Instalacje
Jakie instalacje wewnętrzne trzeba przewidzieć na etapie budowy domu?
Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu istotnych decyzji. Jedną z nich z pewnością będzie wybór rodzaju i położenia instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Poniżej podpowiemy, co trzeba przewidzieć podczas budowy, a także jak wybrać konkretne rozwiązania do swojego budynku.
Zaprojektuj instalacje elektryczne
Dobrze wykonana instalacja elektryczna zapewnia komfort użytkowania pomieszczeń. Warto dobrać ją do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Podstawą będzie wykonanie projektu instalacyjnego. Zaleca się, by dokument został sporządzony w oparciu o konsultacje z inwestorem. Zaprojektowane instalacje elektryczne powinny być dopasowane do przeznaczenia pomieszczeń oraz planowanego rozkładu ważniejszych urządzeń elektrycznych. Czasem zdarza się, że instalacje elektryczne zostają zaprojektowane bez konsultacji z inwestorem. Jest to oczywisty błąd, bowiem rozmieszczenie gniazd elektrycznych i punktów oświetleniowych może być niepraktyczne. W praktyce często okazuje się, iż tego rodzaju schemat instalacji wymaga kosztownej adaptacji. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie wykonanie go w oparciu o wstępny projekt pomieszczeń.
Warto także dodać, iż instalacje elektryczne powinny być zaplanowane na jak najwcześniejszym etapie. Pozwoli to rozprowadzić elementy instalacyjne bez większego problemu czy dodatkowych komplikacji.
Wybierz instalacje grzewcze
Każdy dom jednorodzinny wymaga stworzenia instalacji, która zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Do wyboru inwestora pozostaje wiele godnych uwagi rozwiązań. Instalacje grzewcze muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić równomierny rozkład temperatur. Z pewnością warto zaplanować je podczas wyboru własnego projektu budowlanego. Wybierając instalacje grzewcze zwróćmy szczególną uwagę na własne potrzeby i możliwości. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się zasilanie piecem gazowym. Centralne ogrzewanie z piecem gazowym zapewnia bardzo duży komfort użytkowy. Przeważnie spotykamy go w nowoczesnych, dobrze zaizolowanych domach jednorodzinnych. Innym, często spotykanym rozwiązaniem okazują się instalacje centralnego ogrzewania z piecami na paliwo stałe. Specyfika kotła zależy wyłącznie od potrzeb i oczekiwań inwestora. Najtańsze będą tradycyjne piece zasypowe. Jednak ich obsługa wymaga regularnej kontroli paleniska i dokładania opału. Dlatego większość inwestorów decyduje się na piece z podajnikiem automatycznym. Jest to nieco praktyczniejsze rozwiązanie, które nie angażuje tak dużej ilości czasu inwestora. Jednak ostateczny wybór zależy wyłącznie od indywidualnych założeń i potrzeb użytkowych.
Wybierając instalacje grzewcze warto rozważyć budowę kominka z płaszczem wodnym. Efektownie wykończony kominek stanie się praktyczną ozdobą dużego salonu, wprowadzi do niego luksusowy charakter, a jednocześnie ożywi wnętrze. Rozpalanie paleniska może też wspomagać instalację centralnego ogrzewania. Kominki z płaszczem wodnym wydajnie dogrzewają pomieszczenia i stają się popularnym rozwiązaniem. Działa bardzo dobrze z ogrzewaniem podłogowym.
Projektujemy instalacje wodno-kanalizacyjne
Podczas budowy warto również zaplanować instalacje wodno kanalizacyjne. Dobrze przygotowany projekt stanowi ważną część dokumentacji. Instalacje wodociągowe warto zaplanować w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom jak największy komfort użytkowy. Pierwszym krokiem okazuje się zaplanowanie położenia kuchni oraz łazienki. Następnie planujemy rozmieszczenie podejść. Instalacje wodno-kanalizacyjne powinny zostać zaprojektowane przez doświadczonego fachowca. Dzięki temu zapewnimy sobie wydajne odprowadzenia ścieków oraz wygodną w użyciu instalację wodociągową.
Podczas prac budowlanych możemy też zaplanować proekologiczne rozwiązania, które zmniejszą rachunki za wodę. Instalacje wodociągowe nie muszą być jedynym źródłem dostarczania wody do budynku. Coraz większą popularnością cieszą się zbiorniki na deszczówkę. Za ich pomocą możemy spłukiwać toalety lub wykorzystywać wodę deszczową do prania. Trzeba jednak pamiętać, że wewnętrzny zbiornik na deszczówkę musi być zaplanowany podczas tworzenia projektu budowlanego. Dzięki temu unikniemy wielu kosztownych i problematycznych przeróbek instalacji.
Na koniec alarmy i teletechnika
Przystępując do budowy domu warto pomyśleć także o alarmach i instalacjach teletechnicznych. Ich odpowiednie rozplanowanie usprawni późniejsze korzystanie z budynku, zapewniając duży komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Niektóre alarmy wymagają prowadzenia przewodów elektrycznych. Zaplanujmy je przed nakładaniem tynków, co pozwoli na bezproblemowe przeprowadzenie prac. Dobrze zaprojektowane i odpowiednio wykonane alarmy zapewnią bezpieczeństwo całego obiektu. Zaleca się, by montaż systemu został przeprowadzony przez doświadczoną, certyfikowaną ekipę.
Podczas budowy warto pomyśleć również o innych instalacjach. Teletechnika daje nam coraz szersze możliwości. Nowoczesny system monitoringu czy zaawansowane czujniki poprawiają bezpieczeństwo użytkowników budynku. Jednak warto zaplanować ich rozmieszczenie i ewentualne okablowanie. Planując przyszłe instalacje pomyślmy też o przewodach do automatycznej bramy lub domofonu.