Do czego służy impregnat do drewna i jaki impregnat Vidaron wybrać do różnych rodzajów drewna?

Impregnacja drewna

W naturalnych warunkach leśnych drewno ulega rozkładowi, do czego przyczynia się wilgoć, owady i grzyby. Drewno użytkowe, szczególnie wykorzystywane na zewnątrz, także ulega tym procesom. Aby temu zapobiec i zachować przedmioty drewniane na lata, stosuje się impregnat do drewna, czyli nasącza drewno środkiem konserwującym. Już w starożytności impregnowane drewno przez natłuszczanie go olejami. Obecnie stosuje się środki chemiczne mające na celu zabezpieczyć drewno przed owadami, wilgocią, promieniami UV i grzybami.

Przemysłowo stosuje się impregnację głęboką lub ciśnieniowo-próżniową. Najpopularniejszą metodą impregnacji, którą można wykonać samodzielnie, jest impregnacja powierzchniowa. Wykonuje się ją przez nanoszenie impregnatu pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową.

Impregnat do drewna - zastosowanie

Impregnat Vidaron wybieramy w zależności od tego czy chcemy pokryć drewno surowe czy też wcześniej malowane lub meble ogrodowe. Surowe drewno, na przykład drewniane domy, altany, drewno konstrukcyjne czy też więźbę dachową, należy zabezpieczyć przed grzybami i owadami. Dobrym rozwiązaniem będzie tu impregnat ochronne gruntujący Vidaron lub impregnat grunt Drewnochron. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Natomiast płoty, meble ogrodowe lub balustrady stosuje się impregnaty ochronno dekoracyjne   VIDARON lub Drewnochron. Impregnat powłokotwórczy Vidaron z teflonem dodatkowo zabezpiecza drewno przed deszczem, śniegiem i promieniami UV. Do drewna, które było wcześniej malowane i warto je odświeżyć, stosuje się renowacyjny impregnat Vidaron.

Impregnaty Vidaron - zastosowanie, kolory, ceny, opinie użytkowników

Impregnat Vidaron bezbarwny ochronno-gruntujący

Drewno surowe używane jest najczęściej jako drewno konstrukcyjne do budowy domów, altan, stolarki okiennej, drzwiowej czy też ogrodzeń. Drewno konstrukcyjne, które nie zostało wcześniej zaimpregnowane, wymaga zabezpieczenia przed wilgocią, owadami i grzybami. Preparaty gruntujące bezbarwne Vidaron czy Drewnochron wnikają głęboko w strukturę drewna i zabezpieczają je od wewnątrz. Preparat ten zmniejsza również chłonność drewna, które staje się mniej narażone na wilgoć.

Impregnat ochronny gruntujący Vidaron to środek bezbarwny. Jego wydajność wynosi 6 m2 na litr. Cena opakowania 700 ml wynosi około 25 zł, zaś opakowania 9 l waha się w granicach 185 do 200 zł. Jego zastosowanie to przede wszystkim zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego, altan, domów i drewutni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnatach do cegły?

Polecane impregnaty do drewna - zobacz ceny!

Impregnaty ochronno-dekoracyjne Vidaron

Do mniejszych elementów drewnianych, które nie mają bezpośredniej styczności z gruntem i wodą, Vidaron zaleca preparat powłokotwórczy z teflonem. Preparat ten nie tylko chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi, lecz także tworzy na jego powierzchni powłokę zabezpieczającą przed biokorozją jak sinizna, grzybami czy glonami. Lekko matowa powłoka podkreśla piękno słojów drewna. Impregnat ten ma sporą wydajność 11 m2 na litr. Dostępne są takie kolory jak: sosna, robinia, orzech, teak, mahoń amerykański i szlachetny, dąb bielony, palisander królewski i indyjski, sekwoja, wenge, heban, antracyt oraz klon. Impregnat ochronno-dekoracyjny to wybór wart rozważenia.

Impregnat Vidaron jako impregnat do drewna oraz inne impregnaty ochronno-dekoracyjne i ich cena, opinie, porady i zalety
Impregnaty Vidaron - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady użytkowe

Preparat powłokotwórczy sprzedawany jest w opakowaniach 700 ml, 2.5 l, 4.5 l i 9 l. Cena za opakowanie 700 ml wynosi od 15 do 23 zł. Preparat ten zbiera dobre opinie jako jeden z najlepszych impregnatów, który łatwo się nanosi i dobrze wnika w drewno. Użytkownicy chwalą również stosunek jakości do ceny.

Do mebli ogrodowych Vidaron zaleca impregnaty ochronno dekoracyjne ogrodowe. Preparaty te mają podobne działanie i zastosowanie jak impregnaty powłokotwórcze, lecz schną znacznie szybciej. Czas schnięcia wynosi jedną godzinę. Wydajność tego preparatu to 10 m2 na litr. Jego cena za opakowanie 4.5 l waha się od 75 do 87 zł. Mamy do wyboru następujące kolory: dąb bielony, złoty i ciemny, teak, mahoń, palisander, sekwoja, antracyt, szary, limonkowy i lazurowy.

Użytkownicy wyrażają pochlebne opinie o tym impregnacie z uwagi na jego wydajność, łatwość stosowania i przystępną cenę.

W przypadku elementów drewnianych bardziej narażonych na działanie czynników atmosferycznych należy wcześniej zastosować bezbarwny impregnat gruntujący Vidaron. Sprawdź także ten artykuł o wyborze impregnatu do betonu.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Do zabezpieczania mebli ogrodowych Vidaron oferuje impregnaty ochronno-dekoracyjne powłokotwórczy i ogrodowy oraz lakierobejce. Jeśli meble ogrodowe narażone są na dużą wilgoć oraz szkodniki, warto najpierw zastosować bezbarwny impregnat gruntujący. Następnie należy nanieść impregnat ochronno dekoracyjny w wybranym kolorze. W ofercie Vidaron znajdziemy kolory, które z łatwością można dobrać do stylu ogrodu.

Po impregnacji meble ogrodowe są już zabezpieczone przed owadami, grzybami i pleśnią. Warto je jednak dodatkowo zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Farby do drewna Vidaron nie są oferowane przez tę firmę. Jako farby do drewna Vidaron oferuje lakierobejce ochronno-dekoarcyjne w wielu kolorach. Aby dodatkowo wzmocnić na przykład blaty stołów można zastosować lakierobejce super wydajne, które zabezpieczą stoły przed plamami z kawy, alkoholu czy innych oraz przed zadrapaniami i zarysowaniami. Lakierobejce należy nanieść 2 razy, dzięki czemu uzyskuje się trwałe zabezpieczenie drewna.

Impregnacja drewna to najlepszy sposób, aby twoje meble ogrodowe, altany czy ogrodzenia drewniane służyły wiele lat. Wysokiej jakości produkty Vidaron jak impregnaty i lakierobejce sprawią, że elementy drewniane ogrodu będą długo cieszyły oko pięknym wyglądem. Impregnat ochronno-dekoracyjny to wybór wart rozważenia. Dostępne kolory to między innymi mahoń amerykański, palisander królewski, antracyt szary czy dąb bielony. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze impregnatu do drewna?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny