Inteligentny dom - co oznacza? Jak zmienić dom w smart?
Coraz częściej słyszymy o „inteligentnych domach”. Mówi się o nich w kontekście bezpieczeństwa, ekologii, wygody na miarę XXI wieku. Czym jednak są tak naprawdę? Czy inteligentny dom trzeba projektować jeszcze przed przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty? Czy da się już wybudowany i urządzony dom zmienić w inteligentny, bez kucia ścian i przeciągania kabli?
Z tego artykułu dowiesz się:
Inteligentny dom- czym właściwie jest?
Pojęcie inteligentnego domu na przestrzeni ostatnich dekad zmieniało się wraz z rozwijającą się technologią i możliwościami, które nam oferowała. Dziś inteligentny dom to dom wyposażony w inteligentne urządzenia, które są ze sobą zintegrowane, współpracują ze sobą oraz są w stanie w pewnym zakresie pracować autonomicznie. Co to oznacza? Dzięki różnego rodzaju czujnikom urządzenia wykonują same pewne ruchy, na przykład inteligentne rolety same zasłonią się, jeśli na zewnątrz zrobi się już ciemno.
Inteligentne rozwiązania do domu mają trzy główne zadania:
- bezpieczeństwo
Inteligentny monitoring, inteligentny oświetlenie, alarmy, wideomofony, rolety zewnętrzne, zamki do drzwi, a wszystko to sterowane zdalnie. Mnóstwo inteligentnych urządzeń ma podnieść nasze poczucie bezpieczeństwa, chronić nas, naszych bliskich i dobytek niezależnie od tego, czy przebywamy w domu, a nasza rodzina śpi, czy znajdujemy się w pracy, na służbowym wyjeździe, czy też urlopie.
- komfort
Zdalnie sterowana brama wjazdowa (nawet z odległego miejsca na ziemi), rolety, zamki do drzwi, okna, regulacja światła, ogrzewania, zostały zaprojektowane tak, byśmy nie musieli doglądać wszystkiego osobiście. Niespotykana dotąd wygoda, płynność, bezproblemowość została stworzona nie po to, by potęgować w nas lenistwo, lecz po to, byśmy mogli zająć się innymi, ważniejszymi sprawami. Bez wstawania z kanapy i odrywania się od innych czynności, możemy wygodnie sterować urządzeniami aplikacją lub głosowo.
- ekologia
Czujniki temperatury, natężenia światła słonecznego, wiatru, inteligentne ogrzewanie, rolety zewnętrzne- dobrze przemyślany dom inteligentny to ogromna oszczędność energii i optymalne zarządzenie nią. W dłuższej perspektywie to dbanie nie tylko o nasz portfel, ale również o środowisko naturalne naszej planety.
Jeśli nie dysponujemy żadnym z powyższych rozwiązań, a chcielibyśmy, warto wiedzieć, że dziś jest to możliwe do osiągnięcia relatywnie niewielkim kosztem. Dodatkowo bez wprowadzania rewolucji w naszą przestrzeń. Od czego zacząć? Od zapoznania się z tematem i realnego określenia potrzeb.
Najpopularniejsze inteligentne rozwiązania do domu
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom smart, które coraz chętniej wybieramy do swoich domów:
- inteligentne napędy do bram
Sterowane pilotem bramy wjazdowe i garażowe to spore ułatwienie. Nie trzeba za każdym razem wysiadać z samochodu lub prosić o otworzenie bramy bliskich. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, ulewa, czy upał, możemy wygodnie zarządzać naszym wjazdem na posesję lub do garażu. Jednak najbardziej nowoczesne, inteligentne napędy do bram umożliwiają sterowanie bramami przez aplikację, głosowo za pomocą Google Asystenta. Możemy również dzięki aplikacji IFTTT skorzystać z geolokalizacji, dzięki czemu brama sama otworzy się, gdy znajdziemy się w odpowiedniej odległości.
W jakich sytuacjach przydaje się inteligentna automatyka bram? Wyobraźmy sobie, że przyjeżdża kurier i nie zastaje nas w domu- możemy wpuścić go na teren i poprosić o zostawienie paczki w umówionym miejscu. Gdy zbliżamy się na posesję, a na ulicy jest ruch, możemy chwilę wcześniej otworzyć bramę i nie czekać ani chwili z wjazdem na teren domu. Gdy jesteśmy z kimś umówieni i gość przyjeżdża przed nami, możemy wpuścić go na teren nawet, gdy jeszcze nie ma nas w pobliżu.
- monitoring zewnętrzny i kamery do domu
Niezależnie od tego, czy przebywamy w domu, w pracy, czy na wakacjach mamy pełną kontrolę nad tym co dzieje się w okolicach naszego domu lub w nim. Możemy skontrolować sytuację bez podnoszenia się z łóżka czy kanapy, bez odrywania się od gotowania lub sprzątania, możemy zrobić to w każdej chwili dzięki nowoczesnemu monitoringowi. Naszym panelem sterowania i przenośnym wizjerem jest ekran smartfona. To z niego sterujemy wszystkimi kamerami i mamy wgląd w to, co obejmują obiektywy kamer.
Zarówno kamery zewnętrzne, jak i wewnętrzne, stoją na straży naszego spokoju oraz bezpieczeństwa. Inteligentny monitoring nie tylko reaguje na ruch i doskonale widzi wszystko w nocy. Jeśli czujniki zareagują na coś w naszym domu lub w okolicy, dostaniemy powiadomienie na smartfon, dzięki któremu od razu będziemy mogli sprawdzić, co się dzieje i odpowiednio zareagować (włączyć alarm lub zasłonić rolety). Niektóre z kamer posiadają również wbudowane syreny alarmowe.
- inteligentne oświetlenie
Zdalnie sterowane oświetlenie to nie tylko niezwykła wygoda, ale również bezpieczeństwo. Jest to bardzo przydatny element, który sprawdza się nie tylko podczas naszej obecności w domu lub mieszkaniu, ale również wówczas, gdy znajdujemy się daleko poza nim. Za pomocą aplikacji lub komendy głosowej możemy wygodnie wyłączyć lub włączyć światło w wybranym pomieszczeniu, przygasić je lub zmienić jego barwę, zmieniając jednocześnie nastrój. Oprócz tego zdalne sterowanie oświetleniem może symulować naszą obecność w domu podczas gdy znajdujemy się na wakacjach w odległym zakątku świata.
- inteligentne rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne to wspaniały wynalazek, który blokuje naszą przestrzeń przed promieniami słonecznymi z rana i pozwala pospać dłużej. Latem chroni przed nadmiernymi upałami, a zimą (w dużym stopniu) izoluje od mrozu. Dodatkowo zapewnia intymność wieczorową porą, gdy większość świateł w domu jest pozapalana. A gdy nie ma nas w domu, utrudnia potencjalnemu intruzowi wtargnięcie, ponieważ sama próba ich sforsowania generuje mnóstwo hałasu i stanowi dodatkową przeszkodę.
Inteligentne rolety oferują jeszcze więcej. Mogą automatycznie zamykać się, gdy na zewnątrz robi się za zimno lub za gorąco lub gdy zapada zmierzch. Możemy zdalnie podnosić je wszystkie (lub w wybranych pomieszczeniach), gdy w sobotni poranek leżymy w łóżku i nie chce nam się jeszcze wstawać. Możemy dzięki zdalnemu sterowaniu symulować naszą obecność w domu. Dodatkowo mogą współpracować z innymi urządzeniami, na przykład monitoringiem. Jak? Kamera wyczuwa obecność kogoś przed naszym domem, dostajemy powiadomienie i stwierdzamy, że sytuacja jest groźna. Za pomocą jednego kliknięcia mogą zareagować różne urządzenia, na przykład możemy uruchomić alarm, a przy pomocy scenariusza sprawić, że wszystkie rolety w domu opuszczą się.
- inteligentne ogrzewanie
Termostaty, ścienne programatory centralnego ogrzewania to wspaniałe wynalazki znane od lat. Ogrzewanie inteligentne oferuje znacznie więcej. To nie tylko system, który reaguje na spadek lub wzrost temperatur, dostosowując tę idealną pod aktualnie panujące warunki i oszczędzając sporo energii. To również możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem w całym domu, która sprawia, że wita nas on zawsze takim mikroklimatem, jak ustalimy, jednocześnie nie marnując cennych kilowatów.
- inteligentny zamek do drzwi
Gdy chcemy otworzyć drzwi zdalnie lub upewnić się, że są zamknięte, ten inteligentny wynalazek doskonale się sprawdzi. Goście przyszli za wcześnie? Możemy zaprosić ich do środka i poprosić o rozgoszczenie się. Inteligentny zamek do drzwi potrafi również monitorować je i reagować na nietypowe wibracje, wysyłając nam powiadomienie na smartfon. Dodatkowo umożliwia wejście do domu za pomocą telefonu, karty, bransolety czy breloka lub kodu.
- inteligentne gniazdka
Niepokoi Cię pozostawione żelazko, suszarka, czajnik, telewizor, sprzęt grający? Problem ten zniknie jeśli wybrane urządzenia będzie podłączone do inteligentnego gniazdka. Ale to nie wszystko. To rozwiązanie można wykorzystywać również przy wielu sprzętach, które nie mają możliwości zdalnego sterowania. Jeśli więc wszelkiej maści klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, radia kuchenne i inne chcemy mieć w pełnym władaniu, nawet wówczas gdy nie ma nas w domu, inteligentne gniazdko sprawdzi się idealnie. Zdalnie włączamy i wyłączamy inteligentne gniazdka, a tym samym urządzenia, do których są podłączone.
Poza tym rozwiązań, które zmieniają zwykły dom w dom inteligentny jest mnóstwo. Jednym z liderów w tym zakresie jest Somfy (https://www.somfy.pl/). To działająca od 50 lat francuska marka ciągle poszerzająca swoje kompetencje oraz zakres działań. Od samego początku zajmowała się automatyką do rolet, by potem rozbudować koncepcje domu inteligentnego do standardów godnych XXI wieku. W bogatym asortymencie Somfy znajdziemy nie tylko wyżej opisane urządzenia, ale również m.in. napędy do żaluzji i zasłon, pergoli, wideomofony, czujniki, które działają integralnie z wieloma innymi urządzeniami i wiele, wiele innych.
Centrala - serce smart domu
Sercem takiego systemu jest wybrana przez nas centrala. Najbardziej komfortowym „panelem sterowania” ekran naszego smartfona (specjalna aplikacja, która współpracuje z głównym urządzeniem). To, jakie sprzęty będą nam potrzebne i które zdecydujemy się podpiąć pod system, zależy tylko od nas. Możemy zacząć skromnie i stopniowo rozwijać koncepcję. Możemy od razu stworzyć dom inteligentny na wielu poziomach.
W ofercie Somfy mamy do wyboru dwie centrale: Connectivity kit i TaHoma switch. Pierwsza z nich to urządzenie podstawowe, oferujące okrojone funkcje i współpracujące z dwudziestoma urządzeniami (m.in. napędy do bram, napędy do rolet, oświetlenie, inteligentne gniazdka). Jest bardzo atrakcyjna cenowo i doskonała na początek przygody z domem inteligentnym lub do mniejszych powierzchni, np. kawalerek. Druga oferuje komplet wszystkich możliwych udogodnień i posiada zdolność do współpracy z aż dwustoma urządzeniami.
Connectivity kit obsługuje system za pomocą transmisji opracowanych przez Somfy (RTS oraz io-homecontrol). TaHoma switch obsługuje dodatkowo standard ZigBee 3.0 (żarówki, smart gniazdka, mikromoduły do sterowania oświetleniem). W tańszej wersji nie można tworzyć autorskich harmonogramów ani smart scenariuszy, ale możemy tworzyć scenariusze, które uruchamiamy manualnie.
Wygodne sterowanie smartfonem lub głosowo
Aplikacja na smartfona stanowi bardzo wygodny i czytelny panel zarządzania naszym inteligentnym domem z dowolnego miejsca na świecie. Ale rozwiązania Somfy pozwalają nam także na:
- sterowanie głosem
Na smartfonie korzystamy z Google Asystena, zaś w domu z kompatybilnymi głośnikami Google, Amazon Alexa czy Apple Homekit (wybrane napędy do osłon okiennych). Przydaje się to bardzo w różnych sytuacjach, m.in. w samochodzie, gdy chcemy otworzyć bramę, a nie chcemy odrywać rąk od kierownicy (Google Asystent) lub gdy jesteśmy czymś zajęci w domu, a potrzebujemy włączyć światło. Wystarczy jedna komenda głosowa skierowana do kompatybilnych głośników i… gotowe!
- sterowanie pilotami lub klawiaturami
Wygodne sterowanie panelami ściennymi, klawiaturami i pilotami, bez konieczności każdorazowego sięgania po smartfona.
- sterowanie centralą TaHoma switch
Na jej obudowie znajdują się przyciski, które mogą uruchomić zaplanowane przez nas wcześniej scenariusze. Np. "Pora spać" - naciskasz, a światło przyciemnia się, by za określony czas zgasnąć, rolety zasłaniają się, uzbrajają się wybrane kamery w domu, zmienia się temperatura.
Artykuł sponsorowany