Inteligentne domy

Smart dom wykorzystuje system zaawansowanego technicznie zarządzania budynkiem, przy zastosowaniu licznych czujników i detektorów. Cały system jest z kolei zintegrowany, dając możliwość łatwego i szybkiego zarządzania wszystkimi instalacjami, jakie znajdują się w takim inteligentnym domu. Głównym zadaniem instalowanego systemu jest poprawa komfortu użytkowania, a także zwiększenie funkcjonalności, podniesienie bezpieczeństwa, jak również obniżenie kosztów eksploatacji przez stosowanie ekologicznych rozwiązań.
Inteligentny dom – zachowaj kontrolę, gdziekolwiek jesteś
Inteligentny dom – zachowaj kontrolę, gdziekolwiek jesteś
Inteligentne domy - science fiction w naszym domu!
Inteligentne domy - science fiction w naszym domu!
Domy z recyklingu – czy to przyszłość budownictwa jednorodzinnego?
Domy z recyklingu – czy to przyszłość budownictwa jednorodzinnego?
Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?
Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Inteligentny dom, czyli jaki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż inteligentny dom to „wynalazek” dopiero ostatnich lat. Gdyby sięgnąć pamięcią zaledwie kilka lat wstecz, inteligentne rozwiązania do domu były dopiero w powijakach i raczkowały na polskim rynku. Szybki rozwój sprawił, że obecnie są niemal standardem w nowoczesnych domach, a za kilka lat inteligentne rozwiązania z pewnością będą gościć na stałe w większości polskich domostw.

Możliwości inteligentnych rozwiązań do domu jest na tyle dużo, że nie sposób je wszystkie opisać. Dokładne parametry zależą od konkretnie zastosowanych systemów. Jednak da się określić obszary, w których zastosowanie znajdują inteligentne rozwiązania do domu.

Główne obszary działania to przede wszystkim zintegrowanie, kontrola i monitorowanie (składające się na bezpieczeństwo), zoptymalizowanie i raportowanie.

W czym dokładnie przejawia się funkcjonalność inteligentnego domu? To przede wszystkim zarządzanie siecią teleinformatyczną, sterowanie oświetleniem (zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym), które reaguje na obecność lub nieobecność w pomieszczeniach oraz o stopień natężenia naturalnego oświetlenia. To także sterowanie ogrzewaniem w każdym z pomieszczeń w osobna, stosowanie systemu alarmowego i monitoringu, podnoszącego bezpieczeństwo, a także sterowanie wentylacją, filtracją i klimatyzacją, wraz z monitoringiem jakości powietrza, stopnia jego zanieczyszczenia i wilgotności. Standardem w domach jest już obsługa urządzeń codziennego użytku, w tym audio-video. Sterowanie ekspresem do kawy za pomocą smartfona już nie dziwi.

Bardziej zaawansowany system inteligentnego domu daje możliwość także symulowania obecności w domu, obsługuje system przeciwpożarowy, w tym także ewentualnego oddymiania. Inteligentny budynek to często także ekologiczny budynek. Nie dziwi zatem, że inteligentne domy wykorzystują także system zarządzania produkcją i magazynowaniem energii odnawialnej.

Inteligentne rozwiązania do domu – rodzaje systemów

Inteligentny dom to przede wszystkim bezpieczny dom, więc zastosowane w nim rozwiązania w żadnym wypadku nie mogą wpływać negatywnie na otoczenie i osoby w pobliżu. Prosty, bezprzewodowy system inteligentnego domu obejmuje zwykle do 100 elementów, ograniczając tym samym możliwości jego rozbudowania. Plusem tego typu systemu jest za to łatwa instalacja, która nie wymaga kucia w ścianach, gdyż wszystko odbywa się za pomocą bezprzewodowej łączności.

Na rynku istnieją także systemy centralne, które skupiają się – jak sama nazwa wskazuje – wokół jednego, centralnego urządzenia. Takie rozwiązanie umożliwia powiększanie systemu o dodatkowe elementy, co było ograniczone w pierwszym omówionym wypadku. Minusem jest ograniczona funkcjonalność, jeśli zdecydujemy się na tańsze rozwiązania. Droższe systemy są bardziej funkcjonalne, ale bardziej skomplikowana jest również ich instalacja, która często wymaga skorzystania z usług profesjonalistów.

Producentów systemów inteligentnych domów na rynku jest bardzo dużo. Ważne, by rozwiązania dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Inteligentny dom to nie tylko wygoda użytkowania, ale także oszczędności. Zastosowane rozwiązania pozwalają na zaoszczędzenie wody i energii, a jednocześnie sprawiają, że korzystanie z domu staje się maksymalnie komfortowe. Kto raz zasmakuje plusów inteligentnego domu, temu trudno będzie z nich zrezygnować. Warto wziąć to od uwagę i wybrać system umożliwiający swobodną rozbudowę o kolejne moduły.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij