Urządzenie mieszkania to nie lada wyzwanie. Wszystko musi do siebie pasować, być harmonijne i spójne, wyposażenie nie może zagracić przestrzeni, na dodatek wszystkie prace i zakupy muszą zmieścić się w budżecie. Mamy kilka sprawdzonych sposobów na to, by twoje wnętrza spełniały wszystkie te założenia. Zainspiruj się naszymi pomysłami.

Urządzanie mieszkania – kilka najważniejszych zasad

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących urządzania wnętrz, które odnoszą się do wszystkich pomieszczeń. Powie ci o nich każdy architekt zajmujący się tym zawodowo. Najważniejsza z nich brzmi: co za dużo, to niezdrowo. O wrażenie zagracenia, nieestetyczny miszmasz bardzo blisko. Granica między chaosem a bałaganem jest bardzo, bardzo cienka. Warto wziąć sobie to do serca w czasie wyboru dodatków.

To samo zresztą dotyczy wyboru stylów. Trzeba mieć ogromne wyczucie i doświadczenie, by zdecydować się na styl eklektyczny i przeprowadzić go tak, by różne opcje łagodnie przechodziły przez kolejne pomieszczenia. Raczej postaw na jeden styl i bądź w tym konsekwentny.

Ponadto zwróć uwagę na to, co już masz w mieszkaniu. Może wystarczy zmienić obicia kanap, by zyskały nowocześniejszego wymiaru? Nie rezygnuj z parkietu, być może wystarczy go wycyklinować i zaolejować, by odzyskał dawny blask. Przytłaczająca boazeria? Teraz wraca do łask, wystarczy, że ją odnowisz i pomalujesz na nieskazitelną biel lub wszędobylską obecnie szarość, a będziesz mógł się pochwalić najnowszym trendem w korytarzu.

Salon jak z katalogu

Katalogowe salony łączy jedno – są raczej przestronne. I nawet jeśli twój pokój dzienny w mieszkaniu w bloku jest mały, możesz sprawić, by optycznie wydawał się duży i wygodny. Łatwo to uzyskać, ograniczając liczbę mebli do minimum. Tak naprawdę, wcale nie potrzebujesz ich zbyt dużo. Telewizor wiszący na ścianie zwalnia cię z obowiązku kupowania meblościanki lub stolika. Kanapa, fotel, niewielki stolik i niska półeczka, ewentualnie pojedyncza witrynka – to naprawdę wystarczy.

Tym, co naprawdę dekoruje niewielki salon nie są meble, ale dodatki i dekoracje. Zdjęcia w ładnych, ciekawych ramkach, zegar o nowoczesnym kształcie, kilka barwnych poduszek na szarej kanapie – to takie drobiazgi tworzą klimat salonu. W tym pomieszczeniu warto pobawić się kolorem. Intensywny obraz, stanowiący kontrast kolorystyczny do ścian i mebli nada mu charakteru. Warto pomyśleć o jednym kolorze przewodnim, który będzie się przewijał przez wszystkie dodatki.

Kuchnia – postaw na funkcjonalność

W kuchni spędza się dość dużo czasu, warto więc, by była nie tylko przytulna i ładna, lecz także po prostu funkcjonalna. Nic tak nie denerwuje, jak sprzęty, które trzeba obchodzić, drzwiczki szafek, których nie można otworzyć do końca i drobne akcesoria do gotowania, których trzeba szukać w zbyt przepastnych szufladach. Dlatego ustawienie rzeczy w kuchni należy bardzo przemyśleć, tak by było wygodnie w nich korzystać. Niech wszystko, czego potrzebujesz w czasie codziennego przygotowania posiłków będzie pod ręką. Odpowiednia aranżacja kuchni ma znaczenie.

Funkcjonalność kuchni ma polegać także na tym, że jest to przestrzeń, w której spotyka się cała rodzina. Niech to będzie miejsce, gdzie każdy może pozostawić coś ważnego dla siebie. Świetnym pomysłem jest zrobienie ściany magnetycznej, na której możecie zapisywać ważne rzeczy i do której można przypiąć pamiątki, rysunki, rachunki i listy To Do.

Sypialnia, czyli miejsce dla twojej wyobraźni

W sypialni możesz sobie pozwolić na więcej szaleństwa. To w końcu ta bardziej osobista część mieszkania, przeznaczona tylko dla ciebie. Tutaj możesz puścić wodze fantazji i zrobić dokładnie to, na co masz ochotę. Wybór kolorów i mebli należy do ciebie. Dopasuj je do swojego charakteru i sposobu życia.

Jeśli lubisz długo leniuchować w łóżku, wstaw tutaj stolik, na którym ustawisz śniadanie, niewielki telewizor i tym podobne. Jeśli jesteś molem książkowym, przyda ci się regał na książki. Jeśli pracujesz w domu lub czasami w nocy budzisz się z kreatywnym pomysłem – niech nie zabraknie tutaj miejsca na biurko z komputerem. Sypialnia to tylko twoja przestrzeń. Urządź ją po swojemu.