Inne elementy wyposażenia niezbędne w każdym domu

Oprócz najważniejszych elementów wyposażenia domów takich jak meble, armatura łazienkowa i kuchenna istotne są również inne, na które nie zwracamy uwagi. Przy urządzaniu domu powinniśmy zainwestować w dobre ogrzewanie, wentylację i klimatyzację.  Ponadto warto także zainwestować w monitoring,  systemy alarmowe, przeciwpożarowe oraz piorunochrony.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja

Ogrzewanie domu jednorodzinnego

W naszej strefie klimatycznej i warunkach atmosferycznych niezbędne jest zadbanie o ogrzewanie domu. Istnieje wiele rodzajów ogrzewania. Wciąż duża popularnością, pomimo niekorzystnego wpływu na środowisko, cieszy się ogrzewanie za pomocą kotłów na węgiel kamienny. Instalacje centralnego ogrzewania mogą być także zasilane kotłami gazowymi oraz elektrycznymi. W ostatnich latach coraz częściej stosowane jest ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Dom jednorodzinny może być także ogrzewany za pomocą kominka.

Wentylacja grawitacyjna i z odzyskiem ciepła

Innym ważnym elementem wyposażenia domu, na który nie zwracamy uwagi jest jego wentylacja. Wentylacja grawitacyjna działa poprzez różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ciepłe, lżejsze powietrze jest wypierane na zewnątrz domu przez cięższe, zimniejsze powietrze. Powietrze wpływa do środka domu poprzez nawiewniki, a następnie do pomieszczeń z kratkami wyciągowymi.

Wentylacja z odzyskiem ciepła funkcjonuje dzięki wymiennikowi ciepła, który nazywany jest rekuperatorem. Przez rekuperator przepływa powietrze zimne nawiewanego i usuwane jest powietrze ciepłe.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Jednym ze sposobów na utrzymanie optymalnych warunków termalnych i wilgotnościowych w domu jest klimatyzacja. W domu jednorodzinnym klimatyzatory można montować w różnych miejscach. Najczęściej spotykany w domach jest klimatyzator ścienny. Jest prosty w montażu, estetyczny i może być ozdobą domu. Ponadto możemy się spotkać z klimatyzatorami podłogowo-sufitowymi, kasetonowymi, kanałowymi oraz wieloma innymi w zależności od konstrukcji i sposobu wykorzystania.  

Monitoring i system alarmowy

System monitorujący dom

Monitoring domu i system alarmowy są bardzo ważne, gdy cenimy poczucie bezpieczeństwa. Na system monitoringu składają się takie elementy jak:

  • kamery,
  • okablowanie,
  • zasilanie,
  • rejestrator.

Przy instalacji monitoringu ważne jest dobre rozplanowanie układu kamer. Powinien być rejestrowany obraz przed domem: przy drzwiach, bramach, garażu oraz oknach. Wewnątrz budynku powinniśmy się skupić na klatach schodowych, korytarzach oraz miejscach, gdzie znajdują się najcenniejsze przedmioty.

System alarmowy w domu

Innym ważnym wyposażeniem domu zapewniającym bezpieczeństwo jest dobry system alarmowy. System taki ma nas poinformować w momencie, gdy coś złego dzieje się w domu. Ważne również, aby była dobra komunikacja z służbami takimi jak firmy ochroniarskie czy policja.

Wyposażenie domu – inne ważne elementy

Poza wspomnianymi wyżej elementami wyposażenia domu jednorodzinnego ważna jest także dobra instalacja przeciwpożarowa. Ponadto w każdym domu zainstalowany powinien być piorunochron. Wiele jest elementów wyposażenia domu, na które nie zwracamy na co dzień uwagi. Są one jednak niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Inne znacznie ułatwiają życie i zapewniają bezpieczeństwo.