Instalacja HVAC – czym jest?

Do czego służy HVAC i dlaczego możesz potrzebować go w swojej firmie? Dla każdego pracownika niezwykle ważne są odpowiednie warunki pracy, które mają niebagatelny wpływ na wiele czynników, takich jak wydajność czy bezpieczeństwo osób zatrudnionych. W celu zapewnienia odpowiedniego środowiska pracy, szczególnie w bardzo wymagających branżach przemysłowych, warto zaopatrzyć się w system instalacji HVAC, wpływający na regulację temperatury, wilgotności i czystości powietrza w budynkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest HVAC?
Skrót HVAC pochodzi od angielskich słów: heating, ventilation, air conditioning (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) i powinien być dobrze znany pracownikom z branży wentylacyjnej, a także inżynierii sanitarnej.
Zadaniem instalacji HVAC (sprawdź na: www.klima-venta.pl) jest częsta wymiana powietrza w pomieszczeniach, polegająca na odprowadzaniu zanieczyszczeń i pyłów, obniżaniu i podwyższaniu poziomu temperatury wnętrz oraz regulacji wilgotności, tak aby możliwie jak najbardziej zoptymalizować i poprawić warunki pracy.
HVAC a energooszczędność
Troszcząc się o środowisko, coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczność otaczających nas maszyn, szukając lepszych i odpowiedniejszych rozwiązań. Odpowiedzią na te problemy może być właśnie HVAC.
Zamiast kilku oddzielnych instalacji, HVAC łączy w sobie funkcje różnych urządzeń, odpowiedzialnych za ogrzewanie, wentylację oraz klimatyzację obiektów i integruje ich działanie. Metoda ta, przy odpowiednim zaprojektowaniu poszczególnych elementów, jest dużo bardziej efektywna niż tradycyjna aparatura. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zredukowanie poziomu zużywanej energii, a także ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.
Rodzaje systemów HVAC
Oprócz HVAC rozróżnić możemy jeszcze dwa inne rodzaje tego systemu. Instalacja HVACI, wzbogacona o literę I pochodzącą od angielskiego słowa Insolation, jest odpowiedzialna za odpowiednią izolację budynku. Polega to głównie na właściwym ociepleniu obiektu, tak, aby zimą zbytnio się nie wychładzał, a latem zbytnio nie nagrzewał, co ma znaczący wpływ i pomaga w klimatyzacji i ogrzewaniu budynku.
Dodatkowym systemem jest instalacja HVACR, gdzie R pochodzi od słowa Refrigeration i oznacza, że w ochładzanym obiekcie potrzebne jest zastosowanie dodatkowych układów chłodniczych. Zapotrzebowanie na tego typu instalacje z reguły istnieje w miejscach takich jak wszelkiego rodzaju chłodnie, magazyny czy miejsca związane z produkcją żywności.
Co ważne, system HVAC jest częścią branży inżynierii sanitarnej, ale jest tylko jednym z wielu elementów składających się na sieć instalacji sanitarnych w obiekcie. Na pozostałe z nich składają się np. instalacje wodno-kanalizacyjne, przeciwpożarowe czy też olejowe. Istotne jest właściwe współfunkcjonowanie wszystkich segmentów w celu uniknięcia usterek i zapewnienia jak najwyższej wydajności maszyn.
HVAC a serwisowanie
W trosce o długotrwałą żywotność i prawidłowe funkcjonowanie, należy odpowiednio dbać o urządzenia. Nie inaczej sprawa ma się z systemami HVAC, które wymagają właściwej opieki i regularnego serwisowania. Okresowe przeglądy pozwalają na dostatecznie wczesne wykrycie usterek, które w konsekwencji można szybko zreperować i zapobiec potencjalnym awariom w przyszłości. Takie działania obniżają również ryzyko wymiany przedwcześnie zepsutego sprzętu na nowy, co zazwyczaj wiąże się z większymi kosztami i poważnie nadszarpniętym budżetem firmy. O wiele korzystniejsza jest prosta terminowa naprawa. Serwisowanie z reguły pomaga również przystosować instalacje do zmieniających się, w zależności od sezonu, warunków klimatycznych i ochrania system przed zniszczeniami wynikającymi z czynników zewnętrznych.
artykuł sponsorowany