Zwykle pustaków betonowych używamy do budowy ogrodzeń. To świetne rozwiązanie, biorąc pod uwagę ich trwałość, ciekawy wygląd, a do tego przystępną cenę. Ponadto takie ogrodzenia są niesłychanie popularnym i modnym rozwiązaniem w aranżacji przestrzeni dookoła domu. Cieszą się szczególnym uznaniem wśród zwolenników projektów w stylu nowoczesnym, choć można ich użyć również w innych kompozycjach. Jeśli po budowie ogrodzenia zostaną niewykorzystane elementy, można z nich z powodzeniem stworzyć stylowe ogrodowe meble. Coraz częściej pustaki ogrodzeniowe kupowane są właśnie z zamysłem budowy oryginalnych elementów małej architektury np. betonowych kanap czy foteli. Można z nich również wznieść wodną kaskadę czy obudowę fontanny. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom aranżacyjnym pustaków betonowych i  rozwiązaniom dostępnym na rynku.

Nowoczesne ogrodzenie posesji

Zanim zaczniemy planować poszczególne elementy małej architektury, warto najpierw przyjrzeć się całej posesji. Aranżując zewnętrzną przestrzeń, musimy przede wszystkim dopasować ją do jej najważniejszego elementu, czyli domu. Dziś większość z nich jest budowana w stylu nowoczesnym, z dużymi przeszkleniami w obrębie salonu, jasną elewacją, zwykle wykończoną tynkiem z dodatkami w postaci okładzin z blachy, drewna czy paneli HP. Ponadto nowoczesne domy zwykle charakteryzują się geometryczną i minimalistyczną formą. W tym samym stylu musimy więc wznieść ogrodzenie. Powinno być proste, utrzymane w stonowanej kolorystyce oraz geometryczne. Do tej charakterystyki wręcz idealnie pasują systemy ogrodzeniowe Neo i Murro. Pustaki Neo to kwintesencja minimalizmu. Posiadają prostokątny kształt, gładką fakturę i występują w dwóch pełnych kolorach – grafitowym lub stalowym. Elementy Murro, choć są równie ascetyczne w formie, cechują się o wiele większym zróżnicowaniem kolorystycznym. Oprócz pełnych kolorów, takich jak grafitowy czy stalowy, w palecie można znaleźć również melanże w odcieniach nerino (mieszanka bieli, szarości i czarnego) oraz nerino II (czyli nieco ciemniejsza odmiana nerino). Paletę barw Murro zamyka dość ciekawy, ale bardziej pasujący do klasycznych niż nowoczesnych aranżacji, kolor latte. Nowoczesne ogrodzenie wokół naszej posesji zbudujemy również z elementów o fakturze łamanej, czyli przypominającej naturalny ciosany kamień.

Ogrodzenie Murro
Ogrodzenie Murro

https://polbruk.pl/wyszukaj/p2801~system-ogrodzen-murro

Minimalistycznie lub w stylu śródziemnomorskim

Wykorzystanie pustaków o takim designie w nowoczesnych aranżacjach to ciekawe nawiązanie do naturalnych materiałów budowlanych i trendów ekologicznych. Ciekawym przykładem takiego rozwiązania jest Antara II, czyli pustak betonowy o dwóch rodzajach faktury łamanej - dwustronnie lub czterostronnie. Podobnie jak Neo i Murro cechuje się minimalizmem i prostokątnym kształtem. Z czterech kolorów, w których występuje Antara II, do nowoczesnych aranżacji najbardziej pasują szarości. Wśród nich znajdziemy odcienie grafitowy i nerino oraz balansującą na pograniczu szarości i bieli palomę. Ze względu na swój jasny kolor znajdzie ona doskonałe zastosowanie przy budowie ogrodzenia w stylu śródziemnomorskim, które nawiązuje do Grecji, jak również niektórych rejonów Hiszpanii. Drugim kolorem, który pasuje do aranżacji w tym klimacie, jest kolor latte. Podobnie jak szarości, sprawdzi się w projektach utrzymanych w stylu rustykalnym. Szarości, w których są dostępne Antara II, Neo i Murro, to również przepis na udane ogrodzenie na posesjach inspirowanych stylem skandynawskim lub japońskim.

Abstrahując od dopasowania elementów do konkretnych kompozycji, z pustaków znajdujących się w ofercie Polbruk możemy budować zarówno pełne ogrodzenie w postaci litego muru lub konstrukcje, w których z elementów Neo, Murro czy Antara II wznoszone są jedynie podmurówka i słupki, zaś przęsła wykonuje się z desek, metalu czy innych materiałów. Jak wspomnieliśmy na początku, z pustaków zbudujemy nie tylko ogrodzenie naszej posesji, ale również efektowne meble ogrodowe.

Ogrodzenie Neo
Ogrodzenie Neo

https://polbruk.pl/wyszukaj/p2818~system-ogrodzen-neo

Wygodne meble z betonu

Pomysłów na takie aranżacje może być całkiem sporo. Do tego typu zamierzeń nadaje się w szczególności Neo, gdyż betonowe meble to jednak głównie domena stylu nowoczesnego, który gloryfikuje beton w aranżacji otoczenia. Najprostszym meblem, który możemy zbudować z pustaków jest siedzisko. Może to być prostopadłościan ułożony z pustaków lub ławka, gdzie betonowe elementy stanowią tylko jej „nogi”. Na tej samej zasadzie zrobimy stół, jednak z tą różnicą, że z drewna wykonamy jego blat. Nieco bardziej rozbudowanym meblem w gamie betonowych kompletów ogrodowych jest sofa. Po wyznaczeniu jej zarysu w terenie, co jest oczywiście pierwszym krokiem, budujemy na początek prostopadłościan. Następnie na jednym z jego dłuższych boków tworzymy oparcie naszego mebla, zaś na krótszych – podłokietniki przyszłej sofy. Na siedzisko sofy połóżmy poduszki. Możemy wykorzystać dostępne na rynku, gotowe poduchy na meble z europalet lub uszyć je na wymiar. Oprócz pojedynczych mebli z pustaków, takich jak Neo możemy zbudować całe komplety ogrodowe. Bardzo popularne w nowoczesnych aranżacjach jest tworzenie specjalnych miejsc spotkań w tzw. wgłębnikach, czyli miejscach nieco obniżonych względem powierzchni ogrodu. Centrum takiego założenia często stanowi palenisko, które podobnie jak meble możemy wykonać właśnie z betonu. Dla urozmaicenia aranżacji w układ mebli można wkomponować również donice z pustaków betonowych, w których zasadzimy kwiaty lub zioła.

Neo meble
Neo Meble

Relaksująca kaskada ogrodowa

Ciekawym pomysłem może być również wykonanie z Neo obudowy fontanny czy kaskady, po której będzie spływała woda, tworząc kojący klimat do relaksu w ogrodzie. Taką obudowę można też wykonać z murka Albero charakteryzującego się wyjątkowo ciekawym designem. Przypomina on dawne kamienne murki z łupka skalnego spotykane w krajach Europy Południowej. Doskonale pasuje do klimatycznych śródziemnomorskich i rustykalnych aranżacji, ale gdy zakończymy go minimalistycznym, płaskim daszkiem Neo całkowicie zmienia swój charakter i pięknie wkomponowuje się w nowoczesny styl. Albero to gotowe moduły o wymiarach: 41 cm x 18 cm x 7,7 cm, które są dostępne w kolorze alpen (czarno-szary) oraz ciepłym odcieniu brenta (piaskowo-biało-grafitowy). Oprócz fontanny można zbudować z nich również meble ogrodowe np. stół czy barek. Elementy Albero w tym przypadku mogą stanowić podstawę, na której należy zamontować drewniany blat. Można je wykorzystać także do budowy grilla czy donic ogrodowych.

Choć na pierwszy rzut oka pustaki betonowe nadają się tylko do budowy ogrodzenia, to w praktyce ich zastosowanie jest o wiele szersze. Dzięki nim stworzymy również meble ogrodowe z betonu oraz szereg innych elementów małej architektury, które pozwolą nam wykreować nieszablonowe aranżacje w naszym ogrodzie.

Fontanna Albero
Fontanna Albero

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej