Imitacja betonu w płytkach ceramicznych - co wybrać?
Beton architektoniczny jest hitem kilku ostatnich lat. Daje duże możliwości aranżacji nowoczesnych przestrzeni. Architekci wykorzystują go często, projektując loftowe wnętrza. Ale od niedawna na rynku pojawiła się alternatywa - płytki imitujące beton. Dlaczego warto przemyśleć ich zakup zamiast tradycyjnego surowego materiału? Jakie wybrać, żeby spełniły oczekiwania? Jak stworzyć nimi ciekawe wnętrze?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Beton
Uznawany jest za jeden z najbardziej trwałych materiałów dekoracyjnych i użytkowych, stąd między innymi jego ogromna popularność. Jednak jego niezmienność i długowieczność jest uwarunkowana prawidłową konserwacją.
Wymaga impregnacji zwłaszcza w miejscach, w których ma kontakt z wilgocią np. w kuchni, łazience, czy na tarasie. Niezabezpieczony może z czasem tracić swoją pierwotną barwę, a na powierzchni mogą wytworzyć się mało estetyczne zacieki.
Beton nie jest też odporny na pleśń i grzyby, dlatego należy stosować środki do konserwacji, aby udało się utrzymać go w czystości.
Jest ciężki. Duża waga powoduje, że, wymaga specjalistyczne spoiwa, które przytwierdza go mocno do ściany.
Tym samym wkraczamy na grunt montażu. Ułożenie betonu wymaga nie tylko profesjonalnej firmy, ale udziału więcej niż jednej osoby, co zwiększa koszty.
A jeśli o cenie mowa. Ta też nie należy do małych. Jedna płyta betonu architektonicznego to wydatek około 200,00 zł.
Imitacja betonu
Nic dziwnego, że płytki imitujące beton podbijają serca projektantów wnętrz i właścicieli domów. Są trwalszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Nie wymagają konserwacji - wystarczy mycie odpowiednim środkiem. Są odporne na pleśń i grzyby.
Ponadto cena - ona też jest ich niekwestionowaną zaletą. Koszt to około 150-250,00 zł za m2. Ułożenie nie jest tak wymagające, jak w przypadku betonu, co jest jednoznaczne z niższą fakturą za usługę.
Płytki imitujące beton nadają pomieszczeniu ten sam efekt jak beton architektoniczny, oferując jednocześnie większą trwałość oraz wygodę użytkowania.
Jak je wykorzystać?
Co wybrać, żeby podkreślić charakter domu?
O tym właśnie teraz.
Minimalistyczne wnętrza o nietuzinkowym charakterze
Imitacja betonu w postaci płytek ceramicznych lub gresowych stworzy nowoczesne wnętrze. Surowy charakter jego popularnej surowej szarości można wykorzystać zarówno na podłodze, jak i na ścianach, wydzielając i zdobiąc wybraną strefę np. kominek, ścianę nad sofą, czy w korytarzu.
Jeśli masz otwartą przestrzeń, polecamy Ci położyć te same płytki imitujące beton w kuchni i salonie, dzięki czemu wykreujesz jednorodne minimalistyczne wnętrze. Możesz dodatkowo powiększyć przestrzeń, stosując te same płytki na taras.
W takich aranżacjach sprawdzi się z pewnością imitacja betonu w kolorze szarym, taka jak propozycja włoskiej firmy Marazzi Clays Lava Rett dostępna na sklep.terradeco.com.pl.
Jest to płytka w neutralnej szarości - niezbyt ciemnej, ale też nie za jasnej, która nie przytłoczy wnętrza. Jest to ważne, jeśli przestrzeń, którą chcesz wyróżnić, nie jest duża. Skomponuje się ze szklanym stolikiem kawowym, balustradą, a w dodatkach jego urok podkreśli srebro, a nawet miedź, czy złoto. W takim wnętrzu pięknie prezentować się będą proste, nowoczesne meble.
Loftowe wnętrza nie tylko z cegły
Tego typu aranżacje weszły do naszych mieszkań dopiero kilkanaście lat temu, kiedy prywatni właściciele i deweloperzy przystąpili do renowacji starych kamienic. W loftowych wnętrzach surowa cegła to swoisty obowiązek. Tymczasem idealnie pasuje ona do imitacji betonu. Razem tworzą duet, na którego tle wyróżniać się będą metalowe dodatki i proste formy.
W takich wnętrzach sprawdzą się płytki imitujące beton w każdym kolorze. Do większych przestrzeni wybierz ten najciemniejszy, niemal czarny odcień, a do mniejszych - jaśniejszy.
Warto rozejrzeć się w sklepach internetowych z dobrymi jakościowo produktami. Znajdziesz tam między innymi hiszpańskie płytki Alaplana. To firma z bogatą tradycją, charakteryzująca się zaawansowanym procesem technologicznym, który wpływa na wysoką jakość produktów.
Minimalistyczne wnętrze w niewielkim mieszkaniu
Płytki imitujące beton stworzą industrialne wnętrze także w niewielkim mieszkaniu w tradycyjnym, polskim bloku. Sposób montażu i stosunkowo niewielka waga (w porównaniu do płyt betonowych) sprawiają, że możesz je wykorzystać nie tylko na podłodze, ale także na ścianie. Ciekawie podkreślisz nimi wybrane elementy wnętrza np. część wypoczynkową.
Co więcej, imitacja betonu jest idealnym rozwiązaniem do mniejszych mieszkań. Surowy
charakter i minimalistyczne wykończenie powiększają optycznie przestrzeń. Zwłaszcza w przypadku jaśniejszego odcienia szarości, wpadającego wręcz w biel. Tym kolorem doskonale wypełnisz niewielką przestrzeń w łazience lub pod prysznicem, gdzie jasne płytki imitujące beton sprawdzą się idealnie.
Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie ich w sypialni np. na ścianie nad zagłówkiem. Efekt podkreśli indywidualizm i odwagę właścicieli.
Ocieplamy wnętrze
To mit, żetakie aranżacje są zimne. To nie tylko głęboka szarość, grafit i czerń. Oczywiście beton to jest naturalnym, surowym materiałem, więc trudno o intensywne kolory. Jednak w ofercie sklepów internetowych wśród imitacji betonu znajdziesz też cieplejsze, beżowe odcienie.
Co więcej, płytki imitujące beton, najlepiej komponują się z naturalnymi surowcami, takimi jak szkło, czy cegła. Na tej liście jest też drewno. Wystarczy tylko odpowiednio połączyć materiały i faktury, aby stworzyć minimalistyczne wnętrze o ciepłymi przytulnym charakterze.
Aranżacja w dobie betonu
Możliwości wykorzystania imitacji betonu są ogromne. Tym bardziej, że gres nie zna ograniczeń - nie straszne mu wilgoć, grzyb, pleśń, mróz, czy wiatr. Sprawdza się w każdym pomieszczeniu - łazience, kuchni, salonie, sypialni, a płytki na taras można wykorzystać również na balkonie.
Zatem, do dzieła!
artykuł sponsorowany