Impregnat do drewna – podstawowe informacje pomocne w wyborze

Metody impregnacji drewna, czyli jak prawidłowo zabezpieczyć drewno

Impregnacja drewna metodą natryskową odbywa się przy pomocy spryskiwacza pneumatycznego, który odpowiednio nakłada środki ochronne na drewno. Niestety minusem są duże straty impregnatu przy pielęgnacji trudno dostępnych miejsc.

Malowanie drewna to metoda najbardziej popularna, ponieważ z dużą łatwością można ją wykorzystywać w warunkach domowych. Potrzebny jest pędzel, gąbka czy wałek.

Impregnacja drewna, która może odbywać się jeszcze w zakładzie przemysłowym to tzw. zanurzanie oraz metoda próżniowo-ciśnieniowa. Są to metody bardzo skuteczne, gdyż preparaty wnikają w głąb surowca, ale praktycznie niemożliwe do wykonania w domu.

Rodzaje impregnatów do drewna konstrukcyjnego a ich funkcje

Impregnat solny zabezpiecza konstrukcję przed pleśnią, grzybami, szkodnikami, a także - co bardzo ważne - jest ogniochronny. Nie nadaje się jednak do zabezpieczenia elementów, które mają kontakt z wodą czy wilgocią, ponieważ preparat jest zmywalny przez wodę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Impregnat olejowy natomiast chroni przed działaniem wilgoci, jest drewnochronny, gdyż zabezpiecza drewno przed pękaniem oraz zabrudzeniami. Chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Obecny jest zarówno w różnych kolorach, jak i bezbarwny.

Impregnat akrylowy produkowany jest na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem pigmentów barwiących, które nadają nieskazitelne kolory impregnowanej powierzchni.

Który impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać, czyli przegląd polecanych produktów – Sadolin, Vidaron, Jedynka, Altax, Xylomal

Zabierając się do procesu impregnacji, zwłaszcza w warunkach domowych, należy zastanowić się, jaki impregnat do drewna wybrać. Cena, kolory, opinie czy obiektywny ranking to czynniki, które wpływają na wybór. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym produktom, zwrócić uwagę, czy są ogniochronne, drewnochronne oraz chroniące przed wilgocią czy UV.

Impregnat do drewna Sadolin Classic Hybrydowy tworzy specjalną powłokę ochronną, która łączy charakterystyczną cechę dla impregnatów związaną z zabezpieczeniem drewna przed biodegradacją ze wzmocnioną ochroną przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Impregnat Sadolin chroni przed grzybami i glonami tworząc matową, trwałą powłokę. Producent Sadolin gwarantuje nawet do 7 lat ochrony drewna. Cena waha się w granicach od około 80 zł za bezbarwny o poj. 5 litrów do 130 zł za kolorowy o poj. 9 litrów.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego Vidaron – koncentrat 1:9 chroni drewno przed działaniem owadów i grzybów powodujących biologiczny rozkład drewna. Skutecznie chroni przed działaniem warunków atmosferycznych − jest praktycznie niezmywalny. Jednakże w zależności od narażenia na działanie wody proporcje koncentratu do przygotowania gotowego produktu są różne. Od 14 kg koncentrat/m³ do 60 g koncentratu/m² powierzchni drewna. Impregnat Vidaron kosztuje około 100 zł za 5 litrów bezbarwnego oraz kolorowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze impregnatu do drewna?

Polecane impregnaty do drewna - zobacz ceny!

Jedynka Deco & Protect Impregnat 3w1 to produkt jednocześnie drewnochronny oraz używany do czynności dekoracyjnych. Impregnat akrylowy, który tworzy powłokę o zwiększonej odporności na mikroorganizmy, podkreślając naturalny wizerunek drewna. Impregnat Jedynka ma bardzo dużą wydajność. Nawet do 18 m²/l przy malowaniu jednej warstwy. Cena waha się w granicach 100 zł za 5 litrów.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego Altax chroni drewno przed biokorozją utrudniając działanie grzybów, pleśni oraz owadów. Produkt Altax znalazł szerokie zastosowanie w impregnacji i ochronie więźb dachowych, odeskowania czy konstrukcji szkieletowych. Dodatkowym efektem jest zabarwienie drewna na zielono po zastosowaniu, dlatego należy pamiętać, iż nie jest on bezbarwny. Cena oscyluje w okolicach 60 zł za 5 litrów.

Niedawno jeszcze na rynku obecny był żywiczy impregnat do drewna Xylomal. Również wysoce wydajny, choć o małej intensywności barwy. Produkt Xylomal został jednak ostatecznie wycofany ze sprzedaży.

Drewno konstrukcyjne oraz polecane impregnaty do drewna konstrukcyjnego na zewnątrz, najlepsi producenci oraz ceny
Impregnaty do drewna konstrukcyjnego na zewnątrz – rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady
Przykładowe impregnaty do drewna konstrukcyjnego

Nazwa produktu

Wydajność

Cena

Sadolin Classic Hybrydowy

14 m²/l

80 zł – 130 zł

(obj. 5 – 9 litrów)

Impregnat Vidaron - koncentrat

14 kg/ m³ – 80 g/ m²

90 zł – 100 zł

(obj. 5 litrów)

Jedynka Deco & Protect 3w1

do 18 m²/l

około 100 zł (obj. 5 litrów)

Impregnat do drewna konstrukcyjnego Altax

8 m²/l

około 60 zł

(obj. 5 litrów)

Impregnacja drewna – od czego zacząć i na co zwracać uwagę

Prawidłowe przygotowanie i zasady impregnacji, czyli gwarancja sukcesu

Należy zabezpieczyć stanowisko pracy przed zabrudzeniem poprzez wyłożenie specjalnej folii ochronnej. Temperatura otoczenia również ma znaczenie w powodzeniu procesu impregnacji. Nie powinno być za zimno (nie mniej niż 5 stopni) oraz za gorąco (nie więcej niż 25 stopni). Sprawdź także ten artykuł o impregnatach Vidaron.

Drewno przed impregnacją nie powinno być przechowywane w niekorzystnych warunkach na zewnątrz np. na dużym mrozie czy poddane dużemu nasłonecznieniu. Wtedy nawet najlepsze impregnaty do drewna konstrukcyjnego nie spełnią swojej funkcji w 100%.

Do malowania drewna najczęściej wykorzystuje się tradycyjny pędzel. Impregnat olejowy czy też impregnat akrylowy nakłada się płynnymi ruchami zgodnie z kierunkiem słojów. Zapobiega to powstawaniu smug na impregnowanej powierzchni. W przypadku odnawiania wystarczy zeszlifować resztę pozostałego preparatu i nanieść nową warstwę.

Małe podsumowanie – duży wybór

Należy zastanowić się, jakim impregnatem do drewna będziemy zabezpieczać powierzchnię. Czy będzie to impregnat olejowy czy impregnat akrylowy? Czy ważne jest, żeby był ogniochronny, drewnochronny czy dodatkowo jeszcze tworzył powłokę dekoracyjną?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione produkty, ciężko byłoby stworzyć ranking, ponieważ każdy z tych impregnatów do drewna konstrukcyjnego posiada bardzo dobre opinie. Różnią się w niewielkim stopniu między sobą. Jeśli mielibyśmy kierować się wydajnością produktu, to na uwagę zasługuje Jedynka Deco & Protect 3 w 1. Jeśli natomiast głównym czynnikiem decydującym o wyborze byłaby cena, to najlepszym wyborem będzie impregnat firmy Altax. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnatach do cegieł?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny