Impregnaty do różnych materiałów - rodzaje, ceny, opinie, porady użytkowe

Na hasło impregnat akrylowy od razu nasuwa nam się skojarzenie z drewnem. Oczywiście jest to słuszna droga. Ten materiał wymaga regularnej pielęgnacji by na długo zachował swój urok. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją też inne preparaty ochronne. Stosuje się je do budulca, który na pierwszy rzut oka nie potrzebuje zabezpieczenia. Mamy, więc impregnat do kamienia, cegieł czy betonu. Opiszemy wszystkie podane rodzaje, przejrzymy też ich ceny i porady użytkowe.

Rodzaje preparatów ochronnych – środek impregnujący drewno

Impregnaty to substancje o bardzo ważnym przeznaczeniu. Służą do nasycania tkanin i takich materiałów jak drewno, papier czy kamień. Zabieg impregnacji wykonuje się w celu uzyskania konkretnego efektu. W zależności od zastosowanej substancji, wymienione wcześniej materiały zyskują dodatkowe właściwości. Należy do nich niewrażliwość (na przykład drewno nie nasiąka wodą), niepalność, nieprzepuszczalność gazów i powietrza. W wyniku impregnacji można też uzyskać odporność na działanie chemikaliów. Najczęściej stosowane są impregnaty do drewna, cegieł, betonu i kamienia.

Na początek zajmiemy się pierwszymi z wymienionych. Impregnat do drewna spełnia kilka ważnych zadań. Sprawia, że materiał, do którego jest przystosowany staje się bardziej odporny. Jest to szczególnie istotne na zewnątrz domu. Środek impregnujący drewno chroni je przed promieniowaniem UV, wilgocią i wodą. Solny impregnat do drewna zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Potrafi też w pewnym stopniu ochronić materiał przed ogniem. Może być bezbarwny lub zawierać barwnik. Najczęściej występuje w postaci proszku lub koncentratów do rozpuszczenia w wodzie. Przykładem takiego środka jest Impregnat Ekspress Ogród firmy Drewnochron. Cena pięciolitrowego pojemnika wynosi około70 zł.

Do stosowania na zewnątrz przeznaczony jest też rozpuszczalnikowy środek impregnujący drewno. Wnika w drewno bardzo głęboko chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. By uzyskać pełną skuteczność drewno trzeba pokryć nim dwukrotnie. Warto też dodać, że te preparaty najczęściej są barwiące. Nadają drewnu bardzo ciekawy kolor. W produkcji tego typu środków specjalizują się firmy Drewnochron, Sadolin czy Vidaron. Cena zależy od pojemności zbiornika. Może się, więc wahać od 30 do około 100 zł. Wodorościeńczalny impregnat do drewna również głęboko w nie wnika. Nie tworzy jednak powierzchni ochronnej. By móc stosować go na zewnątrz budynku potrzebny będzie dodatkowy impregnat akrylowy.

Czas na ostatnią grupę preparatów ochronnych. Chodzi tu o środek impregnujący drewno na bazie oleju. Polecany jest przede wszystkim do pokrywania balustrad, tarasów czy elementów architektury ogrodowej. Oleje zabezpieczają drewno i podkreślają jego naturalne piękno. W tej kategorii wyróżnia się firma Altax(około 90 zł za 2,5 litra oleju), Drewnochron(80 zł 2,5 litra) oraz Viradon i Sadolin w zbliżonych cenach. Warto też zwrócić uwagę na lakierobejcę. Jest to impregnat akrylowy, poliuretanowy lub akidowy. Dobrze chroni przed różnymi niekorzystnymi czynnikami oraz podkreśla naturalny wygląd drewna. Tu również wyróżniają się firmy Drewnochron, Sadolin i Altax. Zbierają bardzo dobre opinie.

Impregnacja fug i betonu

Zabezpieczanie drewna za pomocą różnych środków jest powszechnie znane. Warto, zatem wiedzieć, że możliwa jest też impregnacja fug oraz betonu. Najpierw zajmiemy się pierwszą z wymienionych. Tego typu zabiegi stosuje się zazwyczaj na zewnątrz budynku na tarasach i balkonach. W tych miejscach woda może przenikać pod płytki gresowe i gipsowe oraz inne nieszkliwione. Impregnacja fug jest, więc ważnym zabiegiem, do którego wykorzystuje się preparaty rozpuszczalnikowe. Najlepsze są te przepuszczające parę i wnikające w głąb powierzchni. Dobrym przykładem takiego środka jest impregnat do płytek i fug Atlas. Cena z pięć litrów mieści się w granicach 80 zł.

Impregnacja fug to nie wszystko. Ważnym zabiegiem jest też ochrona betonu za pomocą preparatów hydrofobowych. Zabezpieczają materiał przed wodą i zwiększają jego żywotność oraz wytrzymałość. Co ciekawe mogą też podnosić jego atrakcyjność. W tej kategorii mamy impregnaty koloryzujące, do powierzchni betonowych matowych i błyszczących. Można stosować je na litych posadzkach, ale też na kostkach betonowych. Dla przykładu preparat o nazwie Aksil chroniący beton przed wodą nie jest zbyt drogi. Cena za 5 litrów to tylko 110 zł.

Impregnat do kamienia i cegły – cena i opinie

W sprzedaży znajdziemy też impregnaty do cegieł. Można podzielić je na kilka rodzajów. Mamy tu środki do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ponadto rozróżniamy impregnaty do cegieł rozbiórkowych, specjalne woski i preparaty hydrofobowe. W większości są to substancje zawierające barwniki. Wnikają bardzo głęboko w strukturę materiału, zwiększają jego wytrzymałość i delikatnie zmieniają kolor. Tymczasem odmiany bezbarwne tworzą niewidzialną barierę ochronną zbierając przy tym bardzo dobre opinie. Ceny w zależności od zastosowania i opakowania wynoszą 30-70 zł.

Ostatni na naszej liście będzie impregnat do kamienia naturalnego. Świetnie nadaje się do zabezpieczania piaskowca, granitu, łupka czy też marmuru. Wbrew pozorom te materiały również bywają wrażliwe na wilgoć, innymi słowy wchłaniają wodę. Do tego mogą dochodzić plamy z różnych substancji psujące wygląd i strukturę kamienia. Warto, więc zadbać o jego powierzchnię. Skuteczność zapewnia tylko profesjonalny impregnat do kamienia. Dobre opinie na rynku zdobywa Siloxan, preparat występujący pod kilkoma postaciami. Do tego warto zwrócić uwagę na takie marki jak Ager, Dynasil czy Anty-Plama.