Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Zużywamy coraz więcej prądu – w naszych domach nieustannie pojawiają się nowe sprzęty, które często mają wysokie zapotrzebowanie na energię. Coraz częściej wybierany tryb pracy home office przyczynia się do tego na niespotykaną skalę. To świetny moment, by zrewolucjonizować nasze podejście do energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna ma wiele atutów – jest tania, ekologiczna i łatwa w montażu. Co najważniejsze, dostarcza energii z darmowego źródła, którego zasoby nie zużyją się jeszcze przez długi czas. Słońce jest i będzie z nami jeszcze przez parę miliardów lat – warto więc zacząć z niego korzystać. W skali roku fotowoltaika pozwoli nam na zredukowanie rachunków za prąd o nawet 6 000 złotych (w przypadku bardzo wydajnych sieciowych instalacji o mocy 10 kW). Zwrot budowy instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od różnych czynników. Najczęściej jednak jest to kwestia nie kilkunastu czy kilkudziesięciu, a zaledwie paru lat.

Czy w zimie możemy mieć problem z dostępem do prądu?

Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Takie instalacje są również wspierane przez państwo, dlatego podpisana została ustawa OZE (o odnawialnych źródłach energii), która wprowadza możliwość swego rodzaju „magazynowania” energii w sieci elektrycznej. Nasz operator otrzymuje nadprodukcję energii z naszego domu, a w momencie, kiedy u nas jest jej niewystarczająca ilość, wysyła do nas brakującą wartość.

Więcej na ten temat można wyczytać w rozdziale drugim Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Obejmuje on dokładny opis zasad wytwarzania energii elektrycznej z OZE w małych instalacjach, co obejmuje także domowe układy. Zachęcamy także do zapoznania się z poradnikiem na inovativ.pl, który pomoże określić, jaka fotowoltaika do domu będzie najlepszym wyborem.

By pokryć koszty takiej operacji, zwracana wartość jest mniejsza od tej, którą oddajemy. Jest to odpowiednio:

  1. a) przy mocy większej niż 10 kW: w stosunku 1 do 0,7 – np. 0,7 kWh za 1 kWh,
  2. b) przy mocy mniejszej niż 10 kW: w stosunku ilościowym 1 do 0,8 – np. 0,8 kWh za 1 kWh.

Pomimo tej różnicy wciąż jest to niezwykle opłacalny wybór, ponieważ nie ponosimy kosztów utrzymania i zakupu akumulatorów. Co więcej, magazynowana moc może być przez nas wykorzystana w ciągu 12 miesięcy od jej oddania do sieci. Dzięki temu w przypadku nadprodukcji w lecie możemy cieszyć się energią w zimie, gdy panele fotowoltaiczne pracują z mniejszą wydajnością. Nie musisz więc obawiać się o brak prądu z instalacją fotowoltaiczną.

O czym pamiętać podczas inwestowania w instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona w wydajny system monitoringu. Pozwala on na określenie ilości energii, która została zwrócona do sieci w ramach nadprodukcji, a także na odczytywanie ilości prądu wykorzystanego w naszym domu. Ważny jest okres gwarancyjny podzespołów – powinien on wynosić przynajmniej 10 lat. Fotowoltaika nie wymaga częstych przeglądów ani dozoru człowieka. To bezobsługowe rozwiązanie, które charakteryzuje się niezwykłym komfortem użytkowania.

Możliwe jest również zdobycie dofinansowania na montaż fotowoltaiki – dostępnych jest wiele programów, które pozwalają na pokrycie nawet 50% kosztów. Zaawansowane instalacje fotowoltaiczne stają się dzięki temu nie tylko opłacalne w eksploatacji, ale także bardzo tanie we wdrażaniu, co otwiera przed nami niesamowite możliwości. Warto pamiętać także o pozytywnym wpływie na środowisko – to wybór, którego pozytywne skutki będą odczuwalne przez wiele lat.

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie stanowi żadnego problemu. Ekipa monterska jest w stanie w krótkim czasie położyć panele fotowoltaiczne, a następnie podłączyć je do instalacji elektrycznej. Najtrudniej jest na samym początku – podczas projektowania, konsultowania się oraz dobierania urządzeń. Należy zatem postawić na sprawdzonych specjalistów, którzy będą chętni do przeprowadzenia nas przez cały proces od A do Z.

Cena instalacji i jej wdrożenie do domu

By przejść z etapu planowania instalacji fotowoltaicznej do bardziej konkretnych działań – projektowania, montowania oraz przyłączania – należy najpierw skonsultować się z ekspertami i wybrać odpowiedni model instalacji. Jeszcze większą ilość informacji oraz bezpłatną konsultację otrzymają Państwo na http://inovativ.pl/.

Inovativ to firma, która od lat zajmuje się wdrażaniem zaawansowanych instalacji odnawialnych źródeł energii. Cena instalacji fotowoltaicznej jest ciężka do oszacowania – należy posłużyć się indywidualną wyceną i wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z różnorodnych programów wspierających ich wdrażanie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej