Instalacja odgromowa

Z roku na rok burze stają się jeszcze częstsze, jak i intensywniejsze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych montażem instalacji odgromowych. Odpowiednio dobrana i profesjonalnie zamontowana instalacja zwiększa bezpieczeństwo nieruchomości i sprawia, że burze z piorunami nie są już tak straszne! Warto już teraz dowiedzieć się więcej o instalacji odgromowej, jej konkretnych elementach, skuteczności oraz bezpieczeństwie, które gwarantuje. 

Jakie szkody może wyrządzić piorun?

Statystycznie podczas jednej burzy uderza od kilkunastu do ponad stu piorunów. W większości są to pioruny liniowe, które po trafieniu w dom mogą błyskawicznie wzniecić pożar. Innym i groźniejszym rodzajem piorunów są te wstęgowe, które potrafią wywołać nawet kilka pożarów jednocześnie. Piorun to ogromna energia, której rozładowanie następuje w punkcie uderzenia łuku elektrycznego. Tym samym piorun może nie tylko wzniecić pożar, ale także stworzyć o wiele więcej zagrożeń i uszkodzeń. Najczęściej uszkadza izolację przewodów w instalacji elektrycznej, niszczy silniki i transformatory w urządzeniach elektrycznych, nie ma litości dla sprzętu RTV i AGD, czy nawet systemów informatycznych! Uderzenie pioruna może skończyć się także uszczerbkiem na zdrowiu. Jak widać, ta lista jest naprawdę długa. W wielu przypadkach uderzenie pioruna wiąże się z dużymi stratami finansowymi. Nie bez powodu często mówi się: skąpy traci dwa razy. Przy budowie domu wiele osób oszczędza właśnie na zabezpieczeniu przed piorunami, uznając to rozwiązanie za zbędne. Warto wtedy zadać sobie proste pytanie: czy moje zdrowie i bezpieczeństwo ma cenę? 

Instalacje odgromowe

Jak działa instalacja odgromowa? 

Zadaniem instalacji odgromowej jest stworzenie drogi, którą prąd z wyładowania atmosferycznego może przepłynąć z dachu do gruntu. Tym samym omija on konstrukcję budynku i nie powoduje jej uszkodzeń. Instalacja odgromowa chroni przed pożarem, a także uszkodzeniami sprzętu RTV i AGD. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dlatego jeśli jesteś na etapie budowy domu, nie zapomnij o inwestycji w instalację odgromową. 

Aktualnie w zakresie ochrony odgromowej obowiązuje norma PN-EN 62305, która podzielona jest na cztery części: pierwsza z nich zawiera zasady ogólne, druga informacje o zarządzaniu ryzykiem, trzecia dotyczy uszkodzeń fizycznych obiektów oraz zagrożenia życia, a ostatnia urządzeń elektrycznych i elektronicznych w obiektach. W porównaniu do starych norm ta zmieniła znacząco proces oceny potrzeby stosowania ochrony odgromowej. Polega on na obliczeniu ryzyka i doborze takich środków, by wartość ryzyka $ nie przekraczała wartości dopuszczalnych ryzyka tolerowanego RT. W arkuszu "zarządzanie ryzykiem" są wymienione takie podstawowe straty jak: utrata życia ludzkiego lub trwałe porażenie, utrata usług publicznych, czy utrata dziedzictwa kulturowego.

Gdy zastanawiasz się nad zainwestowaniem w instalację odgromową, to warto sprawdzić to zagrożenie. Pamiętaj jednak, że inwestycja w swoje bezpieczeństwo zawsze jest opłacalna. Jeśli Twój dom jest wyposażony w instalację odgromową, to w końcu możesz odetchnąć i nie przejmować się żadną burzą z piorunami - a tych z pewnością nie zabraknie ani wiosną, ani latem. Ba, wraz ze zmianą klimatu będzie ich tylko więcej. Dobrze mieć tego świadomość, szczególnie na etapie budowania domu, gdy łatwiej jest zaplanować całą instalację odgromową. 

Instalacje odgromowe

Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa? 

Instalacja odgromowa (zobacz na https://www.an-kom.pl/) składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich są zwody, które układa się na dachu oraz kominach. Kolejny element to przewody odprowadzające, których zadaniem jest łączenie zwodów z uziomem, poprzez specjalne zaciski probiercze. Przewody odprowadzające układane są na ścianach bocznych budynku — zaleca się, by były to co najmniej 2 ściany. Na samym końcu znajduje się uziom, który jest umieszczony w ziemi. Wyróżnia się uziom naturalny oraz sztuczny.

Co ważne, naturalnymi elementami instalacji odgromowej mogą stać się stalowe słupy nośne, zbrojenia żelbetowego pokrycia dachu, a także elementy metalowe wystające ponad dach. W roli naturalnych uziomów sprawdzą się metalowe, podziemne i nieizolowane części budynku, metalowe rurociągi oraz osłony studni artezyjskich, a nawet uziomy innych obiektów, o ile nie są one w odległości większej niż 10m.

Co wpływa na skuteczność instalacji odgromowej? 

Instalacja odgromowa (zobacz na an-kom.pl) zabezpiecza przed uderzeniem pioruna i pozwala na spokojny sen podczas każdej burzy. Warto jednak pamiętać, że sprawna instalacja odgromowa to absolutna podstawa, dlatego powinien ją zakładać, jak i monitorować specjalista. Zaleca się, by instalacja była sprawdzana dwa razy do roku - na wiosnę i na jesień. Dzięki temu drobne uszkodzenia zostaną szybko usunięte, a każdy element będzie w 100% działał. 

Niezależnie od tego, czy masz już wybudowany dom, czy dopiero zaczynasz - poświęć nieco więcej czasu na zaznajomienie się z tematem instalacji odgromowej. Dowiedz się, czy w Twoim przypadku jest ona obowiązkowa, czy zalecana. Zrób szybki rachunek, co wyniosłoby Cię więcej - instalacja odgromowa, czy zniszczenie domu, bądź sprzętów. Nie zamiataj tematu bezpieczeństwa pod dywan, tylko podejmij przemyślaną i świadomą decyzję. 

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny