Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego wcale nas nie zwalnia z obowiązku dbania o instalację elektryczną. Bez względu na to, że takie mieszkania są budowane przez deweloperów lub kiedyś stawiano je przez lokalne władze, a nie przez ostatecznego właściciela nieruchomości. Jeżeli zauważymy, że instalacja elektryczna jest przestarzała bądź nie działa poprawnie, to należy ją jak najszybciej zmodernizować.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację elektryczną, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza, otrzymasz dostęp do najlepszych ofert.

Elektryk podczas instalacji gniazdek w domu

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Wymiana instalacji elektrycznej starego typu

Można oszacować, że około 25% wszystkich nieruchomości przeznaczonych do użytku prywatnego to mieszkania budowane za czasów PRL-u. Wtedy nie tylko masowo stawiano w miastach bloki mieszkalne, ale i popełniano przy tym wiele błędów.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu była montowana na podstawie tych materiałów, jakie były wtedy dostępne. Wielu instalatorów nie przykładało zbytniej wagi do jej rozsądnego rozplanowania. Dzisiaj zwykle deweloperzy konsultują takie rzeczy z inwestorem. Bardzo często przewody elektryczne były kładzione w sposób utrudniający ich późniejszą lokalizację. Ponadto w tamtych czasach nie było tak dużej ilości urządzeń elektrycznych, którymi dysponujemy teraz. Dlatego w mieszkaniach starego typu, które nie przeszły gruntownego remontu, nadal możemy mieć do czynienia z „wysiadaniem korków”.Instalacja elektryczna do poprawki w nowych mieszkaniach

Chociaż dzisiejsze technologie znacznie różnią się od tych, które były stosowane przed laty, to jednak nadal instalacja elektryczna w mieszkaniu może wymagać naniesienia wielu poprawek. Wynika to z braku wysokiego poziomu usług konkretnego dewelopera, który oddał mieszkanie do użytku. Oczywiście niepoprawnie działająca instalacja elektryczna powinna być reklamowana. Niestety wielu inwestorów nie chce przedłużać momentu przeprowadzki. Często przejście przez całą biurokrację lub nawet batalię sądową, zajmuje wiele miesięcy.

W związku z tym należy wynająć profesjonalnego i przede wszystkim niezależnego fachowca, który nie tylko zdiagnozuje problem, ale i również zajmie się jego usunięciem. Jeżeli jednak zechcemy, by wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu odbyła się przez dewelopera, to warto odnieść się do 5-letniej rękojmi, jaka go obowiązuje. Przepisy dotyczące wydłużenia rękojmi z okresu 3 lat do 5 lat weszły w życie 25 grudnia 2014 roku.

Do najczęstszych usterek zalicza się źle poprowadzone przewody elektryczne, uszkodzony wyłącznik różnicowoprądowy, niepodłączone gniazdka bądź źle zaprojektowane obwody elektryczne. Przez co po włączeniu kilku urządzeń jednocześnie może dochodzić do całkowitego wyłączania zasilania.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy 2

Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Projekt instalacji elektrycznej - najważniejsze elementy

Instalacja elektryczna w mieszkaniu składa się ze standardowych elementów, do których zaliczają przewody elektryczne, gniazda oraz punkty oświetleniowe. Projekt instalacji elektrycznej powinien składać się z obwodów, do których podłączonych jest maksymalnie 20 punktów oświetleniowych oraz 10 gniazd. Natomiast moc zasilanych urządzeń elektrycznych nie powinna być większa niż 3,5kW. Sprawdź także cennik usług elektrycznych, który znajdziesz w tym miejscu.

Przykłady schematów instalacji elektrycznych

Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu w głównej mierze opiera się na występowaniu łączników. Istnieją różne schematy połączeń łączników. Wśród nich wymienia się między innymi łączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe, świecznikowe, schodowe, zwierne oraz żaluzjowe.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu może wyróżniać się najłatwiejszym połączeniem, czyli poprzez łączniki jednobiegunowe. Takie łączniki stosowane są tylko w jednym obwodzie. Natomiast decydując się na łączniki dwubiegunowe, możemy zarządzać energią elektryczną już na obszarze dwóch obwodów.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu często wymaga zastosowania łączników świecznikowych. Dzięki temu nie musimy się ograniczać do włączania całego źródła światła, które jest podzielone na kilka lub nawet kilkanaście żarówek. W ten sposób mamy do dyspozycji kilka włączników sterujących oświetleniem żyrandoli lub kinkietów.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu a w domu

Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu praktycznie nie różni się od schematu zastosowanego w domach jednorodzinnych. Największa różnica polega na doborze odpowiedniej rozdzielnicy głównej. Urządzenie powinno być kompatybilne z takimi elementami jak zabezpieczenia obwodów zasilających, czy też wyłączniki różnicoprądowe. Nowoczesne rozdzielnice są wyposażone w wysokiej jakości zabezpieczenia przepięciowe.

Stamtąd już wędrują poszczególne obwody. Do ukrycia przewodów elektrycznych obecnie stosuje się peszle. Dzięki temu ewentualna wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu jest bezproblemowa i jak najbardziej możliwa.

Promocje na akcesoria elektryczne - sprawdź ceny!

Koszt wymiany instalacji elektrycznej

Samodzielna modernizacja lub wymiana instalacji elektrycznej

Wiele osób uważa, że wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu nie jest niczym skomplikowanym. W rzeczywistości posiadając teoretyczną wiedzę, możemy popełnić nie tylko bardzo dużo błędów, ale i przede wszystkim narazić się na ogromne niebezpieczeństwo. Wszelkie prace związane z instalacją elektryczną mogą doprowadzić do poważnego porażenia prądem, na skutek czego może dojść do poważnych obrażeń ciała, a nawet śmierci.

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna może być przyczyną pożaru lub porażenia prądem podczas jej użytkowania. Dlatego na pierwszym miejscu powinniśmy postawić bezpieczeństwo wszystkich domowników, a nie próbę zaoszczędzenia pieniędzy na fachowcach.

Ponadto wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu powinna przebiec pod takim kątem, by w każdej chwili była możliwa jej dalsza rozbudowa. To jest kolejny powód, dla którego powinniśmy zamówić profesjonalne usługi elektryczne. W tym celu warto znaleźć fachowca z bardzo dużym doświadczeniem, dobrymi opiniami, a także posiadającym odpowiednie uprawnienia.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy 3

Cena instalacji elektrycznej

Koszt wymiany instalacji elektrycznej jest często kluczową kwestią przy wyborze elektryka. Należy wziąć pod uwagę, że każde mieszkanie będzie wyceniane zupełnie inaczej. Wszystko zależy, jakie dokładnie usługi elektryczne mają być wykonane, a także w jakim stanie znajduje się obecna instalacja elektryczna.

Przy kosztorysie brane są pod uwagę takie elementy jak:

 • liczba włączników
 • liczba gniazd elektrycznych
 • liczba punków oświetleniowych
 • liczba obwodów
 • rodzaj tablicy rozdzielczej
 • przewody elektryczne - ich długość oraz stan
 • jakość i rodzaj materiałów

Koszt wymiany instalacji elektrycznej lub montażu wygląda w następujący sposób:

 • montaż punktu oświetleniowego - od 50 zł
 • zainstalowanie gniazda elektrycznego - od 20 zł
 • zainstalowanie włącznika - od 7 zł
 • montaż rozdzielni - od 100 zł
 • instalacja gniazdka komputerowego lub telewizyjnego - od 10 zł
 • montaż przewodów elektrycznych - od 3 zł/mb
 • montaż przewodów elektrycznych wraz z kuciem i zasłonięciem w betonie - od 20 zł/mb

Ceny są uzależnione od indywidualnego kosztorysu konkretnej firmy. Najczęściej w dużych miastach za wymianę instalacji elektrycznej zapłacimy zdecydowanie więcej niż w małej miejscowości. Cena instalacji elektrycznej zależy również od doświadczenia fachowca, jego renomy oraz posiadanych uprawnień.

Profesjonalny elektryk przygotuje dla nas wcześniej projekt instalacji elektrycznej spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa. Lepiej zatem zapłacić więcej mając pewność, że usługi elektryczne zostaną wykonane na najwyższym poziomie. Szukanie oszczędności na jakości usług, może skończyć się kolejną szybką modernizacją instalacji elektrycznej.

Inwestycja w nowoczesną i dostosowanych do aktualnych realiów instalację elektryczną będzie dobrą decyzją. To nie tylko pełen komfort korzystania, ale przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo budynku oraz jego mieszkańców. Mieszkanie starego typu jest w końcu bardziej narażone na pożar z powodu uszkodzonej lub wadliwej instalacji elektrycznej. Natomiast kupując nieruchomość od dewelopera, warto sprawdzić, jak wygląda projekt instalacji, a także jej rzeczywisty montaż. Wtedy będzie można uniknąć nieprzyjemnych roszczeń ciągnących się długimi miesiącami bez oczekiwanego rezultatu.

Najlepsze promocje na lampy - sprawdź ceny!

Ocena: 4,8/5 (głosów 17)
, aktualizacja 16 kwietnia 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (1)
 • 22 sierpnia 2018 11:08 - drols napisał(a) ocena: -3 głosowało: 5

  Wymiana instalacji elektrycznej to nie taka prosta sprawa, ja mam to już za sobą. Wszystkie potrzebne artykuły zamówiłem na elektro-hurt.com i wszystko działa bez zarzutów :)

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Różnicówka – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady zakupowe
Różnicówka – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady zakupowe
Protokół odbioru instalacji elektrycznej budynku - wzór, na co zwrócić uwagę
Protokół odbioru instalacji elektrycznej budynku - wzór, na co zwrócić uwagę
Szafa elektryczna - zastosowanie, rodzaje, wiodący producenci, ceny, porady przy zakupie
Szafa elektryczna - zastosowanie, rodzaje, wiodący producenci, ceny, porady przy zakupie
Przemiennik częstotliwości - co to jest, jak działa, ile kosztuje, czym różni się od falownika?
Przemiennik częstotliwości - co to jest, jak działa, ile kosztuje, czym różni się od falownika?
Falownik - co to jest, jak działa, ile kosztuje i jak go zamontować
Falownik - co to jest, jak działa, ile kosztuje i jak go zamontować
Przekaźnik bistabilny - zastosowanie, cena, zasada działania, montaż
Przekaźnik bistabilny - zastosowanie, cena, zasada działania, montaż
Co to jest rozłącznik bezpiecznikowy i rozłącznik izolacyjny?
Co to jest rozłącznik bezpiecznikowy i rozłącznik izolacyjny?
Bezpieczniki w domu - rodzaje, montaż, wymiana, porady
Bezpieczniki w domu - rodzaje, montaż, wymiana, porady
Co to jest ogranicznik przepięć? Cena, zasada działania, schemat podłączenia
Co to jest ogranicznik przepięć? Cena, zasada działania, schemat podłączenia
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy - ceny, zasada działania, schemat podłączenia
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy - ceny, zasada działania, schemat podłączenia
Co to jest wyłącznik nadprądowy - zastosowanie, cena, podłączenie
Co to jest wyłącznik nadprądowy - zastosowanie, cena, podłączenie
Włącznik schodowy - 5 kroków na podłączenie i najczęstsze błędy
Włącznik schodowy - 5 kroków na podłączenie i najczęstsze błędy
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe
Skrzynka elektryczna - co zawiera domowa rozdzielnica elektryczna, jak ją zamontować?
Skrzynka elektryczna - co zawiera domowa rozdzielnica elektryczna, jak ją zamontować?
Uprawnienia budowlane i uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich)
Uprawnienia budowlane i uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich)
10 błędów przy planowaniu instalacji w domu - tego unikaj!
10 błędów przy planowaniu instalacji w domu - tego unikaj!
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - co warto przewidzieć na etapie budowy?
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - co warto przewidzieć na etapie budowy?
Schemat instalacji elektrycznej - 8 błędów, których nie warto popełnić
Schemat instalacji elektrycznej - 8 błędów, których nie warto popełnić
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?
Naprawy elektryczne – najczęstsze błędy przy wykonywaniu instalacji
Naprawy elektryczne – najczęstsze błędy przy wykonywaniu instalacji
Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej
Tańszy prąd dla Twojego domu dzięki instalacji fotowoltaicznej
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki
Koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym - podliczamy ceny
Koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym - podliczamy ceny
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij