Projekt instalacji gazowej w domu

Aby firma którą wybierzemy mogła wykonać projekt na instalacje gazowe do naszego domu lub innego budynku, osoby zajmujące się jego tworzeniem muszą posiadać specjalne uprawnienia. Tylko wtedy mamy pewność, że całość zostanie wykonana zgodnie ze sztuką i będzie bezpieczna dla domowników. Co do samego źródła zasilania instalacji możemy wybierać pomiędzy dwoma opcjami:

  • instalacja na gaz ziemny, z której możemy korzystać w sytuacji, gdy obok budynku przebiega sieć instalacji gazowej i można się pod nią podpiąć;
  • instalacja na LPG, którą wykonuje się w sytuacji, gdy nie mamy łącza do podpięcia się. Ten wariant jest droższy, ale również bezproblemowy w obsłudze.

Istnieje również wiele innych niuansów, które trzeba uwzględnić w momencie projektowania ocieplenia na gaz w domu. Dobre biuro projektowe Katowice, jak na przykład ERAN, bez problemu pomoże nam zrobić taką instalację, aby służyła przez wiele lat i spełniała nasze potrzeby.

Instalacja gazowa do domu
Instalacja gazowa do domu

Montaż instalacji gazowej w domu

Podobnie jak w przypadku samego projektu, także i montaż wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Aby można było z niej korzystać przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniego zezwolenia, które uzyskuje się w momencie złożenia dokumentów celem uzyskania pozwolenia na budowę instalacji. Tylko poprawnie zamontowana instalacja gazowa daje nam pewność, że będzie poprawnie działać i nie stanowi zagrożenia dla domu i jego mieszkańców. Do wdrożenia projektu potrzeba również osoby kierownika budowy w specjalności sanitarnej z uprawnieniami do gazu oraz dziennik budowy, gdzie zostanie zapisany przebieg całego przedsięwzięcia oraz poświadczenie, że całość jest zgodna z przepisami i bezpieczna.

Jak dbać o instalację gazową w domu?

O już wykonaną instalację gazową należy odpowiednio dbać. Przede wszystkim powinniśmy pilnować, aby wszelkiego rodzaju rury i inne metalowe elementy nie uległy korozji, ponieważ grozi to wyciekiem gazu. W tym celu wykonuje się coroczne sprawdzanie całości, ale również powinniśmy sami co jakiś czas upewnić się, że wszystko jest w porządku. Drugim istotnym elementem do pilnowania jest wentylacja, która w przypadku gazu jest bardzo istotna i może nam ocalić skórę w sytuacji, gdy dojdzie do wycieku.

Aby instalacja gazowa mogła zacząć być użytkowana potrzebujemy stosownego pozwolenia, czyli tzw. odbioru instalacji. Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione lub sam projekt albo montaż został wykonany niedokładnie, będziemy zmuszeni do poprawek - dlatego właśnie warto wybrać dobre biuro projektowe Gliwice, które przygotuje nasz projekt gaz w taki sposób, aby nie trzeba było go dodatkowo zmieniać a dodatkowo zapewni nam rolę kierownika, który dopilnuje poprawnego montażu i odbierze instalację do eksploatacji.

Instalacja gazowa to jeden z ciekawszych i bardziej popularnych sposobów na ogrzewanie domu. Jeżeli przygotujemy odpowiedni projekt, a potem zadbamy by całość została poprawnie zamontowana, bez problemu będziemy w stanie użytkować ją bardzo długo a co najważniejsze bezpiecznie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny