Instalacje światłowodowe w domu jednorodzinnym
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez szybkiego internetu. Wszyscy chcemy oglądać bez zakłóceń filmy, ściągać pliki z sieci czy pracować online. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy domów jednorodzinnych mieli nie lada problem z dostępem do szybkiego internetu. Brakowało odpowiedniej infrastruktury, a gdy tylko się pojawiła, to początkowe koszty po prostu szokowały. Na szczęście, i to powoli się zmienia. Sieci światłowodowe sprawiają, że dostęp do szybkiego internetu, który na dodatek działa bez żadnych zakłóceń, stał się teraz znacznie powszechniejszy.
Technologia FTTH
Nazwa tej technologii oznacza po prostu “światłowód do domu” - rozwinięcie skrótu FTTH to po prostu anglojęzyczna fraza Fiber to the Home. Dzięki tej technologii, możliwe jest doprowadzenie instalacji światłowodowej bezpośrednio z centrali do domu.
Czy to ma jakikolwiek wpływ na działanie światłowodu? Warto pamiętać, że przed wprowadzeniem FTTH łącza doprowadzane były co najwyżej do bloku. I nawet jeżeli był to internet światłowodowy, to i tak nie był w stanie zapewnić przepustowości porównywalnej z FTTH. W tej technologii, użytkownicy końcowi sieci zmuszeni byli do łączenia się z siecią za pomocą tradycyjnych przewodów. A gdy każdy użytkownik jest bezpośrednio podłączony do centrali (ma światłowód do domu), to jakość przesyłu danych jest znacznie wyższa. Internet działa wtedy wręcz z prędkością światła!
Tylko dlaczego właściwie Internet FTTH miałby być lepszy niż typowy światłowód, doprowadzony na przykład do bloku? Chodzi przede wszystkim o prędkość. Wielu operatorów chwali się prędkościami na poziomie 150 Mbps. Nie ma się co oszukiwać - taka prędkość działania sieci robi wrażenie. Tyle tylko, że internet światłowodowy, realizowany przy użyciu FTTH pozwala na prędkość większą nawet o kilkadziesiąt razy! Nawet 10, 20 albo i 30 razy szybciej może działać sieć oparta o światłowody! Jedynym ograniczeniem są tu urządzenia i możliwości operatora, a nie sama sieć, która ma naprawdę ogromny potencjał! A w dobie tak ogromnego zapotrzebowania na transfer, gdzie w jednym mieszkaniu jest podłączonych do internetu nawet kilka urządzeń jednocześnie, im wyższa prędkość tym lepiej.
Jak przebiega montaż instalacji?
Jak zbudowane są łącza światłowodowe w domach jednorodzinnych? Sama sieć FTTH oparta jest o kilka elementów. Oto one:
- Sieć dosyłowa
- Sieć pozioma
- Sieć pionowa
Jak działają poszczególne elementy? Rolą sieci dosyłowej jest transmisja danych. Jest ona poprowadzona od centrali do urządzenia dzielącego sieć na poziomie samego budynku. Z kolei mianem sieci poziomej określa się światłowody biegnące od skrzynki kablowej w budynku do gniazdka światłowodowego. Jak to jest zrealizowane? Przewody są zazwyczaj prowadzone pod tynkiem (w peszlach), ewentualnie przymocowane do ścian.
Przewody światłowodowe fot. wartel.pl
A sieć pionowa? To elementy poprowadzone w środku budynku, na przykład pomiędzy piętrami. Niezwykle istotnym elementem internetu światłowodowego jest też router. To urządzenie musi mieć odpowiednią przepustowość. W przeciwnym wypadku, internet FTTH nie będzie w stanie pracować dostatecznie wydajnie.
Kiedy najlepiej zdecydować się na internet światłowodowy? Tak naprawdę można to zrobić w każdej chwili. Jednak najtańszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest wykonanie montażu w trakcie remontu mieszkania. Więcej o metodach światłowodu można przeczytać: http://domzprzyszloscia.pl/dom-z-przyszloscia/inteligentny-dom/inteligentne-technologie-w-domu/montaz-swiatlowodu-jak-wyglada-i-jak-przebiega/.
Możliwości techniczne światłowodu
Czy Internet światłowodowy jest rzeczywiście lepszy od tradycyjnych rozwiązań? A może to tylko kwestia marketingu? Aby to zrozumieć, warto powiedzieć kilka słów na temat zasad działania sieci światłowodowych. Światłowód to włókna z tworzyw sztucznych. Przesył danych jest w nich realizowany przy użyciu światła. Jak to możliwe? Sieci światłowodowe wyposażone są w kable ze szklanymi włóknami.
Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? W porównaniu z instalacjami opartymi na przykład o kable koncentryczne lub miedziane, Internet światłowodowy jest po prostu znacznie szybszy - dane przepływają przez łącza z prędkością światła. Szybki Internet czy możliwość oglądania filmów i programów w jakości 4K czy HD - to tylko niektóre z możliwości tego rodzaju sieci.
To zapewnia niezwykle sprawny, a przede wszystkim bezproblemowy dostęp do Internetu. Nie mają tu znaczenia choćby warunki pogodowe, które potrafią dosyć mocno zaburzyć działanie tradycyjnych sieci. Internet przez światłowód nie zawiesza się, jak to często ma miejsce w innych rozwiązaniach. Użytkownik może też zapomnieć o ryzyku zbyt wolnego działania. Światłowody to aktualnie najpewniejszy sposób na szybki Internet w domu.
Warto zaufać specjalistom
Chcesz mieć światłowód w domu jednorodzinnym? Nawet w Warszawie i okolicach operatorzy nie zawsze oferują odpowiednie rozwiązania. Nie musisz jednak rezygnować z komfortu, jaki daje dostęp do szybkiego internetu. Wystarczy, że zgłosisz się do nas! Realizujemy zlecenia na internet światłowodowy w domach jednorodzinnych. Do każdego z projektów podchodzimy w sposób kompleksowy. Od podstaw tworzymy instalację, a następnie ją montujemy. Dbamy również o to, aby koszty instalacji światłowodu nie były zbyt wysokie.
Ile kosztuje internet światłowodowy w domu jednorodzinnym? Jak wyjaśnia firma Wartel z Warszawy - nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Każdą instalację tworzymy indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem i oczekiwaniami Klienta, a także panującymi w danym miejscu warunkami. Warto zatem zwrócić się bezpośrednio do wykonawcy w celu wyceny i specyfikacji instalacji.
artykuł sponsorowany