Instalacje sanitarne w domu - jak zaprojektować poprawnie instalację sanitarną w domu
Budując lub remontując stary dom jednorodzinny, musimy pomyśleć, by znalazła się w nim instalacja wodna. Jest ona potrzebna już przy pracach budowlanych lub remontowych. Zakładamy jednak ją z myślą o późniejszym codziennym funkcjonowaniu. Nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do bieżącej wody oraz instalacji kanalizacyjnej przeznaczonej do ścieków.
Jeśli szukasz firmy, która wykona w twoim domu instalacje sanitarne, w tym instalacje kanalizacyjne i instalace wodne, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane.
Z tego artykułu dowiesz się:
Instalacja wodna - niezbędny układ w każdym domu
Instalacja wodna musi być koniecznie doprowadzona do każdego pomieszczenia, w którym chcemy mieć dostęp do wody. Nie bez znaczenia jest także to, jakie planowane są instalacje grzewcze, w tym ogrzewanie podłogowe. Jeżeli ma to być instalacja CO, to istotne jest doprowadzenie do kotła wyłącznie rury z zimną wodą. Rury z ciepłą i zimną wodą, prowadzone są dopiero od kotła bądź innego urządzenia służącego do ogrzewania. Montaż instalacji wodnej w domu należy powierzyć specjaliście.
Instalacja wodna w systemie trójnikowym
Jest to instalacja wodna, którą ze względu na niewielkie koszty, stosuje się w domach najczęściej. Polega ona na równoległym rozprowadzeniu wody do poszczególnych urządzeń. Rury prowadzone są od pionów, co na pewno sprawdza się w przypadku budynków o przynajmniej dwóch kondygnacjach. Plan instalacji wodnej w domu nie może być kwestią przypadku.
Instalacje hydrauliczne w systemie rozdzielaczowym
Jeżeli nie jesteśmy przekonani do instalacji wodnej w systemie trójnikowym, możemy zainteresować się systemem rozdzielaczowym. Polega on na tym, że na każdej kondygnacji budynku znajduje się specjalny rozdzielacz. Dzięki temu instalacje sanitarne z lepszą wydajnością doprowadzają wodę do wszystkich pięter budynku. Częstą barierą przed skorzystaniem z tego rozwiązania, są dużo wyższe koszty. Wszelkie niezbędne porady na temat hydrauliki zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Instalacje sanitarne - niezbędne elementy
Przyłącza i przewody
Instalacje hydrauliczne, które mają znajdować się na terenie domu, wcześniej muszą być przyłączone do sieci wodociągowej. W ten sposób będzie możliwa dostawa wody użytkowej. Z przyłącza bezpośrednio mogą zostać poprowadzone przewody do poszczególnych punktów poboru. Do nich zalicza się pralnia, toaleta, zlewy, umywalki, czy też miejsca poboru wody w pomieszczeniach gospodarczych. Nie można zapomnieć także o instalacji kanalizacyjnej, której przeznaczeniem jest odprowadzenie zużytej wody i ścieków do kanalizacji.
Planując instalacje hydrauliczne, można zadać sobie pytanie, jakie zastosować przewody. Do wyboru najczęściej są rury z tworzywa sztucznego oraz rury miedziane. Czasami stosowane są także rury wielowarstwowe, które zawierają w sobie powlekany aluminium.
- Rury z tworzywa sztucznego - najczęściej stosowane ze względu na przystępną cenę, a także łatwość montażu. Łączy się je poprzez klejenie lub zgrzewanie. Dodatkowo można je łączyć przy pomocy specjalnych złączek wciskanych bądź skręcanych. Ich największą zaletą jest brak występowania korozji.
- Rury miedziane - Z pozoru instalacje hydrauliczne wykonane z miedzi mogą wydawać się najlepsze. Tutaj nie można dać się zwieść najwyższej cenie. Ponieważ miedziane rury są najbardziej podatne na korozję. Rury do wody wykonane z miedzi wymagają kłopotliwego montażu poprzez lutowanie. Jest to proces zwiększający prawdopodobieństwo wyrządzenia szkód w instalacji, a także elementach znajdujących się w jej pobliżu.
- Rury wielowarstwowe - instalacje sanitarne wykonane z rur wielowarstwowych są odporne na korozję. Nie ma także przy nich większych problemów, jeżeli chodzi o montaż. Do tego celu wykorzystuje się złączki. Projektowanie instalacji sanitarnych przy użyciu rur wielowarstwowych, musi uwzględnić zmieniającą się długość przewodów pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego ważna jest kompensacja, by instalacje hydrauliczne nie zostały uszkodzone. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem rur, w tym artykule znajdziesz porady na ten temat.
Instalacja wodna - zawór odcinający
Zawór odcinający jest niezbędnym elementem, który muszą zawierać wszystkie instalacje wodno kanalizacyjne. W przypadku awarii lub wymiany baterii odcięcie wody od dopływu ogranicza ryzyko zalania domu. Zaleca się stosowanie zaworu odcinającego przy wszystkich przewodach doprowadzających wodę do wszystkich urządzeń sanitarnych. Jednak nie każdy stosuje się do tak restrykcyjnych bezpieczeństwa. Dlatego dobrym rozplanowaniem zaworów, będzie rozmieszczenie ich przy każdej grupie przewodów. Do wyboru mamy zawory kątowe lub kulowe.
Filtr w instalacji sanitarnej
Instalacje sanitarne powinny być wyposażone w specjalny filtr przeznaczony do jeszcze lepszego uzdatniania wody. Chociaż wodociągi są odpowiedzialne za doprowadzenie wody użytkowej, to jednak taki element jest zalecany, jeżeli będzie nam zależeć na przedłużeniu żywotności rur, baterii oraz urządzeń sanitarnych. Jednym z rozwiązań, w jakie mogą być wyposażone instalacje hydrauliczne, może okazać się filtr siatkowy. Skutecznie zabezpiecza on instalację przed przemieszczaniem się mechanicznych zanieczyszczeń. Taki filtr do uzdatniania wody nie jest obowiązkowym elementem instalacji. Jednak dzięki niemu możemy uniknąć niepotrzebnego remontu całej sieci hydraulicznej w naszym domu.
Zawór do instalacji wodnej w ogrodzie
Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem, to warto doprowadzić rury do wody z zaworem na zewnątrz budynku. Instalacje hydrauliczne wyprowadzone do ogrodu ułatwiają wiele prac przy zieleni, a nawet mycie samochodu. Warto dopasować do zaworu oraz kranu odpowiedni wąż ogrodowy. Sprawdź także: Cennik usług hydraulicznych 2017.
Instalacja wodna - projektowanie
Projektowanie instalacji sanitarnych - o czym należy pamiętać?
Instalacje wodno kanalizacyjne w porównaniu do pozostałych instalacji są najłatwiejsze do rozplanowania. Dlatego nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, by zająć się ich projektowaniem, a nawet późniejszym montażem. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba posiadać podstawowej wiedzy na temat tego, jak powinny przebiegać instalacje hydrauliczne. Zawsze może zająć się tym monter instalacji sanitarnych.
Podstawowym błędem jest wybieranie jak najtańszych elementów. Niestety rury, a także pozostałe elementy instalacji mają nieustanny kontakt z wodą. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie całego układu przed korozją. Należy również pamiętać o odpowiednim połączeniu ze sobą konkretnych elementów. Do tego celu wykorzystuje się różne złączki, bądź kleje.
Rury do wody muszą zostać rozplanowane w taki sposób, aby uwzględniały w układzie instalacje grzewcze. Do kotłów planuje się doprowadzenie tylko zimnej wody. Natomiast od kotła lub innego urządzenia grzewczego planuje się odprowadzenie ciepłej wody w instalacjach do konkretnych elementów sanitarnych.
Projektowanie instalacji sanitarnych - wskazówki
Instalacje wodno kanalizacyjne muszą być rozplanowane na odpowiedniej wysokości. Dopiero wtedy będzie możliwe podłączenie wszystkich urządzeń sanitarnych oraz baterii. Korzystanie z nich musi być dostosowane do potrzeb mieszkańców. Brak doświadczenia nie wpływa na wykonanie gorszego projektu. Ponieważ zawsze można skorzystać z ogólnych wskazówek. Rury z wodą powinny być doprowadzone na wysokość od 50 do 60 cm nad podłogą, jeżeli chcemy do nich podłączyć baterię z umywalką. Natomiast prysznic zwykle montujemy na wysokości około 120-130 cm. Chcąc zainstalować spłuczkę w kompakcie, doprowadzamy rury na wysokość około 60 cm.
Instalacje grzewcze
Bardzo często instalacje grzewcze idą w parze z instalacjami wodnymi. Wynika to z tego, że i instalacja CO rozprowadza ciepło po domu, przy użyciu wcześniej nagrzanej wody. Grzewcze instalacje wymagają pomocy specjalisty przy montażu.
Ogrzewając wodę we własnym zakresie, należy zaplanować również instalację ciepłej wody użytkowej.
Można wyróżnić trzy schematy, w jaki sposób ma przebiegać instalacja CO z ciepłą wodą. Do wyboru jest ciepła woda użytkowa podgrzewana centralnie, okresowo, bądź też rozplanowana z nowoczesnym rozdzielaczem. W zależności od typu układu planuje się przepływ zimnej i ciepłej wody w instalacjach. W nowoczesnym rozwiązaniu wykorzystany jest rozdzielacz, od którego prowadzone są rury z ciepłą i zimną wodą. Natomiast w tradycyjnym rozwiązaniu instalacje hydrauliczne poprowadzone są najpierw do pionu budynku. Instalacje grzewcze warto powierzyć specjaliście.
Jeżeli zamierzamy zastosować w budynku mieszkalnym ogrzewanie podłogowe, to warto by projektem zajął się monter instalacji sanitarnych. Trzeba dokładnie wiedzieć, z jakiego tworzywa mają być wykonane poszczególne elementy, a także w jaki sposób mogą przebiegać. Niestety popełnienie kilku błędów może kosztować rozkucie całej podłogi, co będzie wiązać się z poważnymi kosztami. Jeśli interesują cię instalacje grzewcze, sprawdź także instalacje centralnego ogrzewania, czyli ile kosztuje instalacja CO.
Kto powinien projektować instalacje hydrauliczne?
Zastanawiając się, kto powinien zaprojektować instalacje sanitarne oraz instalacje grzewcze, tak naprawdę nie trzeba wskazywać fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Oczywiście może zrobić to monter instalacji sanitarnych. Wtedy przynajmniej pozbędziemy się obaw oraz ryzyka, że popełniliśmy jakiś błąd. Jednak po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami, nie powinniśmy mieć większego problemu z planowaniem tego, w którym miejscu powinny przechodzić rury oraz zostać zamontowane pozostałe elementy instalacji.