Inteligentny dom

Jak to działa?

Inteligentny dom to system wykorzystujący informacje z czujników i detektorów umieszczonych w budynku, co pozwala dostosować pracę instalacji grzewczej czy oświetleniowej do oczekiwań mieszkańców, a także czynników zewnętrznych. Zależnie więc od panującej temperatury, wilgotności powietrza lub nasłonecznienia system zapewnia ciepło w budynku na odpowiednim poziomie, a jeśli mieszkańcy znajdują się poza nim – umożliwia wyłączenie ogrzewania i ponowne uruchomienie instalacji tuż przed ich powrotem. To jednak nie wszystko – podłączenie do Internetu sprawia, że nawet osoby przebywające w podróży służbowej lub na wakacjach mogą za pośrednictwem specjalnej aplikacji sterować oświetleniem lub ogrzewaniem z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Wszystko to ma zapewnić jeszcze większą wygodę użytkowania i niesie wiele innych zalet.

Nowoczesne urządzenia w inteligentnym domu

Warto wiedzieć, że inteligentny dom to nie tylko możliwość sterowania ogrzewaniem, roletami lub oświetleniem za pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych. Producenci nowoczesnego sprzętu AGD również mają do zaoferowania urządzenia, które dostosowują się do rytmu dnia użytkowników. Możliwość włączenia pralki w dowolnym momencie, ustawienie cichego trybu pracy zmywarki w godzinach nocnych, czy aplikacja informująca o zbliżającej się dacie ważności produktów przechowywanych w lodówce to niektóre funkcje urządzeń marki Whirlpool wyposażonych w technologię 6. Zmysł. Korzystanie z nich z pewnością jest wygodne, pozwala oszczędzić czas, a w dodatku pracę sprzętu AGD można dostosować do potrzeb użytkowników.

Dlaczego warto?

System czujników zamontowanych w domu umożliwia pełną kontrolę nad pracą poszczególnych instalacji i urządzeń. Oprócz wygody rozwiązanie to ma znacznie więcej zalet. Jedną z nich jest energooszczędność. Oświetlenie włączające się tylko w tych pomieszczeniach, które są użytkowane, czy sterowanie ogrzewaniem pozwala zapewnić mieszkańcom pełen komfort, a dodatkowo wpływa na mniejsze zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na obniżenie rachunków za prąd. Inteligentne domy to również większe bezpieczeństwo – podczas dłuższych wyjazdów można włączyć światło w dowolnej chwili, co zniechęca włamywaczy. Do systemu można też podłączyć czujniki wykrywające czad czy metan, co dodatkowo chroni domowników przed groźnymi sytuacjami. Warto tu wspomnieć również o monitoringu. Wielu osobom zdarza się zostawić otwarte okno lub drzwi albo zapomnieć o włączonym żelazku. Bardzo często po wyjściu z domu mamy spore wątpliwości, czy na pewno wszystko zamknęliśmy. Inteligentny dom poinformuje nas o tym, a jeśli do całego systemu podłączone zostaną kamery, będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić co dzieje się w mieszkaniu.

Podsumowanie

Inteligentny dom to rozwiązanie, które ma zarówno swoich gorących zwolenników, jak i przeciwników. Sceptycy uznają je za kosztowną fanaberię i chociaż nie jest ono jeszcze powszechne, prawdopodobnie sukcesywnie będzie zdobywać sobie coraz większą popularność. Największą zaletą w pełni zautomatyzowanego mieszkania jest z pewnością wygoda – za pomocą aplikacji możemy z dowolnego miejsca sterować ogrzewaniem czy roletami, włączyć światło, lub uruchomić pralkę, która sama wybiera idealnie dostosowany do swojej zawartości program. Oprócz tego należy pod uwagę wziąć fakt, że inteligentny dom pozwala też zaoszczędzić na rachunkach, ponieważ sprzęty czy instalacje działają przede wszystkim wtedy, kiedy rzeczywiście są potrzebne. Jeśli do komfortu domowników i możliwości obniżenia rachunków za prąd dodamy większe bezpieczeństwo i skuteczną ochronę przed złodziejami, okaże się, że inteligentny dom to całkiem dobry pomysł, który ponadto podnosi wartość nieruchomości.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny