Imitacja drewna – dlaczego warto ozdobić nim elewację?

Sztuczne drewno na elewacje jako zamiennik drewna naturalnego

Fasady domów z roku na rok ozdabiane są coraz inaczej. Moda architektoniczna się zmienia. Materiały, których używano kiedyś, dziś już nie są na topie. Najnowszym trendy jest elewacja drewniana, która przepięknie podkreślić potrafi bryłę każdego budynku. Drewno świetnie odnajduje się w każdej aranżacji – zarówno klasycznej, jak i współczesnej. Drewno bez cienia wątpliwości jest materiałem szlachetnym i pięknym, jednak niezwykle wymagającym. O drewno trzeba systematycznie dbać, a więc wykonywać przy nim zabiegi pielęgnacyjne. Bez nich może okazać się bowiem, że drewno zniszczeje, a dom nie będzie ładnie wyglądać. Konserwacja drewnianej elewacji to podstawa, która pozwoli zachować budynek w nienagannej kondycji.

Kolejną kwestią w przypadku drewnianej elewacji jest łatwopalność. Elewacja każdego domu powinna spełniać parametr NRO, więc drewno nie może być podatne na działanie ognia. Ciężko jest znaleźć naturalne deski, które będą spełniać ten warunek – a jeśli już się je znajdzie, zazwyczaj okazują się bardzo drogie. Pojawia się też kwestia montażu drewna, który wcale nie jest prosty. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi imitacja drewna! Jest to jeden z ciekawszych materiałów, wpisujących się w aktualne trendy. Jako że nie każdy może pozwolić sobie na drewno naturalne, na rynku pojawił się jego zamiennik – drewno syntetyczne. Panele drewniane są bardzo wytrzymałe, lekkie, łatwe do zamontowania i estetycznie wyglądające. Imitacja drewna doskonale odzwierciedla naturalne drewno, jest niepalna i w pełni bezpieczna. Imitacje drewna na elewacje w dobrej cenie znajdziesz tutaj: www.rodeo-dr.pl.

Dlaczego warto wybrać syntetyczne drewno na elewacje?

Syntetyczne drewno na elewacje można kupić w wielu wzorach i kolorach, a więc możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Oprócz designu warto jednak zwrócić uwagę na inne cechy wyróżniające deski imitujące drewno:

 • Wykonane są z bezpiecznego materiału, który jest niepalny.
 • Są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają regularnej konserwacji.
 • Imitacja drewna nie chłonie wilgoci, więc nie kurczy się i nie pęcznieje.
 • Sztuczne drewno odporne jest na promienie UV czy inne szkodliwe czynniki (jak pleśń, grzyby lub owady).
 • Materiał nie zmienia się pod wpływem temperatury.
 • Powierzchnia sztucznych desek z drewna jest jednolita – nie ma więc na niej np. pęknięć czy zadrapań.
 • Imitacja drewna jest dość elastyczna, więc materiał nie pęka i nie wypacza się.
 • Syntetyczne drewno jest lekkie i bardzo łatwe w montażu.

Syntetyczne drewno na elewacje – lepsze niż elewacja drewniana?

Montaż desek elewacyjnych z drewna syntetycznego

Imitacja drewna, w przeciwieństwie do naturalnych desek, jest prosta do zamontowania na elewacji. Jeżeli będziesz przestrzegać wszystkich najważniejszych zasad montażu, syntetyczna elewacja będzie służyć przez wiele kolejnych lat na budynku. Najważniejsze to pamiętać o tym, że:

 1. Deski imitujące drewno należy montować na oczyszczonej, suchej ścianie.
 2. Montaż wykonywany być musi w odpowiednich warunkach atmosferycznych.
 3. Wystarczy pokryć powierzchnię ściany klejem, a następnie docisnąć deskę.
 4. Należy pamiętać o tym, aby powierzchnia kleju była zawsze świeża.
 5. Warto stosować krzyżyki wyrównujące do płytek w celu otrzymania równej szczeliny.

W przypadku imitacji drewna nie musisz martwić się o specjalistyczny montaż – zupełnie inaczej niż w przypadku naturalnego drewna. Nie pojawią się te problemy konstrukcyjne czy z izolacją cieplną. Również, jeżeli chodzi o koszty eksploatacyjne, montaż imitacji drewna jest o wiele bardziej opłacalny. Wizualnie efekt będzie podobny, jednak po montażu nie pojawią się zmartwienia dotyczące impregnacji czy ewentualnych problemów z bezpieczeństwem elewacji.

Czy imitacja drewna na elewacji to dobry pomysł?

Oczywiście, że tak! Panele imitujące drewno cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Struktura imitacji drewnianych płytek do złudzenia przypomina naturalne drewno, więc może stanowić przepiękną i ciekawą ozdobę całej nieruchomości. Materiał jest poza tym wszechstronny, więc można wykorzystać go nie tylko do samej elewacji, ale też np. do wykończenia detali domu.

Jeśli marzysz o drewnianej elewacji, jednak przeszkodą staje się konieczność impregnowania drewna oraz jego cena, warto zastanowić się nad jego imitacją. Syntetyczne drewno na elewacje do złudzenia przypomina drewniane panele. Z imitacją drewna utrzymanie fasady domu w idealnym stanie będzie jednak łatwiejsze, prostsze i przyjemniejsze.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny