Źle dobrana moc

Pierwszym z błędów, jakie często popełniamy, jest niewłaściwe dobranie mocy grzejników do zapotrzebowania. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest zamówienie specjalistycznego projektu, w którym określone zostanie zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń (inaczej będzie działał np. grzejnik łazienkowy, a inaczej ten znajdujący się w salonie).

Rezygnując z projektu, będziemy musieli sami dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów i obliczeń. Dużym ułatwieniem są także tabele przygotowywane przez producentów grzejników - w sposób uproszczony informują one klientów o zasadach doboru grzejników do pomieszczeń w danym przedziale wielkości. Oprócz przybliżonego zapotrzebowania na ciepło należy uwzględnić także takie elementy jak duże okno w salonie czy sąsiedztwo nieogrzewanych pomieszczeń, takich jak garaż, piwnica lub strych.

Błędy w montażu grzejników

Aby cieszyć się ciepłem w domu lub mieszkaniu, nie wystarczy odpowiednio dobrać grzejniki. Znaczenie ma także sposób ich zamontowania. Zazwyczaj umieszcza się je przy ścianach zewnętrznych, pod oknami, a więc tam, gdzie straty ciepła są największe. Dotyczy to także ogrzewania podłogowego - przewody w okolicy ścian zewnętrznych układane są nieco gęściej niż na środku pomieszczenia.

Grzejniki wieszane na ścianach nie powinny przylegać do ich powierzchni; muszą być nieco odsunięte, tak aby umożliwić krążenie nagrzanego powietrza. Należy pozostawić także wolną przestrzeń ponad grzejnikiem. Częstym błędem jest zasłanianie grzejników meblami. Przeszkodę dla ciepła stanowić będą również ciężkie, grube zasłony (sprawdź, jakich jeszcze błędów warto się ustrzec – zobacz artykuł http://domifikacje.pl/better-home/dlaczego-nie-nalezy-odwrotnie-podlaczac-grzejnika/).

domifikacje-pl-instalowanie-grzejnikow-3.jpg

Problemy z czujnikami temperatur

Kolejnym błędem, jaki zdarza nam się popełnić podczas montażu instalacji grzewczej, jest nieprawidłowe usytuowanie czujników temperatur, które reguluję pracę systemu. Praca czujników nie może być zaburzana przez inne źródła ciepła, takie jak kuchenka czy kominek. Nie powinny one znajdować się ani w najbardziej nasłonecznionym pomieszczeniu, ani w najchłodniejszym, ponieważ wysyłane przez nie sygnały nie będą oddawać rzeczywistej sytuacji.

Niewłaściwe podłączenie grzejników

Warto zwrócić uwagę także na prawidłowe podłączenie grzejników do instalacji grzewczej. Każde urządzenie powinno być połączone z układem za pomocą dwóch zaworów. Zawór regulacyjny na zasilaniu oraz zawór odcinający na powrocie pozwalają na bezproblemowe zdjęcie grzejnika w razie potrzeby, bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji. Duże znaczenie dla wydajnej pracy grzejników ma także usuwanie powietrza z instalacji. W tym celu warto zamontować odpowietrzniki ręczne, dzięki którym za pomocą klucza lub śrubokrętu odpowietrzymy urządzenia.

Dobranie odpowiednich grzejników oraz ich prawidłowe zamontowanie to elementy kluczowe dla skutecznego i oszczędnego ogrzewania. Warto zdecydować się na wykonanie projektu instalacji grzewczej, dzięki czemu unikniemy błędów takich jak źle dobrana moc czy nieodpowiednie miejsce na urządzenia grzewcze.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny