Jak urządzić mieszkanie?

Miejsce, w którym żyjemy trzeba zaaranżować tak, aby spełniało wszystkie swoje funkcje, było ładne, komfortowe i przytulne. Musi ono również oddawać charakter domowników. Uwielbiamy przyjmować gości? Ważną kwestią dla nas będzie aranżacja salonu, w którym królować będzie ogromny stół i wygodna kanapa. Jeśli naszą pasją jest sport, przy aranżacji wnętrza warto znaleźć miejsce na mniejszą czy większą siłownię lub chociażby kawałek podłogi w salonie na rowerek treningowy.

W mieszkaniu spędzamy znaczną część życia, trzeba więc tak je zaprojektować, aby było wygodne w użytkowaniu. Aby tego dokonać trzeba precyzyjnie określić nasze oczekiwania i trzymać się zasad urządzania funkcjonalnej i komfortowej przestrzeni. Aranżacje wnętrz nie muszą być trudne!

Aranżacje mieszkania – co zrobić aby było funkcjonalne?

Jak urządzić mieszkanie spełniające wszystkie warunki dobrze zaaranżowanej przestrzeni? Rozpoczynając aranżację mieszkania już na etapie projektowania czy zakupu warto przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania i zastanowić się ile potrzebujemy miejsca na poszczególne aspekty życia.

Aranżowanie mieszkania powinniśmy rozpocząć od odpowiedzenia sobie na kilka pytań - ile potrzebujemy łazienek, aby było nam wygodnie? Czy niezbędna jest nam garderoba, czy wystarczy duża szafa? A może warto zaplanować również spiżarnię oraz pralnię? Jeśli mamy komfort wyboru mieszkania to warto pomyśleć o miejscu dla wszystkich domowników, o tym czy potrzebujemy pokoju gościnnego, czy odpowiada nam bardziej kuchnia otwarta czy zamknięta. To ważne kwestie, które wpłyną później na nasze funkcjonowanie w danym pomieszczeniu.

Wystrój wnętrz musi być zaplanowany w najmniejszym szczególe. Każda przeszkoda, choćby na pozór niewielka, może skutecznie utrudnić życie. Niewystarczająca ilość wieszaków w przedpokoju, mebel ustawiony tak, ze trzeba się obok niego przeciskać – każda z tych rzeczy sprawia, że czar z nowo urządzonego mieszkania pryska jak bańka mydlana.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Wymarzone aranżacje wnętrz w Twoim mieszkaniu

Nie każdy z nas jest projektantem i dokładnie wie, jakie materiały i meble połączyć, aby całość wyglądała atrakcyjnie. Warto więc więc posiłkować się opinią profesjonalistów – czy to zatrudniając projektanta, czy tez przeglądając gotowe aranżacje wnętrz np. w Internecie czy pismach wnętrzarskich.

Inspiracje zaczerpnięte z różnych źródeł, a także przeglądanie gotowych projektów pomoże nam zweryfikować nasze oczekiwania i wybrać aranżacje mieszkania dla siebie jeszcze zanim zaczniemy inwestować pieniądze. Można również projekt naszego lokum przenieść do programu komputerowego i spróbować urządzić je wirtualnie.

Wybierając projekt mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, aby było ono wygodne i dostosowane do potrzeb naszych i całej rodziny. Aranżacja mieszkania i wystrój wnętrza ma wpływ na późniejsze użytkowanie i dobre lub gorsze samopoczucie domowników.

Przemyślenie najważniejszych kwestii w wystroju wnętrza pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak brak kontaktów w miejscu, gdzie miał być zamontowany sprzęt grający lub lampa, niepasujący kolor ścian, czy meble z różnych stylów. Tym bardziej, że w sklepie z meblami nie zawsze potrafimy wyobrazić sobie jak dany mebel będzie wyglądał w naszym mieszkaniu. Zamiast próbować i zgadywać, lepiej bazować na gotowym projekcie. Może okazać się to o wiele bardziej oszczędne podejście.

Komfortowe mieszkanie - znaczy ładne i przemyślane

Od dawna wiadomo, że powinniśmy otaczać się ładnymi rzeczami, dlatego urządzając mieszkanie warto dobrze przemyśleć wystrój wnętrz. Ważne, aby mieszkanie, które zaaranżujemy było ładne, urządzone ze smakiem i w stylu, który nam się podoba. Nie warto kierować się wyłącznie modą oraz ślepo kopiować rozwiązania, które widzieliśmy w innych wnętrzach.

Jeśli układ pomieszczeń nie do końca nam odpowiada można zdecydować się na wyburzenie którejś ze ścian, czy też dostawienie nowej lub przesunięcie jej, wydzielając potrzebne pomieszczenie. W naszym mieszkaniu musimy czuć się dobrze i komfortowo, dlatego każde pomieszczenie musi być na tyle duże, aby spełniało swoje funkcje i domownicy mogli się po nim swobodnie poruszać.

Ważne jest to, aby przy remoncie mieszkania unikać niedokończonych elementów. Często bywa tak, że początkowo z wielkim zapałem podchodzimy do planowania wnętrza, a później nie wystarcza nam już cierpliwości oraz kończą się finanse. Zostajemy wtedy z niedoróbkami oraz nadzieją, że z biegiem czasu uda nam się je wykończyć. Niestety, może okazać się, że takie niedoróbki będą czekać latami na swoją kolej i źle wpływać później na nasze samopoczucie.

Jak urządzić mieszkanie na lata?

Aranżacje mieszkania na lata opierają się na uniwersalnych rozwiązaniach. Urządzając swoje lokum warto jest się porządnie zastanowić i rozplanować wszystko co najważniejsze zanim przystąpimy pracy, albo wpuścimy ekipy remontowe.

Mieszkanie idealne to takie, gdzie wystrój wnętrz można łatwo zmieniać. Aby można było sobie na to pozwolić warto w kluczowych elementach wystroju wnętrza postawić na uniwersalność. W pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej (łazienka, kuchnia) dobrze sprawdzą się barwy z tak zwanej palety „kolorów ziemi”, czyli beże, jasne brązy, biel, szarości.

Dobrze jest również unikać bardzo wyraźnych akcentów takich jak ciemny kolor ścian, meble o nietypowych kształtach. Takie rozwiązania wiążą się z ryzykiem, że dana rzecz szybko nam się znudzi i może być problem żeby łatwo ją zmienić, a czasem bywa to konieczne, np. gdy kolor ścian okazuje się drażniący lub zbyt pobudzający. Takie aranżacje wnętrz wielu osobom nie przypadną do gustu.

Zawsze modne i przyjemne dla oka są natomiast meble z naturalnych materiałów. Jeśli użyjemy neutralnych barw i uniwersalnych materiałów o wiele łatwiej będzie zmienić lub odświeżyć takie wnętrze poprzez wymianę obić, frontów czy też dodatków. Styl mieszkania tworzą również elementy, które można łatwo zmienić takie jak lustra, obrazy, czy figurki.

Modne inspiracje na aranżacje mieszkania

Obecnie w projektowaniu czerpie się inspiracje z dawnych czasów. Styl starych fabryk, industrialne wnętrza, duże przestrzenie, stara cegła, meble z dawnych lat, które zyskują nowe życie to najmodniejsze inspiracje. W aranżacjach wnętrz stawia się na naturalne materiały. Drewno wróciło na salony, króluje w kuchni oraz w łazience. Niezwykle modne są kamienie lub ich imitacje na ścianach.

Gdzie szukać projektantów wnętrz?
Poniżej przedstawiamy ponad 6 000 sprawdzonych projektantów wnętrz dostępnych w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Serca Polaków podbija styl loftowy, który najlepiej prezentuje się w dużych, wysokich pomieszczeniach, w których panuje chłodny i industrialny klimat. Jednak można go stworzyć również w niewielkim mieszkaniu. Minimalizm, prostota i przestronność to jedne z charakterystycznych cech tego stylu.

Styl loftowy to luksus, który objawia się w starannym wykończeniu, wysokiej jakości materiałów i mebli wybranych z najwyższą uwagą. Wnętrze tak zaaranżowane powinno cechować się spójnością i dawać wrażenie przestrzenności. Mieszkanie stylu loftowym tworzy całość, granice pomieszczeń wyznaczają nie ściany, ale np. różne rodzaje podłogi, dywany.

Kolory dominujące w takim mieszkaniu to biel, czerń. Niezwykle pięknie wyglądają tu materiały dające wrażenie surowości takie jak stara cegła, kamień. Hitem wystroju wnętrz są również na pozór niedokończone elementy takie jak wystające kable, do których można wybrać kolorowe obudowy.

Najważniejsze kwestie w aranżacji mieszkania

Mieszkanie idealne to mieszkanie funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. Takie, w którym każdy domownik ma swoje miejsce nie tylko do spania, ale również do rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

Funkcjonalność przejawia się w wygodnym korzystaniu z przestrzeni indywidualnych, ale również z przestrzeni wspólnych takich jak łazienka, korytarz czy kuchnia. Dlatego warto wcześniej wszystko dokładnie zaplanować i zaaranżować, by cieszyć się dobrze urządzonego mieszkania.

Sporządzony już na samym początku plan pozwoli nam przewidzieć wydatki oraz oszacować czas jaki potrzebujemy na urządzenie komfortowego mieszkania. Dzięki niemu przewidzimy również w szczegółach, jak urządzić mieszkanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny