coś już ruszyło?

 • 31 marca 2019 08:03 - ~Beata napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W Kartuzach czekamy już 8 miesiąc !!!!!

 • 01 kwietnia 2019 06:04 - ~Kaj napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W warszawie wniosek złożony w listopadzie, wpis w marcu.

 • 04 kwietnia 2019 11:04 - ~Michał napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Kraków. Założenie KW dla mieszkania. 12 miesięcy.

 • 27 maja 2019 09:05 - ~avatar napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Poznań - mijają już prawie 4 miesiące. Nie wiem ile to jeszcze potrwa. A koszt kredytu przez to wyższy (podwyższone oprocentowanie do momentu wpisu hipoteki). Tylko bank na tym zarabia

 • 31 maja 2019 09:05 - ~Zdegustowany napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Mam ogromny kredyt hipoteczny (ok. 600 tys. zł) i przez opieszałość sądu z wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej jak i nielogiczne moim zdaniem ubezpieczenie pomostowe narzucone przez bank, moja comiesięczna rata kredytu jest większa o ok. 500 zł. To ubezpieczenie jest niedorzeczne, ponieważ w księdze wieczystej widnieje wzmianka o złożonym wniosku o wpis hipoteki wprowadzona elektronicznie przez notariusza po podpisaniu umowy. Wielomiesięczny proces wpisu hipoteki działa wyraźnie na niekorzyść obywateli, jednakże nikt w Mimisterstwie Sprawiedliwości nie wydaje się cokolwiek z tym robić, działając na szkodę obywateli i nabijając tylko dodatkową kasę bankom. Nie ma przejrzystości, nie wiem który jestem w kolejce do wpisu, jedyne co mi w sądzie powiedziano, to że to może potrwać do sześciu miesięcy.

 • 06 czerwca 2019 03:06 - ~Maciek napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  "W świetle prawa, nieruchomość nieposiadająca takiego dokumentu, w ogóle nie istnieje". BZDURA

 • 17 czerwca 2019 05:06 - ~sowcia napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  W Gdańsku też to jest obecnie około 6-7 miesięcy !

 • 26 sierpnia 2019 08:08 - ~Krzysiek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dzień dobry wszystkim. Czy ktoś orientuję się ile trwa wpis hipoteki w Szczecinie?

 • 01 września 2019 02:09 - ~gość napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W Szczecinie ok. 6 m-cy.

 • 06 września 2019 01:09 - ~SD napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  A jak wygląda to w Sądzie Gorlice ? wie ktoś
  ja troche inną sprawę mam bo nie chodzi o Wpis hipoteki lecz odwrotnie WYKREŚLENIE STAREJ HIPOTEKI która już nie jest aktualna ale nie złożyłem wniosku zaraz po spłacie i teraz chce sprzedać dom i kupujący mnie naciska na wykreślenie bo chce wziąć na KREDYT HIPOTECZNY ;]

 • 08 września 2019 08:09 - ~makaron napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Sąd w Pruszkowie, wciąż czekam od maja tego roku.

 • 09 września 2019 01:09 - ~Pakwi napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Warszawa Mokotów 5 miesięcy i nic jakiś absurd i jeszcze trzeba było 200 zł za to zapłacić już 1 tyś. straciłem za podwyższone oprocentowanie.

 • 23 września 2019 11:09 - ~Monika napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W Pruszkowie teraz rozpatrują wnioski z połowy maja. Okres oczekiwania to przynajmniej w opinii pani z wydziału, 5-6 miesięcy. Miało być piękniej, szybciej a jest gorzej niż było

 • 04 października 2019 11:10 - ~jak napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W Legionowie wniosek w połowie czerwca ... czekam nadal.,.

 • 10 października 2019 07:10 - ~Kredytobiorca napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Rzeszów. 4 miesiące i czekam.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij