Po co impregnat do kostki brukowej?

Impregnacja kostki brukowej

Warto podkreślić fakt, że niekiedy kostka jest impregnowana już fabrycznie. Na etapie jej produkcji stosuje się dodatkową hydrofibizację kostki SCN (System Czystej Nawierzchni). Sprawia to, że produkt finalny jest bardzo dobrze zabezpieczony przez zabrudzeniami, które negatywie wpłynęłyby na jego estetykę.

Jednak system ten wykorzystywany jest relatywnie rzadko. Tam, gdzie go nie ma, koniecznym okazuje się być impregnat do kostki brukowej. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jakiego produktu w tym celu użyć.

Impregnat do kostki brukowej stworzony na bazie wody nie wytrzymuje próby czasu, jego użycie wystarcza maksymalnie na rok, po czym produkt wypłukuje się.

Dużo bardziej poleca się środki wyprodukowane choćby na bazie butanolu oraz silikonów, okazują się bowiem znacznie trwalszym rozwiązaniem. Silikonowy impregnat daje jednocześnie ciekawy pod względem estetycznym efekt mokrej kostki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Na rynku dostępne są także impregnaty do kostki brukowej polimerowe. Co je wyróżnia?

  • Choć ich cena nie należy do niskich, uważane są za te o najtrwalszym działaniu.
  • Dzięki nim impregnacja kostki brukowej wystarcza na długo.

Impregnat barwiący czy impregnat z Polbruku? A może Bruklux?

Impregnaty z Polbruku znane są z pewnością tym wszystkim, którzy u tego producenta nabywali również kostkę. Ponad 25 lat doświadczenia na rynku pozwoliło firmie zaoferować dziś wysokiej jakości produkty w niewygórowanych cenach. Poleca się szczególnie impregnaty tej marki przeznaczone na zimę, dzięki którym można w dużym stopniu wydłużyć żywotność kostki.

Marka Feda przygotowała zaś między innymi produkt zwiększający intensywność barw, którego użycie skutkuje pojawieniem się efektu mokrej kostki.

Obie marki oferują produkty, dzięki którym konserwacja kostki brukowej zostaje w dużej mierze ułatwiona. Również nowoczesne preparaty do czyszczenia kostki brukowej godne są polecenia.

Ciekawą ofertę ma także marka Bruklux, która zasłynęła z produkcji świecącej kostki brukowej. Proponuje ona zarówno klasyczny impregnat, jak i ten w wersji barwiącej. Dzięki nim odporność kostki na ścieranie znacznie się zwiększa, a kolory nie blakną. A może zainteresuje cię także ten artykuły o czyszczeniu kostki brukowej?

Dlaczego efekt mokrej kostki?

Dzięki użyciu impregnatu z tym właśnie efektem sprawić można, że kostka będzie miała znacznie bardziej intensywne barwy, prezentując się niczym nowa.

Ponadto w znacznym stopniu opóźnia powstawanie na jej powierzchni nieestetycznych wykwitów czy innych zmian. To także jej istotna zaleta.

Impregnat barwiący czy silikonowy impregnat?

Nowoczesny impregnat barwiący

Nowoczesny impregnat barwiący wyróżnia się następującymi cechami:

  • pomaga podrasować kolor starej i zniszczonej kostki brukowej
  • pozwala zupełnie zmienić barwę kostki (dzieje się tak w przypadku modeli, które nie zostały w sposób fabryczny barwione)
  • pomaga w utrzymaniu czystości
  • zabezpiecza kostkę przed wykwitami i zabrudzeniami.

Impregnaty barwiące dostępne są w różnej kolorystyce, klienci do wyboru mają, m.in. barwę szarą, grafitową czy czerwoną, którą dobierają zwykle do elewacji domu, nie zapominając o własnych preferencjach.

Zwróćmy uwagę na to, iż impregnat barwiący schnąć musi przynajmniej 12 godzin. Niekiedy wystarcza tylko jedna jego warstwa, jednak znacznie częściej nakłada się dwie lub nawet trzy.

Polecana pompy ciepła - zobacz najlepsze promocje!

Silikonowy impregnat dla wymagających

Silikonowe impregnaty, jak już wspomnieliśmy, w bardzo ciekawy sposób łączą w sobie funkcjonalność i dbałość o walory estetyczne kostki. Ich ceny utrzymują się zwykle w przedziale 60-200 złotych w zależności od producenta oraz wielkości opakowania. Sprawdź także ten artykuł o impregnatach do kamienia naturalnego.

Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że produkty te nie zabezpieczają powierzchni przed działaniem promieniowania UV czy też szkodliwym działaniem soli. Zapewnią jednak kostce zarówno właściwości oleofobowe, jak również hydrofobowe.

Konserwacja kostki brukowej z wykorzystaniem tego typu produktów należy jednak w naszym kraju do bardzo popularnych. Wszystko wskazuje na to, że pozostanie tak nadal.

Efekt mokrej kostki brukowej, czyli impregnacja kostki brukowej i polecany impregnat do kostki brukowej
Impregnaty do kostki brukowej – rodzaje, ceny, opinie, porady użytkowe

Co do czyszczenia kostki brukowej?

Czyszczenie kostki brukowej bez tajemnic

Pamiętajmy, że nie tylko impregnacja jest ważnym elementem dbania o kostkę. Czyszczenie kostki brukowej to również istotna kwestia, której nie można zaniedbać. Specjaliści sugerują, by robić to przynajmniej 3,4 razy w roku.

Aby pozbyć się chwastów wystających spomiędzy kostek, warto użyć zarówno środków chemicznych, jak i tradycyjnych (na przykład zwyczajnej drucianej szczotki).

Pistolet piaskowy upora się z zanieczyszczeniami, natomiast myjka ciśnieniowa świetnie poradzi sobie z nieestetycznymi nalotami czy też pleśnią.

Gruntowanie kostki brukowej coraz bardziej popularne

Spore grono tych, którzy nie zakupili kostki brukowej impregnowanej fabrycznie (bo ta nie cieszy się w naszym kraju bardzo dużym powodzeniem), decyduje się na zakup profesjonalnego środka. Kiedy należy go zastosować? Tutaj opinie bywają różne. Kiedy zabrać się do gruntowania kostki brukowej?

Jedni twierdzą, że powinno się to zrobić najpóźniej miesiąc po jej położeniu, inni natomiast uważają, że jeśli pojawią się na niej nieestetyczne wykwity, należy poczekać z położeniem impregnatu dwa lata. Wcześniej bowiem gruntowanie kostki brukowej nie ma według nich sensu.

Cena impregnatów do kostki brukowej i opinie o nich

Ceny impregnatów do kostki granitowej oraz brukowej

Kostka granitowa także powinna być odpowiednio impregnowana. Użyć można w tym celu dokładnie tego samego środka, który wykorzystano do konserwacji kostki brukowej.

Najtańsze (i zarazem najmniej trwałe) produkty do kostki granitowej na bazie wody nabyć możemy już za około 40 złotych za 10 litrów. Za te silikonowe zapłacimy zwykle około 100 złotych. Sprawdź także ten artykuł o błędach przy układaniu kostki brukowej.

Opinie klientów

Kupujący określają impregnaty polimerowe jako te, które najdłużej zachowują swoje właściwości.Często decydują się na to, by zainwestować w droższy produkt, bo jest to inwestycja nawet na kilka lat.

A co z impregnatami silikonowymi? Pojawiają się głosy mówiące, że efekt estetyczny ustępuje, kiedy całkowicie wyparują rozpuszczalniki takiego impregnatu. Warto jednak wiedzieć, że to nie wpływa negatywnie na jego właściwości.

Co do impregnatów wodnych, klienci dość szybko zdają sobie sprawę z ich nietrwałości, są one jednak bezpieczne dla środowiska.

Opinia ekspertów

Specjaliści zdecydowanie polecają zakup produktów silikonowych lub polimerowych, biorąc pod uwagę przede wszystkim ich trwałość oraz właściwości.

Warto mieć na uwadze, że impregnat nabywany jest raz na kilka lat, zatem lepiej zapłacić więcej i cieszyć się dobrym wyglądem kostki przez długi czas.

Produkty marki Feda, Polbruk i Bruklux poleca się jako te, dzięki którym zadbamy o kostkę brukową kompleksowo. Wiedząc więcej o impregnacji kostki brukowej, zapewniamy sobie lepszy wygląd przestrzeni! Sprawdź także ten artykuł o rodzajach kostki brukowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny