Jakie są alternatywne sposoby finansowania budowy domu lub zakupu mieszkania
Jakie są alternatywne sposoby finansowania budowy domu lub zakupu mieszkania?
W przeważającej liczbie przypadków jedyną możliwością zakupu własnego mieszkania lub wybudowania domu jest zaciągnięcie kredytu. Ceny mieszkań ciągle rosną, a dla wielu startujących w dorosłe życie osób zakupienie nieruchomości jest nie lada wyzwaniem. Istnieje kilka możliwości sfinansowania takiej inwestycji. Podpowiadamy, jak możesz to zrobić.
Kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny
Bardzo często oba te pojęcia są ze sobą łączone i używane zamiennie. A jednak są to dwa różne produkty bankowe. Różnią się przede wszystkim celami, na które można wydać uzyskane z pożyczki pieniądze. Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć wyłącznie na kupno mieszkania, domu lub działki budowlanej. Można także przeznaczyć go na budowanie w trybie gospodarczym. Kredyt hipoteczny obejmuje te same cele, jednak można zaciągnąć go także na wyremontowanie mieszkania, jego modernizację lub przygotowanie pod wynajem.
W teorii to w kredycie hipotecznym zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość, którą kupiłeś lub remontujesz. W praktyce wiele baków wymaga takiego samego zabezpieczenia w przypadku kredytów mieszkaniowych. Z tego właśnie względu często oba pojęcia są zbieżne.
Są to kredyty celowe, co oznacza, że pożyczone środki możesz przeznaczyć wyłącznie na wymienione wcześniej cele. Po przedstawieniu aktu notarialnego lub umowy kupna-sprzedaży pożyczone środki zostaną przelane bezpośrednio na konto sprzedawcy lub firmy deweloperskiej. Pieniądze znajdą się na twoim koncie, tylko jeśli zamierzasz budować dom systemem gospodarczym, jednak często są wypłacane w równomiernych transzach. Niektóre banki sprawdzają, czy zostają one wydane zgodnie z przeznaczeniem, a ty musisz dokumentować proces powstawania budynku.
Koszty kredytów na mieszkanie
Zarówno kredyt mieszkaniowy, jak i hipoteczny, ciągną za sobą dość duże koszty. Oprocentowanie nominalne to tylko niewielka ich część. Znaczenie ma także prowizja lub marża dla banku, czyli tak zwany koszt obsługi kredytu. W obu przypadkach musisz spodziewać się także, że będziesz musiał wykupić ubezpieczenie. Opłacenie polisy jest dość kosztowne i niestety zwiększa ona wysokość comiesięcznych rat o dobrze ponad 100 zł, jednak jest to ten aspekt, na którym nie można oszczędzać.
Ubezpieczenie jest bardzo istotne z tego względu, że kredyt a mieszkanie jest zaciągany najczęściej na wiele lat, średnio na 30. W tak długim czasie może zdarzyć się mnóstwo nieprzewidzianych rzeczy, a jeśli będziesz mieć dobrą polisę ubezpieczeniową, nie będziesz musiał się nimi przejmować. Przede wszystkim w momencie utraty pracy lub jeśli ulegniesz wypadkowi czy zachorujesz, twoje zobowiązanie przejmie ubezpieczyciel. Nie będziesz musiał martwić się spłacaniem rat. To sprawia, że kredyt na mieszkanie będzie o wiele lżejszy do udźwignięcia.
Aby otrzymać kredyt na mieszkanie, musisz spełnić cały szereg wymagań. Pierwszym jest umowa o pracę i odpowiednio długi staż pracy. Nie musisz mieć umowy na czas nieokreślony, wystarczy, że dostarczysz zaświadczenie, że pracodawca zamierza dalej cię zatrudniać. Kolejnym aspektem są oczywiście zarobki. Przy składaniu wniosku kredytowego musisz przedstawić zaświadczenie o zarobkach, które pobiera się z banku. Rata kredytu nie może przekraczać 60% twojej wypłaty, dlatego od tego zależy, jaka będzie wysokość raty, czas spłacania zobowiązania i wysokość odsetek. Oczywiście zanim otrzymasz kredyt, bank będzie weryfikował twoją historię BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli masz na swoim koncie wcześniejsze, regularnie spłacane kredyty, szanse na otrzymanie zobowiązania będą większe. Oczywiście musisz mieć także wkład własny. Im większy, tym mniejszy poziom odsetek.
Program Mieszanie Plus i inne programy dofinansowania
Za chwilę rusza program Mieszkanie Plus. Jest to rządowa propozycja, która ma być naturalną kontynuacją Mieszkania Dla Młodych. Tego rodzaju programy mają na celu pomoc w zakupie mieszkania młodym rodzinom, czyli tym, dla których jest to najtrudniejsze. Program Mieszkanie Plus jest wyjątkowy w tym sensie, że wybierając z niego mieszkanie nie musisz wykładać całej kwoty na raz. W tym wypadku wszystko wygląda podobnie jak przy wynajmie – płacisz comiesięczny czynsz (na preferencyjnych warunkach, wynosi on kilkanaście złotych za metr kwadratowy) powiększony o opłaty eksploatacyjne.
Czynsz jest odkładany na twoje indywidualne konto mieszkaniowe. Oznacza to, że jeśli zbierze się na nim większa kwota, możesz przejąć mieszkanie na własność. Niskie ceny lokali z Mieszkanie Plus wynikają z tego, że bloki będą budowane na terenach należących do Skarbu Państwa i sprzedane za niewielkie pieniądze. Również sama robocizna i materiały mają być tańsze, dlatego jest to bardzo atrakcyjne finansowo rozwiązanie. Jednak nie wszyscy mają możliwość skorzystania z tego programu. Każdy może się zapisać, jednak pierwszeństwo mają rodzinywielodzietne, osoby bezrobotne i w trudnej sytuacji materialnej. Pozostałym przyjdzie dość długo poczekać na swoją kolej. Rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak mimo wszystko warto się zainteresować tą opcją.