Dlaczego tak ważne jest impregnowanie klinkieru

Cegła klinkierowa jest produktem naturalnym, dającym nam cały szereg możliwości zarówno do tworzenia elewacji, jak i wykończenia wnętrz. Decydując się na płytki klinkierowe czy inne formy cegły klinkierowej, spotkamy się z dużą różnorodnością formatów, faktur oraz barw. Pamiętajmy jednak, że cegła klinkierowa nie jest materiałem odpornym na brud, przez co wymagane jest impregnowanie klinkieru, a mowa tutaj o impregnacji kostki brukowej, ale także impregnacji cegły wewnątrz pomieszczeń. Warto również zastanowić się nad wodoodporną impregnacją.

Konserwacja klinkieru w postaci impregnowania jest zabiegiem, który zabezpiecza naszą cegłę klinkierową przed podatnością na brud, ale również przyjmowaniem wilgoci. Jeśli dobrze dobierzemy impregnat do klinkieru, w przypadku elewacji wykonanej z tego materiału, unikniemy pojawiania się wykwitów, nieestetycznych zacieków, a także uszczelnimy spoiny między cegłami.

Pamiętajmy, że środek do konserwacji klinkieru przyda nam się w szczególności, gdy nasze ogrodzenie znajduje się przy drodze, ponieważ to właśnie w tym miejscu, ogrodzenie ulega największemu zabrudzeniu, między innymi poprzez chlapanie aut. Impregnacja kostki brukowej, płytek klinkierowych wykorzystanych na elewacji, czy przy ogrodzeniach, wpływa również na sposób czyszczenia cegły, ponieważ zazwyczaj przebiega to samoistnie podczas opadów deszczu, ale jeśli mamy potrzebę umycia cegły, wtedy wystarczy spłukać ją wodą z węża ogrodowego. Trochę inaczej przebiega czyszczenie, gdy wykonana została impregnacja cegły wewnątrz budynku. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Bardzo popularny środek konserwacji klinkieru to między innymi Primacol Klinkier Pro, za którego 4 l zapłacimy około 57 zł. Innym rozwiązaniem może być Feda, której 5 l kosztuje 218 zł, albo Nanomagic, za którego 1 l wydamy 35 zł. Dodatkowo możemy też skorzystać z Ultrament impregnat do klinkieru, którego koszt to około 82 zł za 2,5 l.

Impregnacja cegły klinkierowej maszynowej

Cegła klinkierowa maszynowa jest materiałem, charakteryzującym się bardzo małą nasiąkliwością, przez co do tego impregnowania klinkieru, potrzebujemy odpowiedni rodzaj impregnatu. Dlatego pamiętajmy, że jeśli mamy do czynienia z tym klinkierem, powinniśmy korzystać z impregnatów z rozpuszczalnikami, dlatego, że te bez nich, są nietrwałe.

Do tego typu cegły klinkierowej, najlepszym sposobem wodoodpornej impregnacji, będzie użycie do niej środka Dynasil klinkier, który jest rozpuszczalnikowym impregnatem. Środek doskonale penetruje cegłę, bez różnicy, czy wykonywana jest impregnacja kostki brukowej, czy elewacyjnej, nawet jeśli, cegła ma niską nasiąkliwość. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnacie do drewna?

Taki środek wodoodpornej impregnacji zapewnia nam dokładne zabezpieczenie przed wodą, a także całkowitą ochronę cegły, ale i fug, o których wiele osób zapomina i stają się one problemem. Warto wiedzieć, że 1 l tego preparatu wystarczy nam nawet na około 7-8 metrów kwadratowych.

Impregnacja cegły klinkierowej ręcznie formowanej

Cegła klinkierowa ręcznie formowana jest materiałem, o którym wie wiele osób, wykonujących elewację. Jest ona bardzo popularnym materiałem, który doskonale sprawdza się również do aranżacji wnętrz, np. łazienek, kuchni, salonów, a nawet sypialni, dlatego warto wiedzieć też, jak przebiega impregnacja cegły wewnątrz.

Ze względu na to, że cegła może występować w pomieszczeniach, jej konserwacja staje się bardzo ważnym elementem, ale musimy pamiętać o tym, że nie powinniśmy używać do tego impregnatów rozpuszczalnikowych, ponieważ mogą one zaszkodzić powietrzu w domu i też lokatorom.

Najbardziej polecanym i sprawdzonym przez wiele osób sposobem jest wykorzystanie impregnatu do klinkieru marki Dynasil ST, który nie zawiera w swoim składzie rozpuszczalnika. Dodatkowo chroni on cegły przed wodą i tłustymi plamami. Idealnie penetruje całą cegłę, a ponadto ożywia kolor cegły. Przy zakupie 1 l tego specyfiku, mamy możliwość użycia go na 5 m2 powierzchni. Sprawdź także ten artykuł o impregnatach do kamienia naturalnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny