Od czego zależy zużycie litrów wody w zmywarce?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile wody zużywa zmywarka. Średnie zużycie prądu i litrów wody zostaje uzależnione od specyfiki urządzenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy zmywarki o różnych klasach efektywności energetycznej. Najnowsze i najbardziej energooszczędne modele spełniają wymagania klasy A. W domach i mieszkaniach możemy też spotkać starsze urządzenia z klasy D, które pobierają znacznie więcej wody oraz prądu. Klasa efektywności energetycznej to ważne oznaczenie, które znajdziemy na etykiecie energetycznej. To właśnie tam uzyskamy dokładne informacje określające zużycie prądu i wody na cykl zmywania.

Średnie zużycie wody na cykl zmywania jest również uzależnione od rozmiarów samej zmywarki. Dużą popularnością cieszą się niewielkie urządzenia o szerokości 45 cm. Mała zmywarka pobiera mniej litrów wody na cykl, ale jednocześnie mieści mniej naczyń. Średnie zużycie na cykl pracy w typowych zmywarkach 60 cm będzie wyższe, jednak możemy umieścić w nich większy załadunek.

Zauważmy również, że producenci oferują coraz to nowsze i skuteczniejsze rozwiązania, które pozwalają na dodatkową oszczędność. Energooszczędne zmywarki posiadają systemy automatyki, które mogą dopasować pobór wody do stopnia zabrudzenia naczyń. Istnieje też możliwość zmywania w trybach eco, które zużywają mniej wody oraz prądu.

Ciekawostką są również specjalne zbiorniki na wodę, montowane w najnowszych zmywarkach. Zbiornik znajduje się na ścianie zmywarki, a jego zadaniem jest zgromadzenie wody z ostatniego cyklu płukania. Zgromadzona woda może być wykorzystana przy kolejnym cyklu zmywania, co oznacza dodatkową oszczędność wody.

Ile litrów wody pobiera zmywarka na cykl?

Ile wody zużywa zmywarka 45 cm?

Jak już wiemy, średnie zużycie wody na cykl jest uzależnione od szerokości urządzenia. Niewielkie zmywarki 45 cm znajdują zastosowanie w małych kuchniach oraz w domach i mieszkaniach użytkowanych przez jedną, dwie osoby. Mniejszy rozmiar urządzenia oznacza mniejszy pobór prądu i wody.

Ile litrów wody bierze zmywarka o szerokości 45 cm? Średnie zużycie wody na cykl zmywania to 8 –  9 litrów. Dokładne zużycie będzie zależało od klasy efektywności energetycznej. Zdarzają się sytuacje, w których najnowsza, najbardziej ekologiczna zmywarka bierze jedynie 7 litrów wody na cykl zmywania. Jednak takie zużycie nie jest jeszcze standardem dla typowych zmywarek o szerokości 45 cm.

Dokładne zużycie wody na cykl zmywania będzie opisane na karcie produktu. Zwróćmy przy tym uwagę na wykorzystany do obliczenia program zmywania. Okazuje się, że producenci mogą podawać średnie zużycie wody w programie standardowym lub w programie Eco. W praktyce oznacza to duże różnice w poborze wody. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat liczników wody.

Ile wody zużywa zmywarka 60 cm?

Typowa zmywarka o szerokości 60 cm bierze więcej wody niż urządzenie 45 cm, a jednocześnie posiada większy załadunek. Wykorzystanie zmywarek 60 cm będzie szczególnie polecane w przypadku kilkuosobowej rodziny, która spożywa większość posiłków w domu. Większa ilość naczyń do zmywania generowałaby zwiększoną liczbę cyklów zmywania w urządzeniach 45 cm. To z kolei mogłoby prowadzić do zwiększenia zużycia wody oraz zmniejszenia komfortu użytkowania urządzenia.

Typowa zmywarka o szerokości 60 cm bierze około 9,5 do 11 litrów wody na cykl zmywania. Standardem jest obecnie zużycie 10 litrów wody na cykl. Starsze modele o niskiej efektywności energetycznej mogą pobierać ponad 16 litrów wody na cykl.

Zauważmy, że nawet mniej ekonomiczne zmywarki pozwalają na oszczędność wody podczas zmywania. Szacuje się, że średnie zużycie wody podczas ręcznego zmywania naczyń może wynosić około 80 litrów. Jest to kilkukrotnie więcej w porównaniu do zmywarek o niższej klasie efektywności energetycznej.

Oszczędność wody to także racjonalne wykorzystanie zmywarki

Wiemy już, ile wody zużywa zmywarka i gdzie sprawdzić parametry konkretnego urządzenia. Okazuje się, że duże znaczenie w ekonomicznym zmywaniu odgrywa także racjonalne wykorzystanie urządzenia. Ekologiczne wykorzystanie zmywarki to nie tylko oszczędność wody i prądu, ale także własnego czasu. Dlatego warto stosować się do kilku uniwersalnych wskazówek.

Po pierwsze, oszczędne zmywanie nie wykorzystuje programów zmywania wstępnego. Co prawda jest to wygodne rozwiązanie, jednak w czasie mycia wstępnego zmywarka pobiera dodatkowe litry wody. W praktyce wystarczy oczyścić sztućce z resztek jedzenia, a następnie umieścić w zmywarce. W ten sposób unikamy konieczności wykorzystania programu zmywania wstępnego i zmniejszymy czas zmywania.

Dodatkowy sposób na oszczędność to racjonalne wykorzystanie przestrzeni w zmywarce. Każda zmywarka posiada odpowiedni załadunek, który warto wykorzystać do końca. Zmywanie kilku talerzy nie ograniczy zużycia wody i prądu, natomiast zwiększy częstotliwość zmywania. W praktyce oznacza to zwiększone zużycie mediów, a także własnego czasu. Jeśli chcemy umożliwić sobie zmywanie naczyń w niewielkiej ilości, najlepiej będzie zakupić urządzenia z programem połowy załadunku. Pamiętajmy przy tym, aby odpowiednio układać naczynia i sztućce. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu możemy optymalnie wykorzystać przestrzeń zmywarki.

Nie bez znaczenia okazuje się również dbałość o stan zmywarki. Warto dokonywać przeglądu filtra i regularnie usuwać zanieczyszczenia. Dobrą praktyką jest również wykorzystanie wydajnych tabletek do zmywania, które sprawią, że nasze naczynia i sztućce będą idealnie oczyszczone, a jednocześnie elegancko nabłyszczone.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Podpowiemy Ci między innymi, jak odpowietrzyć hydrofor i wskażemy, jak skutecznie oszczędzić wodę w domu lub na działce.

ikona podziel się Przekaż dalej